کد خبر: 87415

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ بازدهی دارایی های وقفی در کشور بین 3 تا 5 درصد است، گفت: حلقه مفقوده فعالیت های حوزه وقف در کشور، فقدان بازدهی کامل از مجموعه دارایی های وقفی در اقتصاد کشور است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه شورای اداری ماهان با محوریت نشست تخصصی و صنفی یاوران وقف اظهار کرد: با رویکرد جدیدی که در مدیریت حوزه وقف کشور وجود دارد، انتظار است که مسائل مربوطه به سرعت برطرف شوند.

وی اتصال میان مجموعه وقفی و میراثی را مورد تاکید قرار داد و افزود: مجموعه های زیادی در حوزه وقف داریم که کاربری و ویژگی آنها میراثی است و این مسئله اداره مجموعه را با سختی مواجه کرده است.

پورابراهیمی عنوان کرد: بعضا مجموعه ای به دلیل قدمت در حال تخریب است و باید طبق ضوابط میراث نسبت به مرمت آن اقدام شود و از سویی اوقاف نمی تواند در زمینه اعتبارات مورد نیاز آنگونه که باید ورود کند، که در این میان همکاری و هماهنگی بیشتر دو مجموعه لازم است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: انتظار از حوزه وقف این است که درآمدهای قابل توجهی را هم برای ذینفعان خودش ایجاد کند و هم به اقتصاد کشور کمک داشته باشد.

پورابراهیمی با اعلام اینکه طبق محسابات به عمل آمده، نرخ بازدهی دارایی های وقفی در کشور بین 3 تا 5 درصد است و حلقه مفقوده فعالیت های حوزه وقف در کشور را فقدان یک بازدهی کامل از مجموعه دارایی های وقفی در اقتصاد کشور دانست.

 

وی خاطرنشان کرد: مجموعه اوقاف با توجه به زمین ها و املاکی که در اختیار دارد، باید تحولی در حوزه اقتصادی ایجاد کند که ظرفیت آن در استان کرمان وجود دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوعات مربوط به حوزه میراث فرهنگی نیازمند دو مرحله تصمیمات استانی و ملی است.

پورابراهیمی گفت: از رئیس سازمان میراث فرهنگی برای حضور در کرمان دعوت کردیم و امیدواریم طی هفته های آینده عملیاتی شود تا مباحث ملی مربوطه را اتخاذ تصمیم کنیم.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در حوزه زیرساخت ها در ماهان اقدامات خوبی انجام شده است، البته خلاء ها و اشکالاتی نیز داریم، عنوان کرد: مجموعه ملی فرش در شهر ماهان قول داده تا نمایشگاه دائمی و موزه فرش را راه اندازی کنند، همچنین در بحث اشتغال فرش هم سهمیه ای برای شهرستان کرمان گرفته ایم که ماهان امکان اجرا را دارد.

منبع/ایسنا

انتهای پیام/