کد خبر: 88104

در آینده نزدیک صورت می گیرد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت همکاری مدیران شرکت روغن نباتی گلناز، بیش از یک هزار نفر نیروی این کارخانه به کار باز می‌گردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر، بعد از تعطیلی دو ماهه شرکت روغن نباتی گلناز در جلسه‌ای که به منظور بررسی مشکل و راه‌اندازی مجدد این کارخانه با پیگیری‌های پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس صورت گرفت، مقرر شد با مساعدت بانک‌ها و نیز همکاری معاونان وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، این کارخانه در آینده‌ای نزدیک مجددا به بهره‌برداری برسد.

ورزیده کار طهرانی رئیس هیأت مدیره شرکت روغن نباتی گلناز با اشاره به مشکلات ناشی از نقدینگی و نیز حادثه آتش‌سوزی در این شرکت گفت: اتفاقات رخ داده مشکلات گسترده‌ای از جمله تعدیل یک هزار نفر از نیروها برای مجموعه ایجاد کرد و متاسفانه در دو ماه گذشته با تعطیلی کامل خط تولید مواجه شده است.

وی یکی از مشکلات شرکت روغن نباتی گلناز را نیاز به روغن خام به منظور تولید دانست و افزود: به دلیل مشکلات مالی ایجاد شده، تسهیلات بانکی شرکت معوق شد و رقم این معوقات در سال‌های اخیر به شدت بالا رفته است.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این نشست با اشاره به تعدیل یک هزار نفر نیروی این شرکت به دلیل مشکلات سال‌های گذشته گفت: برای ما به هیچ عنوان پذیرفته نیست که این شرکت تعطیل شود.

وی با انتقاد از مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شرکت روغن نباتی گلناز افزود: عدم بیان مشکلات شرکت طی سال‌های اخیر موجب افزایش این مشکلات و تعطیلی کارخانه شده و در این رابطه مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره باید پاسخگو باشند.

پورابراهیمی با اشاره به ظرفیت بالای تولید شرکت و نیاز به محصول روغن به عنوان کالای اساسی در کشور، سه مکانیزم را برای راه‌اندازی مجدد کارخانه ارائه کرد و گفت: تامین مواد اولیه روغن شرکت توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی وزارت جهاد کشاورزی با عقد قرارداد و تامین مالی از طریق بانک‌های عامل و با تضمین خرید محصولات در مرحله اول به منظور راه‌اندازی خط تولید شرکت، راهکار اساسی است.

وی ادامه داد: همکاری و هماهنگی معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، به منظور عقد قرارداد خرید توسط شرکت‌های توزیع روغن در کشور راهکار دوم خواهد بود و به این منظور که رابطه تضمین قراردادهای خرید و پیش پرداخت‌های آن را عملیاتی کند و راهکار سوم امکان استفاده از ظرفیت مواد اولیه روغن به صورت عبور موقت به داخل کشور به منظور تولید و صادرات است که توسط سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت و همکاری گمرک جمهوری اسلامی ایران قابل انجام است.

پورابراهیمی با اشاره به الزام پیگیری مجلس در زمینه خروج شرکت روغن نباتی گلناز از لیست سیاه بانک‌ها از طریق بانک مرکزی گفت: با توجه به بدهی بسیار زیاد این شرکت به سیستم بانکی، باید توافقی بین روغن نباتی گلناز، بانک‌ها و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی انجام شود تا شرکت روغن نباتی گلناز امکان دریافت سرمایه در گردش را داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم راه‌اندازی هرچه سریعتر شرکت روغن نباتی گلناز گفت: با توجه به مساعدت‌های صورت گرفته و نیز وجود ظرفیت‌های بسیار زیاد در این شرکت، هیچ توجیهی در زمینه عدم راه‌اندازی این کارخانه قابل پذیرش نیست.

در پایان این نشست مقرر شد، 30 هزار تن از مخازن شرکت روغن نباتی گلناز برای ذخیره‌سازی روغن دولتی توسط شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی اجاره شود.

همچنین ماهانه 5 هزار تن روغن تولید شده توسط شرکت روغن نباتی گلناز به صورت کارمزدی برای توزیع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، توسط این فروشگاه‌ها خریداری می‌شود.

ارائه پیشنهاد توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای به منظور اجاره پنج ساله کارخانه گلناز و راه‌اندازی مجدد تولید در این کارخانه، واردات روغن خام و مواد اولیه با واسطه‌گری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به منظور تولید روغن در کارخانه روغن نباتی گلناز و استمهال تسهیلات معوق شرکت روغن نباتی گلناز از مصوبات این نشست بود.

انتهای پیام/