کد خبر: 87573

در گفتگو با چند کارآفرین بسیجی استان کرمان تشریح شد؛

به مناسبت هفته بسیج با چند از کارآفرینان در استان به گفتگو نشسته ایم که مشروح آن را در گزارش زیر خواهید خواند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ سازمان بسیج مستضعفین در پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ به دستور امام خمینی(ره) تشکیل شد. از جمله اهداف این سازمان می توان به تحقق فرمایشات امام خمینی (ره)، ایجاد توانایی های لازم در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی ، اقتصادی و خدمت رسانی در بین اقشار مختلف مردم است.

 

 

سازمان بسیج مستضعفین دارای تشکل های مختلفی بر اساس اقشار گوناگون مردم دارد که از جمله می توان به بسیج دانش آموزی، دانشجویی، جامعه پزشکی،جامعه مهندسین، اساتید، خواهران، ادارات، کارمندی، مساجد و محلات،طلاب و روحانیون، اصناف، کارخانجات و شرکت‌ها،  کارگری و  بسیج ویژه برون مرزی بسیج موقت مورد نیاز در هر مکان وزمان اشاره کرد.

 

 

با توجه به قرار گرفتن در هفته گرامیداشت بسیج با تنی چند از  کارآفرینان بسیجی در خصوص اهم فعالیت هایشان  و نقش بسیج در پیشبرد اهداف اقتصادی در سطح کشور  به گفتگو نشسته ایم که مشروح آن را در گزارش زیر خواهید خواند.

 

موسوی نژاد:اگر تسیهلات دولت در اختیار بسیج بود؛اشتغال ۹۰ درصدی مردم را شاهد بودیم

 

سید علی موسوی نژاد کارآفرین بسیجی در حوزه اقتصاد مقاومتی در گفتگو با راه آرمان ؛ در خصوص اهم فعالیت  اقتصادی خود گفت: برای تولید قارچ در ابراهیم آباد رفسنجان سالنی را ساختم و با کمک وام ده میلیونی بسیج سازندگی توانستم کولر و رطوبت ساز تهیه کنم .

 

 

وی ادامه داد: البته وام مورد تقاضا برای ایجاد  اشتغال من سی میلیون تومان بود که به دلیل عدم وجود بودجه کافی بسیج تنها ده میلیون تومان به من اعتبار داده شده که توانستم برخی از اقلام سالن خود را تجهیز کنم.

 

 

موسوی نژاد عنوان کرد:اگر بسیج بودجه داشته باشد از خود دولت بهتر می تواند اشتغال زایی کند؛ چرا که کار و فعالیت بسیج صادقانه است و طی این مدت دو بار برای بازدید از طرح ها در محل فعالیتم حضور پیدا کرده اند.

 

 

این کارآفرین کرمانی با بیان اینکه تا کنون سه بار کشت قارچ را انجام داده ایم، ابراز کرد: برای پیشرفت کارمان نیاز به دوالی سه سالن دیگر داریم و برای این منظور به هر جا که مراجعه کرده ایم گفتند که دولت بودجه ندارد؛ این در حالی است که دولت برای اشتغال زایی در روستا ها چندین سال است تبلیغ می کند ولی متأسفانه بودجه در اختیار نمی گذارد.

 

 

وی  با اشاره به اینکه در هر کشت ۱۵۰۰ کیلو برداشت می کنم، تأکید کرد: اگر دولت بتواند تسهیلات را در اختیار بسیج قرار بدهد فکر می کنم نود درصد مردم در امر اشتغال پیشرفت داشته باشند.

 

دولتی:بسیج در عرصه اقتصاد مقاومتی به خوبی وارد شده است

 

دولتی از دیگر کارآفرینان اقتصاد مقاومتی در گفتگو با راه آرمان ؛ در رابطه با اهم فعالیت های خود گفت: فعالیت خود را در عرصه پرورش دام و به طور خاص بز سانان انجام می دهم.

 

 

وی ادامه داد: برای آغاز کار خود در کنار هزینه ای که از جیب گذاشته ام از بسیج سازندگی وام دریافت کرده ام.

 

 

این کارآفرین کرمانی عنوان کرد: بسیج در زمینه اقتصاد مقاومتی به خوبی وارد شده است و همکاری خوبی در عرصه کشاورزی و دامداری داشته است.

 

 

دولتی در خصوص مشکلات خود در زمینه کاری اش ابراز کرد: با توجه به تغیرات بازار واردات جو و ذرت با مشکل مواجه می شود  و ما نیز برای تأمین خوراک دام با مشکلاتی مواجه می شویم و همچنین زمانی که خوراک وارد می شود با توجه به بالا بودن قیمت ها  جهت تأمین با مشکل مواجه می شویم.

 

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: اما با وجود مشکلات متعدد در عرصه کار به امید روزی که تمام این مسائل تمام شود بر انجام فعالیت خود پافشار هستیم.

 

نخعی:نقش مهم بسیج در رفع موانع تولید

 

نخعی کارآفرین در عرصه پرورش ماهی در گفتگو با راه آرمان در خصوص فعالیت های خود گفت: طرح های تحقیقاتی را در زمینه پرورش ماهی در آب های شور انجام دادیم و این کار را با جدیت بیشتر دنبال خواهیم کرد؛ چرا که حتی در زمینه کشاورزی به دلیل شوری بالای آب درعرصه تولید پسته موفق نیستیم.

 

 

وی ادامه داد ما توانستیم با سازگاری ماهی ها با آب ها تولید قابل ملاحظه ای را برداشت کنیم و این مسئله نقطه امیدی است که از آب های نامتعارف در جهت تولید پروتئین بهره برداری بهتری داشته باشیم.

 

 

نخعی عنوان کرد:با غنی تر کردن خروجی استخرها کشاورزان می توانند در زمینه تولید پسته موفقیت خوبی داشته باشند و در این زمینه برخی اقدامات در انار و راور انجام شده است؛ همچنین مجموعه فعالیت هایی را در این رابطه با آستان قدس رضوی، اوقاف و بخش خصوصی داشته ایم.

 

 

این کارآفرین کرمانی ابراز کرد: با بسیج سازندگی نیز برای انجام پروژه هایی در زمینه شیلات فعالیت داشته ایم و برای دریافت تسهیلات جهت توسعه طرح معرفی شده ایم.

 

 

وی با اشاره به امکانات مناسب مجموعه سپاه و بسیج تصریح کرد: با توجه هب اینکه در هر ناحیه بسیج  نیروهایی خوبی در اقصی نقاط کشور و محیط های روستایی وجود دارد و با توجه به اینکه نوع فعالیت ما نیز در مناطق روستایی است؛ بنابراین بسیج می تواند مبلغین بسیار خوبی در این زمینه باشند.

 

 

نخعی افزود: بسیج می تواند در خصوص بحث فراگیری این کار اقدام نمایندغ همانطور که ما طی سال های ۹۴-۹۲ توانستیم  با نواحی بسیج استان کلاس های آموزش و توجیهی در زمینه آبزیان و اثرات آن برگزار کردیم.

 

 

این کارآفرین کرمانی گفت: سپاه با توجه به ارتباط خوبی که با ارگان ها و سازمان ها دارد می تواند مشکلات تولید کنندگان را حل کند؛ به طور کلی بسیج وسپاه می تواند نقش مهمی در جهت رفع موانع تولید داشته باشد.

 

 

انتهای پیام/