کد خبر: 88218

امیری خامکانی:

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازان باید امروز همت کنند که سالها از درآمدهای ملی حمایت شدند و امروز که مردم در شرایط سخت قرار گرفته اند باید جواب آن حمایت ها را بدهند البته ترکش های جنگ اقتصادی قطعا به انها هم خورده ولی نباید تاوان همه آنها را مردم بدهند و هنر مدیریت خودشان را امروز باید خودروسازان نشان دهند.

حسین امیری خامکانی نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی اقتصادی با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر در پاسخ به این سوال که چرا برای کاهش تورم صفرهای پول ملی را حذف نمی کنند؟ اظهار داشت:کارشناسان بانک مرکزی بعضا عکس این قضیه فکر می کنند که برداشت صفر از پول ملی ممکن است به تورم ، التهاب بازار و کسب و کار، بیشتر دامن بزند.

وی افزود:این اراده مدتها وجود دارد ولی بحث بسیار حساسی است که مسئولین جرات تن دادن به آن را ندارند، این مسئله ملی است و یک اراده ملی می خواهد که همه قوا ، نهادها ، رسانه ها و احزاب باید به یک توافق نسبی برسند و تبعات آن را هم باهم بپذیرند و باهم مشکلات احتمالی آن را حل نمایند.

وی با بیان اینکه اگر این همگرایی ملی در زمینه حذف صفر از پول ملی ایجاد شود مسوولین هم اقدام‌می کنند،ادامه داد:بانک مرکزی به محض اینکه تصمیم گرفت نباید که عده ای اما و اگر بیاورند و به آثار روانی آن دامن بزنند‌ و اجازه ندهند به ثمر برسد اگر خوب شد پس نیاز بوده و باید زودتر انجام می شده است و اگر بد شد بگویند اینها خیانت کرده اند لذا همه باید تحمل و تلاش نمایند که دوران نقاهت بعد از این عمل جراحی اقتصادی به خوبی پشت سرگذاشته شود.

بودجه دو سقفی در این شرایط اقتصادی ایده بسیار خوبی است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رابطه با بودجه دوسقفی که دولت به مجلس ارائه کرده است ، توضیح داد:در این شرایط ایده بسیار خوبی بود البته مقام معظم رهبری هم تاکید داشتند که بودجه سال آینده تحریمی باشد دولت هم لایحه را به مجلس فرستاد قدری انقباضی بود یعنی در بعضی دستگاه ها رشد بودجه منفی بود یا رشد بودجه شان کمتر از تورم بود و دولت در سقف دوم یک جدول به لایحه اضافه کرد که در صورت تحقق بیشتر منابع نفتی( فروش بیشتر یا افزایش قیمت) اگر بیشتر از آن چیزی که در لایحه دیده شد تا سقف 40  هزار میلیارد تومان از آن محل اضافه در این جدول به دستگاه ها و نهادها و به ریز هم مشخص شده اختصاص یابد که این نهادها و دستگاه ها خاص هم نیستند از وزارت دفاع گرفته تا دانشگاه ها و مراکز مختلف در اکثر وزارت خانه ها و در کل کشور هم هست.

معنای حمایت از کالاهای ایرانی کیفیت بخشی ، اشتغالزایی و تولید است

وی در خصوص کالای ایرانی و حمایت از آن خصوصا با وجود بعضا کالاهای بی کیفیت ایرانی و داخلی ،گفت:کالاهای ایرانی آنقدر هم بی کیفیت نیستند که معنای حمایت از کالاهای ایرانی یک معنایش کیفیت بخشی به آنهاست و معنای دیگرش هم اشتغالزایی و تولید هست.

مصرف کالاهای ایرانی و داخلی باعث توسعه افزایش کیفیت می شود

امیری خامکانی تصریح کرد:مصرف کالاهای ایرانی و داخلی باعث توسعه افزایش کیفیت میشود که البته در فضای رقابتی اگر کالایی مثل خودرو که سوگلی اقتصاد بشود و همواره مورد حمایت باشد قطعا دنبال افزایش کیفیت هم نمیرود.

وی ادامه داد: دراکثر کالاها اگر مردم مصرف کنند خود باعث افزایش کیفیت میشود. البته می گوییم مردم در یکجا تولید کننده و در یکجا مصرف کننده هستند و در یکجا ارائه خدمات می دهند و در یک جا خودشان خدمات میگیرند. باید کالای خوب تولید کنند و در جای دیگر کالای خوب هم مصرف کنند.

وی عنوان کرد:البته همه کشورهای توسعه یافته با روشهای مختلف با روشهای حتی ضدارزشی سالها تبلیغ کردند تا تولیدات خودشان را به مصرف داخلی و خارجی رساندند و از محل درآمد فروش این کالاها و سود آن شرکت ها وتولید کنندگان محصولات خودشان را  ارتقا دادند ، کیفیت را بالا بردند تا برندهای مشهورشدند ماهم این راه را باید طی کنیم .

این خودزنی است که ما به خاطر یک کالای بی کیفیت ،کالای ایرانی را  زیر سوال ببریم

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد:باید با روشهای ارزشی فرهنگسازی کنیم تامردم را تشویق به مصرف کالاهای داخلی کنیم، مردم هم بخاطر توسعه ملی ، اشتغال فرزندان و علاقه به ایران و کشورشان کالاهای ایرانی مصرف نمایند تا چرخ تولیدی ها بچرخد و توسعه یابد که بتوانند ارتقا کیفیت دهند و از تکنولوژی روز استفاده کنند.

مصرف کالاهای ایرانی ضامن افزایش کیفیت ، توسعه و اشتغالزایی می شود

وی ضمن اشاره به اینکه مصرف کالاهای ایرانی ضامن افزایش کیفیت و توسعه و اشتغالزایی می شود، ابراز داشت:در حال حاضر هم خیلی از کالاهای ایرانی نسبت به کالاهای خارجی چینی که عمده کالاهای وارداتی ما رو تشکیل میدهد بهتر هستند و بعضی کالاها با بعضی کشورها رقابت می کنند. البته این خودزنی است که ما به خاطر یک کالای بی کیفیت کالای ایرانی را  زیر سوال ببریم اما به هرحال ارق ملی ایجاب میکند که ما کالای ایرانی مصرف کنیم تا بتواند توسعه پیدا کند و باعث افزایش کیفیت شود.

خودروسازان سالها از درآمدهای ملی حمایت شدند و در شرایط سخت اقتصادی امروز مردم باید نفع آن حمایت ها را ببینند و نه تاوان سو مدیریت را بپردازند

وی در خصوص عدم ثبات بازار خودرو و وظیفه وزیر صنعت ، توضیح داد:وزیر صنعت در این زمینه ورود کرده است و بارها هم گفته شده که خودروسازان باید به تعهدات خودشان طبق قرارداد زمان امضا، عمل کنند ولی خودروسازان باید امروز همت کنند که سالها از درآمدهای ملی حمایت شدند و امروز که مردم در شرایط سخت قرار گرفته اند باید جواب آن حمایت ها را بدهند البته ترکش های جنگ اقتصادی قطعا به انها هم خورده ولی نباید تاوان همه آنها را مردم بدهند و هنر مدیریت خودشان را امروز باید خودروسازان نشان دهند.

 

امیری خامکانی تاکید کرد:قطعا ما اگر یک یک واحد شویم و همه یک حرف را بزنیم در اوضاع اقتصادی، صرف نظر از اینکه چه کسی مقصر است  قطعا میتوانیم مثل زمان جنگ نظامی که یک وجب از خاک را به دشمن ندادیم و اجازه ندادیم دشمن تسخیر کند اینجا هم قطعا این جنگ اقتصادی را هم پشت سر خواهیم گذاشت. منتهی لازمش همدلی و همزبانی است و اگر نقدی هم در این شرایط سخت اقتصادی میکنیم باید بگوییم چکار میشود کرد چون دولت یا مجلس به تنهایی به تنهایی کشور را اداره نمی کند بلکه یک مجموعه دستگاه ها و وزارتخانه ها و قوا و نهادهای حاکمیتی هستند، که همه امروز باید همدل و همزبان باشند.

انتهای پیام/