کد خبر: 87560

دخل‌وخرج کرمانی‌ها در سال 96

درآمد خانوارهای شهری استان کرمان گرچه در سال 96 از هزینه‌ای که کردند بیشتر بوده، اما کرمانی‌ها از 28 استان دیگر درآمد به‌مراتب کمتری داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ اخیرا مرکز آمار ایران گزارشی را از متوسط هزینه و درآمد خانوارها به تفکیک استان‌ها در سال ۹۶ ارائه کرده است.

بر اساس این گزارش، متوسط درآمد خانواده‌های کرمانی در سال ۹۶، ۲۵ میلیون و ۸۰ هزار تومان ( ماهی ۲ میلیون و ۹۰ هزار تومان) بوده.

همچنین متوسط هزینه خانواده‌های کرمانی در سال ۹۶، ۱۹ میلیون و ۳۲۳ هزار تومان (ماهی یک‌میلیون و ۶۰۲ هزار تومان) بوده و کرمانی‌ها کمترین هزینه را در سال ۹۶ کردند.

این در حالی است که میزان درآمد و هزینه خانواده‌های کرمانی از متوسط درآمد و هزینه کشوری که به ترتیب ۳۶ میلیون و ۶۸۴ هزار تومان ( ماهی ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان) و ۳۲ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان ( ماهی ۲ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان) است، کمتر بوده.

گزارش مرکز آمار ایران حکایت از این دارد که در بین ۳۱ استان کشور، استان کرمان ازنظر متوسط درآمد هر خانواده در سال ۹۶، در رتبه ۲۹ ایستاده است و تنها دو استان آذربایجان غربی و کردستان هستند که به ترتیب با درآمد ۲۴ میلیون و ۳۹ هزار تومان و ۲۴ میلیون و ۸۹۵ هزار تومان وضعیت بدتری نسبت به کرمانی‌ها دارند.

در طرف مقابل اما خانواده‌های تهرانی با ۵۱ میلیون و ۵۳۵ هزار تومان، مازندران با ۴۴ میلیون و ۲۸۹ هزار تومان و البرز با ۳۹ میلیون و ۷۴۱ هزار تومان درآمد، سه استانی هستند که در سال ۹۶ بیشترین درآمد را داشته‌اند.

همان‌طور که گفته شد متوسط درآمد هر خانواده کرمانی در سال ۹۶، ۲۵ میلیون و ۸۰ هزار تومان بوده است که در میان استان‌های هم‌جوار، کم‌ترین میزان درآمد است.

متوسط درآمد هر خانواده هرمزگانی در این سال ۳۵ میلیون و ۲۹۱ هزار تومان بوده و ۳۱ میلیون و ۳ هزار تومان خرج کرده‌اند.

هر خانواده در استان فارس ۳۳ میلیون و ۲۹۵ هزار تومان در سال ۹۶ درآمد داشته و ۳۰ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان خرج کرده.

یزدی‌ها هم ۳۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان درآمد داشته‌اند و در مقابل ۲۸ میلیون و ۸۳۵ هزار تومان خرج کرده‌اند.

در خراسان جنوبی هم هر خانواده به‌طور متوسط در سال ۹۶، ۲۸ میلیون و ۳۸ هزار تومان درآمد و ۲۱ میلیون و ۵۸۲ هزار تومان هزینه داشته و در سیستان و بلوچستان هم درآمد ۲۶ میلیون و ۲۳۸ هزار تومان و هزینه ۲۱ میلیون و ۸۷۹ هزار تومان در سال ۹۶ بوده است.

این ارقام نشان می‌دهد درآمد و هزینه کرمانی‌ها در سال ۹۶ از مردمان استان‌های هم‌جوار، کمتر بوده است.

از سویی خانواده‌های سه استان فارس، هرمزگان و یزد در سال ۹۶ بیش از درآمد کرمانی‌ها خرج کرده‌اند.

گزارش مرکز آمار ایران همچنین حکایت از این دارد که در بین ۳۱ استان کشور، استان کرمان ازنظر متوسط هزینه هر خانواده در سال ۹۶، در رتبه ۳۱ ایستاده است و کم‌هزینه‌ترین استان کشور است.

بعد از خانواده‌های کرمانی سه استان سمنان با متوسط هزینه ۲۱ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، خراسان جنوبی با ۲۱ میلیون و ۵۸۲ هزار تومان و سیستان و بلوچستان با ۲۱ میلیون و ۸۷۹ هزار تومان در سال ۹۶، کمترین خرج را کردند.

شاید بتوان پایین بودن هزینه‌ها را در کرمان به وجود محرومیت در شهرستان‌های جنوبی استان ارتباط داد. از سویی هم ممکن است با توجه به اینکه نسبت به ۲۸ استان دیگر درآمد کمتری داریم، خرج کمتری هم می‌کنیم.


منبع/کرمان نو

انتهای پیام/