کد خبر: 87354

در نشست خبری مطرح شد ؛

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری شمال استان کرمان گفت:در گذشته میانگین میزان بارندگی استان کرمان ۱۴۹ میلیمتر بوده و اکنون این میانگین به ۱۲۵ میلیمتر کاهش پیدا کرده است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ مهدی رجبی زاده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری شمال استان کرمان در نشست خبری با بیان اینکه میانگین بارندگی دنیا تقریبا بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیمتر است،گفت: باتوجه به اینکه کشور در یک اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته است، میانگین بارندگی ایران سالانه حدود ۲۵۰ میلی متر است یعنی در حالت عادی یک سوم میزان بارندگی جهان را داریم .

 

وی با بیان اینکه آب برای بشر و حفظ محیط زیست یک بحث حیاطی است ، افزود: بشر برای هر مسئله ای می تواند یک راهکاری  پیدا کند، اما  برای آب شاید نتواند کاری انجام دهد و اگر راهکاری هم پیدا کند شاید دیر شده باشد.

رجبی زاده با اشاره به اینکه در گذشته میانگین میزان بارندگی استان کرمان ۱۴۹ میلیمتر بوده و اکنون این میانگین به ۱۲۵ میلیمتر کاهش پیدا کرده  است ، ادامه داد:  ما نصف بارندگی کشور را داریم و در اقلیم خشک و فرا خشک زندگی می کنیم .

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری شمال استان کرمان تصریح کرد: در  ۳۰-۴۰ سال گذشته کشور ما در زمینه آب سرمایه گذاری های بزرگی انجام نداده است تا از حداقل بارش هایی که خداوند نصیب ما می کند حداکثر را استفاده کنیم.

 

 وی با بیان اینکه ما به این امر توجه نکرده ایم که برای سدهایی که می سازیم باید آبی وجود داشته باشد تا در پشت آنها نفوذ پیدا کند و با رسوب زایی به موقع از کوتاه شدن عمر آنها جلوگیری کرد، ابراز داشت:در کارهای بالا دستی به این مسائل توجه نشده و متاسفانه سدهای ساخته ایم که الان آبگیری نمی شوند و اگر هم آبگیری می شوند دوره عمر آنها اصلا اقتصادی نیست .

رجبی زاده عنوان کرد: حوزه آبخیز داری به این معنی است که همه نزولات آسمانی در آن مدیریت شود و به دلیل تغییرهای آب و هوایی  سیکل های بارشی تغییر پیدا کرده است.

وی ادامه داد:کرمان سومین استان سیل خیز کشور محسوب می شودکه مجموع مساحت حوزه آبخیزداری شمال استان کرمان ۱۴.۴ میلیون هکتار است.

رجبی زاده بیان داشت: سالانه ۱۸ میلیارد مترمکعب حجم بارش های استان است و ۲.۲ میلیارد متر مکعب روان آب داریم. میانگین تبخیر در سال سه هزار میلیمتر است و این در حالیست که میانگین کشور دو هزار و ۱۰۰ و جهان ۷۰۰ میلیمتر در سال است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری شمال استان کرمان گفت: موجودی آب پشت پنج سد استان کرمان ۵۰۰ میلیون متر مکعب است؛ ۱.۷ دهم میلیارد مترمکعب روان آب در سطح استان داریم که باید به سمت سدها هدایت شوند.

وی افزود: تقریبا مطالعه حدود دو میلیون هکتار از ۱۴ میلیون هکتار آبخیز داری استان را انجام داده ایم و ۲۰۰ میلیون مترمکعب را با احداث سازه های مختلف مدیریت کرده ایم و با انجام این کار سالانه ۵۷ میلیون مترمکعب آب به  سفره های زیر زمینی تزریق می شود.

وی ابراز داشت: با دستور مقام معظم رهبری برای پنج کار مهم مانند  بیابان زایی واکسن و آبخیز داری ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شده است و  از این میزان اعتبار برای  استان کرمان ۲۷۰ میلیارد ریال  در نظر گرفته شده است

رجبی زاده تاکید کرد: سازمان جنگل ها برای این اعتبارات یک کار جامع با استفاده از توانمندسازی جوامع محلی، مبارزه با آفات و بیماری ها، تقویت مراتع، تامین سوخت، کاداستر اراضی و ... تعریف کرده است.

وی با بیان اینکه در طرح کاداستر تثبیت ۷۰۰ هزار هکتار اراضی دولتی تاکنون انجام شده است ،ادامه داد: تاکنون از این میزان اعتبار در سطح ۲۷ حوزه آبخیز شامل ۱۴ شهرستان در قالب سه کار متفاوت قرداد بسته ایم .

 

مدیرکل آمنابع طبیعی و آبخیز داری شمال استان کرمان با اشاره به اینکه در استان کرمان در حوزه آب کار بزرگی را شروع کرده ایم، خاطر نشان کرد: این روند را باید در سال های آینده ادامه داد تا بتوانیم درصدی از بیلان آب های زیر زمینی را کاهش دهیم.


انتهای پیام/