کد خبر: 88216

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کرمان عنوان کرد؛

آجیل و خشکبار به یکى از نمادهاى فرهنگ ایرانى بدل گشته است. آجیل و خشکبار ایرانى یکى از نمونه هاى شناخته شده صادرات ایرانى در بازارهاى جهانى محسوب مى شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر؛ خشکبار از دیر باز به یکى از نمادهاى فرهنگ ایرانى بدل گشته است به صورتى که برخى از مراسم سنتى ایرانیان مانند نوروز و یلدا تنها با حضور آجیل و خشکبار مفهوم خود را پیدا مى کنند.

 

با وجود شرایط اقتصادی حال حاضر و با افزایش ۸۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت آجیل و خشکبار مردم در تلاش و تکاپوی حفظ این سنت دیرینه هستند.

 

کیوانی مقدم رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کرمان در گفتگو با “راه آرمان” اظهار داشت  : گرچه در ماههای گذشته نوساناتی در بازار وجود داشت اما در حال حاضر قیمت ها به ثبات رسیده است و تا پایان سال هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بودن آجیل در کنار سفره هفت سین یک سنت دیرینه است عنوان کرد : با توجه به افزایش قیمت ها و پایین آمدن قدرت خرید مردم باید این سنت حفظ شود و مردم حمایت کنند از آجیل مرغوب ایرانی که در بازار موجود است تا شاهد ضرر فروشندگان نباشیم.

 

کیوانی مقدم  با تاکید به اینکه آجیل و خشکبار به اندازه ی کافی در بازار موجود است افزود  : با توجه به نوسانات جوی از جمله خشکسالی و سرما زدگی تولیدات داخلی قدری کاهش پیدا کرده است به همین دلیل  بخشی از آجیل و خشکبار با ارز آزاد وارد کشور شده که باعث افزایش قیمت ها شده است .

 

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در ادامه افزود: با توجه به این که پسته امسال برداشت نداشته است قیمت ها نسبت به ماه های قبل هیچ تغییری نداشته است و حتی با نزدیک شدن به عید قیمت ها قدری کاهش پیدا کرده است .

 

کیوانی مقدم با اشاره به اینکه برای آجیل نمی توان قیمت ثابتی در نظر گرفت اظهار داشت :قیمت آجیل بر اساس آن که چه مقدار پسته ، بادام ، فندق و… در آجیل  موجود است تعیین می شود که به طور میانگین قیمت آجیل از کیلویی ۴۵ هزار تومان تا ۱۳۰ هزار تومان است .

 

وی در پایان عنوان کرد : اتحادیه مامورانی دارد که بر قیمت ها نظارت دارند اما مردم اگر تخلفاتی را دیدند می توانند با سامانه ۱۲۴ تعزیرات یا اتحادیه آجیل و خشکبار به شماره۳۲۷۲۳۳۹۴ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام /