کد خبر: 88046

دستاوردهای شاخص انقلاب

مردم جنوب کرمان در حالی قبل از انقلاب زیر سایه خان ها زندگی محقر را تجربه می کردند که طی دهه های اخیر با احداث ۵۰ هزار خانه و توسعه زیرساخت‌ها، بخش عظیمی از مشکلاتشان بر طرف شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ کافیست یک روز در میان مردمان محروم جنوب کرمان حضور یابید تا تفاوت آنچه امروز می بینید و آنچه در گذشته بوده است را از نزدیک ببینید، نیازی نیست به روستاهای دور دست بروید، حتی ساکنان مراکز شهرستانهای جنوب کرمان هم می توانند خاطرات تلخ و محرومیتهای گسترده جنوب کرمان را برای هر شنوده ای بیان کنند.

خان پروری و تقسیم اراضی مستعد کشاورزی جنوب کرمان در بین افرادی خاص و قانون ظالمانه اصلاحات اراضی، عملا مردم جنوب کرمان را قبل از انقلاب به افراد زیر دستی تبدیل کرد که پس از گذشت دهه های متوالی هنوز هم فلاکت و فقر رعیت و ارباب را به یاد دارند اما این روزهای روزگار دیگری در جنوب کرمان رقم خورده است.

اگر مقایسه ای از سالهای اخیر با گذشته جنوب کرمان داشته باشیم به وضوح توسعه این بخش از استان را می توان مشاهده کرد

اگر مقایسه ای از سالهای اخیر با گذشته جنوب کرمان داشته باشیم به وضوح توسعه این بخش از استان را می توان مشاهده کرد.

در حالیکه پیش از این جنوب کرمان شامل دو شهرستان جیرفت و کهنوج بود اما هم اکنون با اصلاحات صورت گرفته شهرستانهای جیرفت، عنبرآباد، منوجان، رودبار، قلعه گنج، کهنوج و فاریاب شکل گرفته است و هر یک بودجه جداگانه و مصوب برای طرحهای ملی، استانی و شهرستانی دارند.

نماد فقر در جنوب کرمان کپر نشینی بود اما ۹۰ درصد کپرهای جنوب کرمان طی طرحهای هادی و طرحهای کپرزدایی در جنوب کرمان با همکاری کمیته امداد امام خمینی(ره) و بنیاد مسکن حذف شده اند و به جای آنها خانه های مستحکم بنا شده، توسعه طرحهای بالا دستی و پایین دستی کشاورزی، واگذاری زمین ها به کشاورزان، فعال کردن معادن جنوب کرمان، توسعه راه ها، راه اندازی فرودگاه جنوب کرمان، کلنگ زنی راه آهن جنوب کرمان، توسعه طرحهای عمران شهری، احداث دانشگاه ها و ایجاد هتلها زمینه را برای توسعه عمرانی این مناطق بیش از پیش مهیا کرده است.

هر چند هنوز در روستاهای دور افتاده کپرها وجود دارند اما چند روز قبل در قالب یک قرار داد بین کمیته امداد و بنیادمسکن قرار شد ۱۰ هزار خانه جدید در جنوب استان کرمان با هدف حذف خانه های کپری و فقر احداث شود.

مقاوم سازی خانه ها در مقابل زمین لرزه

آنچه که در این میان قابل توجه بود اجرای طرح های هادی در روستاها و شهرهای کوچک است که در همین قالب هزاران خانه مقاوم سازی شدند و در استانی که با یک زمین لرزه کوچک خسارتهای زیادی برجای می ماند حالا زمین لرزه های ۵ ریشتری نیز خسارتی به بار نمی آورد.

خانه دار شدن هزاران نفر از جوانان جنوب کرمان، روستاییان و توسعه زیر ساختها حالا فصل جدیدی را پیش روی مردم جنوب استان کرمان آغاز کرده است و آینده ای روشن در مقابل مردم قرار گرفته است.

خانه دار شدن هزاران نفر از جوانان جنوب کرمان، روستاییان و توسعه زیر ساختها حالا فصل جدیدی را پیش روی مردم جنوب استان کرمان آغاز کرده است

فرماندار جیرفت در گفتگو با مهر در این خصوص می گوید: طرح کپر زدایی در جنوب کرمان یکی از اقدامات خوبی که انجام شد و موجب آبادانی روستاها و ایجاد مهاجرت معکوس در جنوب کرمان شد.

احمد امینی روش افزود: خوشبختانه در این طرح ۴۵ هزار نفر کپر نشین خانه دار شدند و بخش قابل توجهی از محرومیتهای جنوب کرمان از بین رفته است.

وی بیان کرد: توسعه امکانات زیر بنایی در شهرستانهای جنوبی کرمان یکی از اقدامات مهمی است که در دولتهای گذشته و دولت فعلی در دستور کار قرار گرفته است و هم اکنون نیز طرحهای اقتصاد مقاومتی برمبنای توانمندیهای بومی در این مناطق در حال انجام است.

قلعه گنج پیشتاز در اجرای طرح اقتصاد مقاومتی/ شهرستانی که متحول شد

فرماندار قلعه گنج که شهرستان محل مسئولیتش پایلوت اقتصاد مقاومتی است در گفتگو با مهر می گوید: با توجه به ضروریت اجرای طرحهای اقتصاد مقاومتی در شهرستان در راستای رفع محرومیت در این منطقه طی سالهای اخیر اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.

انتخاب معین های اقتصادی از بین شرکتهای توانمند بخش خصوصی در استان کرمان توانسته بخشی از مشکلات را رفع کند

عطا ناوکی افزود: انتخاب معین های اقتصادی از بین شرکتهای توانمند بخش خصوصی در استان کرمان توانسته بخشی از مشکلات را رفع کند ضمن اینکه اجرای طرحهایی برمبنای توان مندیهای بومی مردم در زمینه های دامداری با وارد کردن نژادهای برتر دام از خارج از کشور، احداث هتل کپری، ترویج صنایع دستی، ترویج کشاورزی با تکیه بر کشتهای مطلوب و اقتصادی در شهرستان موجب اشتغال زایی در این شهرستان شده است.

وی بیان کرد: توسعه این اقدامات میتواند در آینده محرومیت و فقر را در این شهرستان ریشه کن کند و در همین راستا هم اکنون شاهد توسعه اشتغال و بازگشت جوانان متخصص بومی به شهرستان و اقتصاد پویا و صادرات محصولات قلعه گنج به استان های مختلف هستیم

جنوب استان کرمان در سالهای اخیر گامهای مهمی برای رفع محرومیتهای عمیق و تاریخی این مناطق برداشته است و این مهم با توجه به اراده راسخ مسئولان برای رفع کامل محرومیت در روستاهای دور افتاده می تواند در آینده نزدیک این منطقه را به قطب اقتصادی منطقه تبدیل کند.

انتهای پیام/

ادامه اخبار