کد خبر: 88056

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ؛

پور ابراهیمی گفت: روزی امام (ره) مسئله فروپاشی شوروی را مطرح کردند و عده‌ای آن را ناممکن دانستند و امروز رهبر معظم انقلاب آغاز فروپاشی آمریکا را بیان کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، محمدرضا پور ابراهیمی؛ نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، در جمع مردم شهر اختیار آباد کرمان گفت: کاهش قدرت خرید مردم به دلیل مسائل وارده در شوک ارزی اتفاق افتاد، اما این شوک ارزی برای نخستین بار در ایران نبود، انتظار می‌رفت که با تصمیمت دولت کمترین هزینه برای مردم ایجاد شود، اما تصمیماتی اتخاذ شد که مشکلات را برطرف نکرد.

وی ادامه داد: برخی از مشکلات اقتصادی حیطه داخلی و برخی خارجی و مربوط به تحریم‌ها است، اما بیشترین صدمه در اقتصاد کشور در سال‌های اخیر به دلیل نبود انسجام داخلی، نبود مدیریت صحیح و  استفاده نکردن از تجربیاتی است که در مدیریت اقتصادی مطرح می‌شود.

پورابراهیمی افزود: در ماه‌های ابتدایی که شاهد کاهش ارزش پول ملی بودیم، جلساتی را با دولتی‌ها گذاشتیم که مسائل و راهکار‌های آن‌ها را بشنویم، اما تصمیم غیرکارشناسی در راستای ساماندهی بازار ارز به عنوان اصلی‌ترین موضوع اقتصاد شاهد بودیم.

وی سیاست‌های ارزی را بیشترین تاثیرگذاری بر اقتصاد کشور و مردم دانست و گفت: کنترل بازار ارز با تصمیم غیرکارشناسی از سوی دولت همراه شد و سود سپرده‌های بانکی را افزایش دادند، عرضه طلا توسط بانک مرکزی دیگر اشتباهی بود که انجام گرفت و حجم عظیمی از ذخایر طلای کشور به باد رفت و با کمترین قیمت عرضه کردند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دیگر اشتباه دولت در سیاست‌های ارزی را تصمیم در خصوص ارز ۴۲۰۰ عنوان و اضافه کرد: مجلس با توجه به نگرانی‌هایی که در رابطه با شوک تورمی و ارزی دید، طرح دوفوریتی را ارائه داد و از رئیس بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی دعوت کرد و طرح مورد بررسی و گفتگو قرار گرفت.

وی تصریح کرد:، اما با وجود توافقات صورت گرفته با مجلس، تصمیم اساسا غلطی توسط دولت گرفته شد که اقتصاد کشور را به پرتگاه برد و ۱۸ میلیارد منابع ارزی کشور با نرخ ۴۲۰۰ به کالایی دادند که امروز مابه التفاوت آن را نمی‌توانند بگیرند.

پورابراهیمی افزود: کار به جایی رسید که به رئیس مجلس نسبت به مسائل پیش آمده اعتراض کردم و گفتم اگر این روند بخواهد ادامه یابد استعفا می‌دهم و به مردم می‌گوییم که نمی‌توانم نمایندگی شما را داشته باشم.

وی ادامه داد: در زمانی که هر روز وضعیت بازار ارز بدتر می‌شد با هماهنگی رئیس مجلس، نشستی با تیم اقتصادی دولت گذاشته شد و موضوعات تخصصی را مطرح کردیم، اما معاون رئیس جمهور گفت ما تصمیم خودمان را می‌گیریم و مجلس هم تصمیم خودش را بگیرد.

پورابراهیمی عنوان کرد: چهار ماه سیاست ارزی غلط، سنگین‌ترین فشار‌ها را به کشور وارد کرد، در مجلس از همه ابزار‌هایی که می‌توانستیم استفاده کردیم که این اتفاق‌ها نیافتد، التهابات بازار ارز به راحتی قابل مدیریت بود.

وی ادامه داد: امریکایی‌ها حجمه سنگینی بر جمهوری اسلامی گذاشته اند، مسیر‌های را به دولت معرفی کردیم که می‌تواند تحریم‌ها را عبور کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بعضی‌ها به اروپا دل بسته اند به مسئله FATF نیز اشاره داشت و آن را قرارداد ننگینی برای جمهوری اسلامی دانست و گفت: سال ۹۵ که در کمیسیون اقتصادی مجلس به این مسئله ورود کردیم خواستیم این قرارداد را تشریح کنند و تعهدات جمهوری اسلامی را به ما بگوید، اما امروز منوط کردند به تصویب این قرارداد و موشک‌ها را درگیر کرده اند.

پورابراهیمی بیان داشت: جمهوری اسلامی هیچ تکیه و نگاهی به اروپا نخواهد داشت وزارت امور خارجه هم باید مقابل این صحبت‌های بی ادبانه کشور‌های اروپایی محکم بایستد.

وی افزود: روزی امام مسئله فروپاشی شوروی را مطرح کردند و عده‌ای آن را ناممکن دانستند و امروز رهبر معظم انقلاب آغاز فروپاشی آمریکا را بیان کردند.

وی افزود: به فضل الهی و مجهادت مردم می‌توانیم از گردنه سخت اقتصادی عبور کنیم و دهه پنجم انقلاب می‌تواند با حرکت‌های صحیح دهه اقتدار اقتصادی جمهوری اسلامی باشد.

  باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/