کد خبر: 87684

ضربه سودجویان به فرش دستباف کرمان؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ دیار کریمان از دیرباز یکی از مراکز مهم فرش‌بافی ایران به شمار می‌رفته و تاریخ فرشبافی آن به قبل از دوران صفویه می‌رسد. قطعه‌ای از یک تخته فرش بافته شده در کرمان که در حال حاضر در موزه حضرت امام رضا (ع) در مشهد نگهداری می‌شود، بر سابقه‌ای لااقل در حد 500 سال بافندگی در زمینه فرش‌های گره‌دار کرمان شهادت می‌دهد. امروزه نام کرمان با قالی آن مترادف است و فرش‌هایی که در این منطقه بافته شده زینت بخش موزه‌های معتبر جهان است، اما متاسفانه چندسالی است که این صنعت و هنر دیار کریمان، گرفتار رکود شده است.

 

 "خواجه‌حسینی" از پیشکسوتان صادر کننده فرش دستباف استان صبح امروز 17 آذرماه در جلسه کمیته فرش دستباف استان کرمان با محوریت بررسی مسایل و مشکلات فرش دستباف گفت: دولت باعث کاهش رونق فروش و صادرات فرش کرمان شده است زیرا در یک مقطع زمانی به دلیل آنکه فرش کرمان بازارهای فرش تبریز را گرفته بود، اعلام کرد که فرش کرمان به میکروب آلوده است و این مهم باعث رکود فرش دستباف کرمان شد.

 

"شفیعی" نماینده شرکت‌های تعاونی فرش دستباف استان کرمان نیز در این جلسه مطرح کرد: متاسفانه همه کسانی‌که بیمه فرش می‌باشند در حوزه فرش فعالیت نمی‌کنند و بافندگان واقعی فرش بیمه نیستند به‌طورمثال در شهرستان انار حدود 368 نفر بیمه قالیبافی می‌باشند که حدود 100 نفر آنها بافنده واقعی هستند که باید در این خصوص تدبیری اندیشیده شود.

 

یکی دیگر از فعالان فرش دستباف استان کرمان در این جلسه عنوان کرد: متاسفانه در مقطعی دولت با بخش خصوصی مقابله کرد و باعث کنار رفتن بخش خصوصی شد.

 

وی ادامه داد: بودجه تحقیقاتی در زمینه تولید فرش جدید از سوی دولت اختصاص نداده شده است ضمن آنکه باید عنوان کرد که حتما نباید فرش صادراتی گران و ریز بافت باشد بلکه فرش باید تلفیقی از صنعت گذشته و جدید باشد تا سلیقه امروز جهان جواب دهد اما امروز متاسفانه استان کرمان در زمینه صادرات، بازاریابی و ... فقیر است.

 

"فخری الله‌توکلی" رییس کمیسیون فرش اتاق بازرگانی کرمان نیز در این جلسه از جشنواره شب فرش کرمان با حضور پیشکسوتان فرش در اتاق بازرگانی کرمان خبر داد و گفت: متاسفانه شاهد هستیم در استان کرمان روحیه مشارکتی وجود ندارد و به‌صورت جزیره‌ای عمل می‌کنند.

 

"سید صادق ابوالحسنی" یکی از فعالان بخش رنگرزی و تولید فرش دستباف کرمان نیز در این جلسه عنوان کرد: در سال‌جاری همه پشم‌های سیرجان که پشم اعلایی می‌باشند را خریداری و به کشور عراق و چین صادر کرده‌اند و همین امر سبب شده که دیگر پشم اعلایی در استان کرمان برای بافت فرش دستباف کرمانی وجود نداشته باشد و از مسولین انتظار داریم نگاه ویژه ای به این مهم داشته باشند.
 
"محمدرضا خواجویی" با تبیین تاریخچه و جایگاه فرش کرمان گفت: در دهه 60 و 70 فرش دستباف کرمان رونق یافت و در دهه 80 به رکود رفت اما از دهه 90 تاکنون از رکود تا حدودی خارج شده است.

 

وی با بیان این مطلب که 8 اتحادیه فرش دستباف در سطح استان مشغول به فعالیت هستند تصریح کرد: هم اکنون فرش دستباف کرمان به 66 کشور دنیا صادر می‌شود.

 

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان کرمان کاهش تقاضای فرش در دنیا، عدم سلیقه‌یابی و استفاده از نقشه‌های قدیمی، از مهمترین عواملی کاهش صادرات فرش کرمان برشمرد و عنوان کرد: کشورهای رقیب روی طرح و نقشه‌های فرش کرمان کار کرده اما کیفیت فرش ما را ندارند.

 

وی بیان کرد: متاسفانه جدیدا در تولید فرش دستباف از مواد اولیه مناسب استفاده نمی‌شود و این مهم کیفیت فرش را خدشه‌دار می‌کند که هم امر سبب از دست دادن بازارهای جهانی خواهد شد.

 

خواجویی با بیان این مطلب که برخی‌ها متاسفانه فقط به تولید فرش بدون در نظر گرفتن کیفیت توجه می‌کنند، تصریح کرد: باید در نمایشگاه‌های بین‌المللی شرکت و بازارهای هدف فرش کرمان را مشخص کنیم ضمن آنکه بایستی هدفمند در بازارهای جهانی حرکت کنیم.

 

وی با بیان اینکه استفاده از مواد طبیعی و باکیفیت مورد توجه خارجی‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: 359 میلیون دلار میزان صادرات فرش دستباف سال 95 کرمان بوده است که از نظر وزنی 13 درصد و به لحاظ ارزشی 23 درصد نسبت به سال 94 افزایش داشته است.
 

منبع/ایسنا

انتهای پیام/