کد خبر: 81211

صرفاً بنا کردن ساختمان مهم نیست یکی از مسائل مهم تأمین انشعابات و انجام خدمات زیربنایی است که این بخش توسط دولت بایستی صورت پذیرد لکن پیگیری و خرید این انشعابات از طریق بخش خصوصی باید انجام شود در تعداد زیادی از پروژه ها به دلیل عدم نصب انشعابات یا عدم محوطه سازی منازل قابل تحویل نیستند. اگر عملیات آماده سازی و تکمیل و نصب انشعابات یا نصب آسانسور آنها انجام شود تحویل خواهند شد که این پیگیری مجدانه شرکتهای تعاونی مسکن مهر را می طلبد و وظیفه بخش دولتی نیست.

به گزارش کرمان خبر ،  محمدعلی توحیدی فرماندار ، در جلسه بررسی مشکلات مسکن مهر کرمان با بیان اینکه مسکن مهر یکی از اقدامات نظام است گفت : سیاست دولت به سرانجام رساندن پروژه مسکن مهر است و ما به عنوان کارگزاران نظام موظفیم پروژه مسکن مهر را به جایی برسانیم.

وی افزود: بخشی از سرمایه های نظام و مردم نیمه تمام رها شده است. هر چیزی عمر مفیدی دارد این سازه ها هم عمر مفیدی دارند اگر بخشی از این عمر مفید را هدر بدهیم اسراف کرده ایم به هر حال این پرونده باید تمام و بسته شود.

توحیدی گفت : تأکیدم بر این است دستگاه های اجرایی راجع به تعاونی هایی که پروژه ی خود را نیمه تمام گذاشته اند شفاف اظهارنظر کنند اگردستگاهی در به ثمر رسیدن پروژه ای حاضر به همکاری نیست دلیل خود را بیان کند شاید محاسبات آنها با ما متفاوت باشد دستگاه های دولتی باید در این رابطه روشن عمل کنند استخوان لای زخم نگذارید.

وی با بیان اینکه اگر اعضا سهم خود را نپردازند پیگیری آن با فرمانداری نخواهد بود افزود : دستگاههای دست اندرکار بررسی کنند اگر متعهد به انجام کاری در این رابطه شده اند این تعهد تا چه مرحله ای پیش رفته است.

فرماندار کرمان با اشاره به اینکه در ابتدای سال مالی 95 هستیم گفت : از حیث اعتبارات اگر مشکلی وجود دارد پیگیری شود که اعتبار لازم برای آن دیده شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی پروژه ها ، خدماتی که بایستی توسط ادارات دولتی صورت می پذیرفت انجام نشده است گفت : در نقاطی که مشکل آب ، برق یا گاز دارند آن را حل و فصل کنید اعتبارش را تأمین کنید. وتوجه داشته باشید هر کسی در هر جایی خلاف مقررات عمل کرده حقوقی را تضییع کرده به دستگاه مربوطه معرفی اش کنید. ادارات تعاون ، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن وظیفه ی پیگیری دارند.

حاجی زاده مدیر مسکن وساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان نیز گفت : مسکن مهر در شهرهای زیر 25 هزار نفر توسط بنیاد مسکن و در شهرهای بالای 25 هزار نفر توسط اداره راه و شهرسازی تمشیت می شود.

وی گقت : صرفاً بنا کردن ساختمان مهم نیست یکی از مسائل مهم تأمین انشعابات و انجام خدمات زیربنایی است که این بخش توسط دولت بایستی صورت پذیرد لکن پیگیری و خرید این انشعابات از طریق بخش خصوصی  باید انجام شود در تعداد زیادی از پروژه ها به دلیل عدم نصب انشعابات یا عدم محوطه سازی منازل قابل تحویل نیستند. اگر عملیات آماده سازی و تکمیل و نصب انشعابات یا نصب آسانسور آنها انجام شود تحویل خواهند شد که این پیگیری مجدانه شرکتهای تعاونی مسکن مهر را می طلبد و وظیفه بخش دولتی نیست.

حاجی زاده افزود : تا انجام کامل تعهدات و تکمیل این عملیات ها باید از انحلال شرکتهای تعاونی مذکور جلوگیری شود.

وی ابراز کرد : تعداد زیادی پروژه داریم که مشکلات قضایی دارند بیش از 2300 واحد این مشکل رادارند که به جز یک مورد بقیه مربوط به شهر کرمانند و همین مشکلات قضایی سبب رکود یا فعالیت کم تعاونی ها شد ه است .

وی ادامه داد : عمدتاً مشکلات قضایی آنها مربوط به اختلاف اعضا و مدیران تعاونی و مربوط به سهم آورده است. سهم آورده ی اعضا باید بر اساس قیمت تمام شده ی پروژه بین اعضا تقسیم شود که متاسفانه برخی شرکت ها آن را درست رعایت نکرده و همین امر منجر به شکایت و تشکیل پرونده قضایی و کندی کار شده است.

مدیر مسکن وساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان با بیان اینکه اراضی دولتی که در مسکن مهر در حاشیه شهرها تحویل داده شد فاقد هرگونه  خدمات زیربنایی بودند گفت : یک دسته خدمات روبنایی مثل خدمات آموزشی ، فرهنگی و بهداشتی باید در اعتبارات دیده شود.

وی اضافه کرد : شهرک مطهری کرمان نزدیک به 6600 واحد مسکن مهر و نزدیک به 20 هزار نفر جمعیت را در خود جای خواهد داد ولی خدمات بهداشتی ، آموزشی و مذهبی شهرک متناسب با این جمعیت نیست.

در پایان فرماندار کرمان با اشاره به اینکه سال 95 سال پایانی مسکن مهر است گفت : همه تلاشمان تکمیل پروژه های قبلی است لذا ادارات تعاون ، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن هر سریعتر بهترین راه را برای حل مشکل تعاونی های مسکن مهری که بنا به عللی کار خود را نیمه تمام گذاشته اند اتخاذ کنند.