کد خبر: 87465

پورابراهیمی خبر داد:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تخلف دولت در انتقال مالکیت سهام عدالت به سازمان های حمایتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست شورای معاونان و مدیران استانی کمیته امداد استان کرمان با بیان اینکه شوک ارزی مجدد را در اقتصاد کشور شاهدیم، اظهار داشت: مهمترین نتیجه شرایط شوک ارزی در جامعه، آثار تورمی است که کاهش قدرت خرید برای آحاد مردم را به همراه دارد.

وی ادامه داد: این مسئله در جامعه هدف کمیته امداد بسیار سخت تر می‌ شود و در نتیجه برای سیاست های حمایتی و ماموریت هایی که در امداد بخواهد اعمال شود نیازمند بازنگری ها است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات غیرکارشناسی و غیرتخصصی دولت موجب افزایش هزینه های ناشی از شوک ارزی شد، گفت: چهار ماه سیاست های اشتباه ارزی، کشور را به پرتگاه اقتصادی برد که هنوز شاهد التهابات بازار هستیم.

پورابراهیمی افزود: بدترین تصمیم در دولت آقای روحانی سیاست های ارزی است که هزینه های سنگینی وارد کرد و پیامد آن افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم بوده که اکنون باید در سه سرفصل برای رفع آن اقدام کرد.

وی با بیان اینکه دولت را مکلف کردیم کالاهای اساسی مانند نهاده های بخش کشاورزی و دامی، شکر، روغن، برنج، دارو و ... با ارز چهار هزار و ۲۰۰ وارد کند، سوءنظارت دولت در بازار را عنوان کرد و گفت: کالاها باید نهایتا با ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت به دست مردم برسند، اما آماری که از خرده فروشی در بازار داریم، ۵۰ تا ۷۰ درصد میانگین قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پیش‌بینی درآمد ۵۰ میلیارد دلار حاصل از فروش نفت تا پایان سال گفت: ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار برای بخش واردات کالاهای اساسی گذاشته شده است.

وی با تاکید بر ورود کمیته امداد برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز جمعیت زیر پوشش خود بیان کرد: در شرایط سخت اقتصادی امروز علاوه بر خدماتی که کمیته امداد به جامعه هدف خود می دهید، باید بابت تامین ۲۵ قلم کالای اساسی که دولت برای آن یارانه در نظر گرفته تصمیم بگیرد.

پورابراهیمی لزوم افزایش وام های خوداشتغالی را به میزان ایجاد شغل و به تبعیت از افزایش نرخ تورم مورد تاکید قرار داد و افزود: در زمینه جذب منابع صندوق توسعه ملی که برای اشتغالزایی در نظر گرفته شده بود، عملکرد خوبی وجود ندارد.

وی درخواست کرد تا کمیته امداد استان کرمان برش استان و گزارش آخرین وضعیت خود را از جذب تسهیلات اشتغالزایی صندوق توسه ملی در بخش های مختلف و میزان پرداختی به رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه دهند تا تصمیمات و کمک های لازم صورت گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با تاکید بر اینکه سهام عدالت باید به مردم واگذار شود، گفت: طبق توافق با دولت باید بعد از ۱۰ سال با توجه به تخفیف ۵۰ درصد سهام تحت افراد تحت پوشش امداد و نهادهای حمایتی به خودشان واگذار شود که اکنون این زمان طی شده و افرادی تحت پوشش بوده اند الان باید سهام عدالت خود را تحویل بگیرند.

سهام عدالت به اسم مردم و به کام دولت

پورابراهیمی با اشاره به افزایش قیمت سهام عدالت ابراز داشت: اینکه بگوییم اگر سهام را به مردم بدهیم، آن را می‌فروشند توهین به آنهاست، در صورتی که می توان آگاهی نسبت به آنها داد و فرهنگسازی کرد، ضمن اینکه مردم مالک هستند و اختیار مال شان را دارند.

وی از کمیته امداد استان کرمان خواست تا پیگیر واگذاری سهام عدالت مددجویان باشد و ادامه داد: تعداد زیادی از دارندگان سهام عدالت از دنیا رفته اند بدون اینکه خیری از سهام خود برده باشند.

پورابراهیمی گفت: الان سهام عدالت به اسم مردم و به کام دولت است، اینکه فقط یک کاغذ و اسم سهام به مردم داده شود فایده ای ندارد، بلکه باید بتوانند از سود و سهم خود استفاده کنند.

وی افزود: الان ۱۰۰ درصد سهام وابسته به نهادهای حمایتی آزاد شده و مال مردم است و باید منتقل شوند


انتهای پیام/