کد خبر: 87768

پورابراهیمی:

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به پیگیری ساماندهی یارانه ها در مجلس و بودجه 98 گفت: در لایحه بودجه 98 ظاهرا دولت این مسئله را مد نظر قرار داده که پرداخت یارانه نقدی را استانی کند و به عنوان مثال۱۷۰۰ میلیارد در اختیار استان کرمان باشد تا خود استان مدیریت کرده و پردرآمدها را حذف و کم درآمدها را متفاوت ببیند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ دکتر"محمدرضا پورابراهیمی" در شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان با اشاره به اینکه لایحه بودجه 98 هفته آینده به مجلس می آید، اظهار کرد: به نظر می رسد دولت در بودجه سال آینده فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت با قیمت هر بشکه 50 تا 55 دلار را پیش بینی کرده و درآمد ارزی دولت نسبت به سال جاری در حوزه نفت کمتر خواهد بود.

وی افزود: در 7 ماهه امسال 32 میلیارد دلار نفت فروختیم که از عدد نفت در بودجه 97 جلوتر هستیم و عملکرد ما در هفت ماهه نسبت به بودجه در حوزه نفت 25 درصد مازاد است و از سوی دیگر روش های فروش نفت و تمهیدات لازم توسط دولت و مجلس برای سال 98 اتخاذ شده است.

پورابراهیمی تصریح کرد: بورس انرژی و نفت در این زمینه فعال شده و به دولت اجازه داده شد از طریق بورس نفت فروش ریالی نفت از طریق بورس 100 درصد انجام شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس بیان کرد: شرایط سال آینده در ارتباط با بودجه شرایط خاصی است و طبیعتا نیازمند این هستیم شورای برنامه ریزی استان آنچه که به عنوان موضوعات مربوط به تمهیدات بودجه 98 است را برنامه ریزی و مقدمات لازم را انجام بدهد.

وی در ادامه درباره بحث استانی شدن پرداخت یارانه نقدی عنوان کرد: یکی از محورهای مهم در مجلس ساماندهی یارانه ها در کشور است و یکی از ملاحظات در بودجه ۹۸ ساماندهی این حوزه است که شامل یارانه های پنهان و غیرپنهان است.

وی افزود: مجموع یارانه ها ۹۰۰ هزار میلیارد تومان است که 600 هزار میلیارد تومان مربوط به یارانه های پنهان و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان غیرپنهان است و یکی از محورها بازنگری در یارانه نقدی است که به شکلی متفاوت از قبل پرداخت شود.

رییس کمیسیون اقتصادی ادامه داد: در لایحه بودجه 98 ظاهرا دولت این مسئله را مد نظر قرار داده که پرداخت یارانه نقدی را استانی کند و به عنوان مثال۱۷۰۰ میلیارد در اختیار استان کرمان باشد تا خود استان مدیریت کرده و پردرآمدها را حذف و کم درآمدها را متفاوت ببیند.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد حتما شورای برنانه ریزی باید مدیریت را انجام داده و یک پیشنهاد این است مردم یارانه را در حساب سرمایه گداری در منطقه خود بگذارند و به همان میزان ما منابع بگذاریم که برای اشتغال جوانان کار کنیم و درخواست این است شورای برنامه ریزی تمهیدات لازم را در این زمینه بیندیشد.

پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: با پیگیری هایی که از طریق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد داشتیم، از محل بند (و) بحث تهاتر 100 میلیارد تومان بدهی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به دولت و طلب دولت از این دانشگاه در حال نهایی شدن است.

وی بیان کرد: همچنین تهاتر۱۰۰ میلیارد تومان بدهی شرکت زغالسنگ نیز از طریق شرکت فولاد در دست پیگیری است.

ایسنا

انتهای پیام/

 

ادامه اخبار