کد خبر: 87366

در سیرجان با هدف صرفه جویی در مصرف آب؛

اولین مزرعه نمونه گیاهان دارویی کرمان با روش آبیاری نوین در سیرجان افتتاح شد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: بمنظور مصرف بهینه آب و اصلاح الگوی کشت گیاهانی مانند زرشک ، زعفران و گل محمدی با مصرف آب کم  وبازده اقتصادی بالا، بتدریج جایگزین محصولات گندم ، جو ، ذرت  می شود.

عباس سعیدی با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی روستایی برای کاشت گیاهان دارویی به کشاورزان افزود در پی مشکلات کم آبی در استان کاشت  گیاهان با مصرف کم آب وشیوه آبیاری نوین در دستور کار است و  درمزرعه نمونه گیاهان دارویی  در سطح 40 هکتار  زعفران و گل محمدی با شیوه آبیاری نوین کشت شده و امید است این روند در  استان  توسعه یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با تاکید بر اجرای طرحهای آبیاری نوین و تحت فشار گفت :  هرکشاورز مجری طرح آبیاری نوین در هر هکتار7 تا 10 میلیون تومان  تسهیلات بلاعوض  دریافت می کند.

حسین زینلی مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی  هم با اشاره به  استقبال کشاورزان از کاشت گیاهان دارویی بعلت ارزش اقتصادی و بهره وری مناسب افزود  در سالهای اخیر از کاشت محصولات با مصرف آب کم در کشور  به ویژه استان کرمان استقبال خوبی شده، به طوری این استان در کاشت گل محمدی رتبه اول کشور را دارد .

وی افزود : علاوه بر زعفران و گل محمدی در استان کرمان  کشت زیره ، آویشن شیرازی و کرمانی هم می تواند بااستقبال  کشاورزان  روبرو شود.

آقای زینلی گفت :  در مکانیزیسیون کاشت گیاهان دارویی تا 80 درصد وام کم بهره برای تجهیزات جدید و پیشرفته اعطا می کنیم و  ازصادرات این گیاهان تولیدی  استقبال می کنیم.

منبع/خبر گزاری صداوسیما


انتهای پیام/