کد خبر: 86377

کمالی سروستانی مطرح کرد؛

یک مقام مسئول گفت: با توجه به افزایش بهای نهاده‌های تولید، قیمت هر کیلو مرغ در ماه رمضان ، نباید کمتر از ۹ هزار تومان باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، محمد علی کمالی سروستانی درخصوص  قیمت مرغ در بازار ماه رمضان گفت: تغییرات نرخ ارز، نوسان شدیدی در قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار داشت به طوریکه هم اکنون هر کیلو ذرت با نرخ هزار و 250 و سویا 2 هزار و 400 تومان به مرغدار عرضه می شود.

وی با انتقاد از نوسان شدید قیمت نهاده های دامی در بازار افزود: با توجه به آنکه ذرت و کنجاله سویا 80درصد خوراک دام را تشکیل می دهند؛ بنابراین افزایش 30 درصدی قیمت نهاده ها و هزینه های کارگری در نوسان قیمت مرغ در ماه رمضان ،تاثیر بسزایی دارد.

کمالی سروستانی ادامه داد: براساس محاسبات صورت گرفته، قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده بدون احتساب سود 5 هزار و 900 و با احتساب سود 6 هزار و 500 و قیمت هر کیلو مرغ آماده به طبخ نباید از 9 هزار تومان کمتر باشد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی با انتقاد از سود جویی برخی افراد در افزایش نرخ نهاده های دامی بیان کرد: با وجود آنکه نهاده های دامی با نرخ 3 هزار و 630 تومان وارد شد اما در این میان عده‌ای واردکننده تنها به فکر سودجویی خود هستند به طوریکه اقدام به واردات ذرت و کنجاله سویا با ارز آزاد کردند که این امر فشار سنگینی را به مرغداران وارد کرد و در این میان مشخص نیست که دستگاه های نظارتی کجا هستند.

وی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید مرغ وجود ندارد، افزود: اگرچه با وجود افزایش نهاده های دامی، تصوراتی مبنی بر کاهش جوجه ریزی می شد اما براساس آمار هفته آخر فروردین، مشکلی در میزان تولید وجود ندارد و کماکان جوجه ریزی طبق روال سابق در حال انجام است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی بازار مرغ در آستانه ماه رمضان پیش بینی کرد و گفت: براساس آمار 45 روز گذشته، میانگین هزینه تمام شده یک کیلو مرغ زنده 5 هزار و 785 تومان است که با احتساب سود مرغدار هر کیلو مرغ زنده با نرخ 6 هزار و 622 و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی 9 هزار تومان باید در بازار عرضه شود.

به گفته وی؛ با توجه به افزایش هزینه های تولید در پی تغییرات اخیر نرخ ارز، برای ماه رمضان با کاهش عرضه و افزایش قیمت روبرو خواهیم شد.

انتهای پیام/