کد خبر: 87313

در جلسه کارگروه استانی سازگاری با کم آبی در کرمان چه گذشت؟

کارگروه سازگاری با کم آبی در کرمان با دو هدف کلی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف و رسیدن به آب قابل برنامه ریزی در محل استانداری تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ ابراهیم علیزاده مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کرمان در این جلسه اطلاعات برنامه های کارگروه را به صورت زیر ارایه داد:

 

از ۳۴هزار و ۵۵۶ حلقه چاه آبی که در استان وجود دارد نزدیک به ۸/۵ میلیارد متر مکعب آب برداشت داشته ایم که متاسفانه نزدیک به ۹۰۰ میلیون متر مکعب بیلان سالیانه ما هست و استان مکلف شده که این عدد را در برنامه ششم به صفر و تا برنامه هفتم این میزان را به آب قابل برنامه ریزی که حدود ۴ میلیارد متر مکعب است برساند.

استان کرمان ۶ حوزه آبریز درجه یک کشور را داراست که شامل حوزه آبریز قره قوم مرز شرقی، فلات مرکزی، دریای عمان و خلیج فارس، دریای مازندران و دریاچه ارومیه می شوند که بیش از ۹۵ درصد آنها در فلات مرکزی به منطقه خشک و نیمه خشک و نزدیک به ۵ درصد آن ها هم در حوزه آبریز دریای عمان و خلیج فارس قرار دارند و خود استان دارای شش حوزه آبریز درجه دو است که شامل کویر لوت، درنجی، جازموریان، کله مهران و ابرقو سیرجان و بندر عباس سدیچ می شود.

میزان بارندگی استان

میزان بارندگی بلند مدت استان کرمان ۱۲۹ میلی متر بوده که نزدیک به یک دوم میزان بارندگی بلند مدت کشور به حساب می آید و نزدیک به یک پنجم میزان بارندگی بلند مدت دنیا بوده است.

وضعیت استفاده از آب های زیر زمینی

از منابع آب زیر زمینی ۶/۴ متر مکعب برداشت داشته ایم که نزدیک به ۹۴ درصد آن در بخش کشاورزی و پنج درصد آن در بخش شرب و یک درصد آن در بخش صنعت استفاده می شود.

وضعیت نابه سامان دشت های استان

در آخرین آمار برداری که سال ۹۲-۹۱ انجام شده، دشت رودبار جنوب نزدیک ۷۵۰میلیون متر مکعب تخلیه سالانه داشته و در دشت های شمالی علیرغم اوضاع اسف بار دشت رفسنجان نزدیک به ۵۶۶میلیون برداشت از همین سفره بوده است.

آمار چاه های پروانه دار و غیر مجاز

نزدیک به ۲۴هزار چاه مجاز در سطح استان وجود دارد که ۱۱هزار مورد آن غیرمجاز در فرم شماره یک بوده که به قبل از سال ۸۵ برمی گردد و باید گفت در بحث افت سطح آب دشت ها، بحرانی ترین مورد آن دشت دولت آباد است که دو متر در هر سال و در ۱۵سال اخیر ۳۱متر افت داشته و بیلان منفی همین دشت ۱۳۷میلیون در سال و بیلان تجمعی آن در ۱۵سال اخیر نزدیک به دو میلیارد متر مکعب بوده است.

روند رشد چاه ها از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۹۰

در سال ۵۰، یک هزار و ۶۶۰ چاه با ۶۳۰ میلیون برداشت وجود داشته که در آخرین آمار برداری ۳۴هزار و ۵۰۰چاه ثبت شده و با ۸/۵ میلیارد متر مکعب برداشتی که در ۱۲ سال گذشته از نمودارها دیده می شود تعداد چاه ها اضافه شده ولی برداشتی صورت نگرفته و در حقیقت نشان دهنده این است که ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی پایین آمده.

وضعیت کیفی آب

نزدیک به ۲۴و نیم درصد «ای سی» آب منابع زیرزمینی بین صفر و ۷۵۰ است و ۳۸ درصد آن بین ۷۵۰ و ۲۲۵۰ است و نزدیک به ۴۰درصد «ای سی» آب بالای ۲۲۵۰ است و این یعنی علاوه بر نبود کیفیت، خیلی منابع آب سطحی مطمئنی در استان نداریم.

وضعیت سدهای استان

لازم به ذکر است کل منابع آبی سطح استان ۲ میلیارد مترمکعب است که نزدیک به ۸۰ میلیون متر مکعب آن در سدها مهار شده.

ما چهار سد در حال بهره برداری داریم که ظرفیت کل آن ها ۵۸۰ میلیون متر مکعب بوده و از بارندگی سال ۹۵ به دست آمده و هنوز در حال استفاده از آن هستیم به طوری که ۳۰۰میلیون آب ذخیره از همین سال در سدها موجود است.

تفاوت اقلیمی استان

ما استانی با تنوع شدید اقلیمی هستیم که بین ۳۰میلی متر متوسط بارندگی داریم که البته در بعضی شهر ها تا ۴۰۰میلی متر هم می رسد، یعنی بیش از ۱۳ برابر اختلاف اقلیم و بارندگی در استان ما وجود دارد.

مقایسه بارندگی سال های اخیر

میانگین بارندگی استان ۱۲۹ میلی متر بوده که در ۹۷-۹۶، ۵۲ میلی متر رسیده یعنی ۷۰ درصد نسبت به سال ۹۵ و ۹۶ که در آن زمان ۱۷۰ میلی متر بوده است کاهش داشته ایم و باید گفت ۶۰درصد نسبت به بلند مدت در سال آبی ۹۵- ۹۶ کاهش باران داشتیم.

ناخوانایی تولید و مصرف آب

در آب وفاضلاب روستایی میزان تولید آب در این بخش ۶۷میلیون متر مکعب بوده که میزان مصرف آن ۴۲ میلیون متر مکعب می رسد، باید گفت که از لحاظ کیفیت ۱۶۵ روستا مشکل شوری و ۵۷۷ روستا مشکل فلزات سنگین را دارند که ۱۷ درصد آن پرت واقعی یعنی از شبکه هاست و ۱۵ درصد آن پرت ظاهری که شامل انشعابات غیرمجاز بوده و ۵درصد آن هم پرت مصارف غیر مجاز بوده است. در مجموع ۳۷درصد پرتی آب در استان داریم که نرم دنیا ۱۲ درصد بوده است .

حجم تولید آب در ۲۰ سال کذشته ۶۷ میلیون بوده که ۴۲ میلیون آب فروخته شده و ماباقی آن دچار مشکلاتی شده است.

۷۰ درصد آب مصرفی مردم فلزات سنگین دارد

در حوزه آب وفاضلاب شهری ۸۵درصد آب از لحاظ املاح مناسب و ۱۵درصد آن دچار مشکل است ولی از لحاظ فلزات سنگین ۹/۲۹ درصد آب سالم است و ماباقی مشکل دارند البته اعلام شده که دستگاه های تصفیه در شهر ها برای حذف آرسنیک لحاظ شده است.

میزان تولید آب ۱۷۸میلیون بوده و ۱۲۹ میلیون هم فروش آب بوده که ۵۰ میلیون آب در اصل گم شده است.

وضعیت شبکه فاضلاب

شبکه فاضلاب کرمان با ۲۵۰ لیتر بر ثانیه و کهنوج با ۲۵ لیتربر ثانیه اجرایی شده است.

کمبود آب صنایع و نیاز فعلی آن ها

مصرف فعلی آب صنایع کوچک و متوسط برابر با ۹۰۹ میلیون متر مکعب است که ۶۲۳ هزار مترمکعب آن در کمبود به سر می برد و تا پایان برنامه ششم باید ۸ میلیون به آن اضافه شود و تا پایان برنامه هفتم هم باید به ۱۶میلیون متر مکعب برسد.

مصرف فعلی آب صنایع بزرگ هم  ۴۴میلیون دیده شده و کمبود آب آن ۷میلیون بوده که تا پایان برنامه هفتم به ۸۷میلیون می رسد. مصرف فعلی آب در صنعت ۶۲میلیون متر مکعب و کمبود آن ۹میلیون متر مکعب است که تا پایان برنامه ششم ۷۳میلیون متر مکعب و تا پایان برنامه هفتم ۱۲۴میلیون مترمکعب به آن اضافه می شود .

مشکلات محیط زیستی در بخش مصرفی آب

علیزاده از نمونه چالش های محیط زیست ،عدم دسترسی به تکنولوژی های روز جهت کاهش آلاینده های صنعتی نام برد که بعد از برقراری کارخانه مردم اعلام می کنند که با این آلاینده ها مشکل دارند اما جوابی که می شوند این است که تکنولوژی مهار این آلایندگی هنوز در ایران وجود ندارد.

آنچه در کارگروه امروز گذشت

شرکت نفت، اطلاعات، دادگستری، کشاورزی شمال در این جلسه حضور نداشتند که محمد جواد فدایی سرپرست استانداری کرمان در حین جلسه دلیل حضور نیافتن دستگاه های نام برده را ارسال نشدن دعوت نامه از ۲۲ تا ۲۸مهرماه اعلام کرد و گفت:هر کدام از این مسوولین به من الان در پیامی که برای هرکدام فرستاده ام گفته اند دعوت نامه ای دریافت نکرده اند با این وضع نمی توان مشکلی را جلو برد، او نارضایتی خود را نسبت به محتوای جلسه اعلام کرد و گفت: اعضای کارگروه طی یک هفته باید در زمینه گزارش آب منطقه ای اظهار نظر کرده و حداکثر طی ۱۰ روز آینده جلسه کارگروه مجددا تشکیل و گزارش برای ارسال به تهران مصوب شود زیرا که استان کرمان نسبت به استان های دیگر در تحویل برنامه خود تاخیر داشته است.

به گفته او برای کاهش مصرف و بهینه کردن مصرف آب باید به حوزه های پرمصرف از جمله کشاورزی توجه ویژه ای صورت گیرد.

سرپرست استانداری کرمان تصریح کرد: شهرداری ها نیز باید در راستای کاهش ۳۰ درصدی مصرف آب فضای سبز طی یک ماه آینده برنامه های عملیاتی را به معاونت عمرانی استانداری ارائه دهند.

بن بست چاه های غیرمجاز

در ادامه باید گفت مدیر عامل شرکت آب منطقه ای در خصوص اقدامات انجام شده در جهت جلوگیری از افزایش تعداد چاه های غیر مجاز گفت که پر کردن چاه های غیرمجاز از مشکلات اصلی آب منطقه‌ای به حساب می آید.

 

زیرا از یک تاریخی به بعد فرم چاه ها تغییر کرد و غیر مجاز شناخته شدند و در اصل این مهم مساله اصلی است که به معیشت مردم بر می گردد و به همین دلیل نمی توان جلوی مردم را در بستن چاه ها گرفت و حتی نمایندگان شهرها به این موضوع ورود کرده اند که باید گفت کار ساده ای نیست که بتوان این چاه ها را بست

 

منبع/کرمان نو

انتهای پیام/