کد خبر: 88313

گفتگوی خواندنی با بانوی کارآفرین کرمانی؛

مژده سرچشمه پور بانوی کارآفرین کرمانی است، او موفق به دریافت دکترای افتخاری مدیریت کسب و کاشت از یونسکو شده است. سرچشمه پور با کاشت گیاهان دارویی و بسته بندی آن ها پای در میدان تولید و کار آفرینی گذاشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از “راه آرمان” مژده سرچشمه پور مدیر انجمن کشاورزی و گیاهان دارویی بانوان و خانواده استانداری کرمان و مدیرموسسه مشاوره شغلی و کاریابی مهارت و مدیر مجتمع آمورشی فنی پیام مهارت رفسنجان است.  او موفق به دریافت دکترای افتخاری مدیریت کسب و کاشت از یونسکو شده است. سرچشمه پور با کاشت گیاهان دارویی و بسته بندی آن ها پای در میدان تولید و کار آفرینی  گذاشته است.

” راه آرمان” با این بانوی کارآفرین به گفتگو نشسته است که در زیر می خوانیم:

  • چه شد که ایده ی کشت گیاهان دارویی به ذهنتان رسید؟

سرچشمه پور- از دوران کودکی به گیاهان دارویی علاقه مند بودم، تصمیم گرفتم به دنبال علاقه مندی ام بروم؛ سال  92 بود که به ذهنم خطور کرد از آنجا که بحران آب داریم و از طرفی استان کرمان دارای اقلیم آب وهوایی خشک است کشت گیاهان دارویی را به عنوان کشت جایگزین آغاز کنم.

  • گام های اول کارتان را چگونه برداشتید؟

سرچشمه پور-سال اول برای کسب تجربه و به دست آوردن کیفیت محصول در یک منطقه بد آب و هوایی شروع کردم به واقع کار پژوهشی-تحقیقاتی آن هم با هزینه خودم بود اما از آن سال به بعد ترویج کشت جایگزین را در روستاهای مختلف پیاده کردم و از سال ۹۵ به صورت کاملا رسمی با کسب مجوزهای قانونی ادامه دادم.

  • از موفقیت هایی که در این راه کسب کردید، بگویید.

سرچشمه پور- خوشبختانه در این مسیر بسیار موفق بودم، با گروهی که تشکیل دادیم سعی کردیم یک کار انحصاری داشته باشیم و موفق به دریافت iso کیفیت اروپا  شدیم ضمن اینکه در کارمان نوآروی هم ایجاد کردیم و این موضوع به موفقیتمان جانی بیشتر داد تا آنجا که درخواست فروش از استانها دیگر و کشورهای دیگر داشته ایم  ضمن اینکه با کشورهای آلمان، ترکیه و نمایندگان کشورهای چین و عمان و هند برای صادرات مذاکره داشتیم.

  • نوآری شما در تولید و عرضه ی محصولتان در چه بود؟

سرچشمه پور- سعی کردیم در بسته بندی محصولاتمان نوآروی داشته باشیم پک هایی مخصوص مسافران مثلا پک مخصوص سوغات استان کرمان، پک مخصوص سوغات رفسنجان و…  این نوآوری موجب استقبال بسیار از محصولاتمان شده است.

  • از روند کارتان بیشتر بگویید.

سرچشمه پور- حدود ۴۰ گونه گیاه دارویی در روستاهای مختلف و با توجه به اقلیم روستاها کشت و برداشت می شود ضمن این که به روستائیان نیز مشاوره می دهیم سپس محصول خریداری شده از روستائیان را به بازار جهانی عرضه می کنیم، شهداد، رفسنجان، بردسیر و بسیاری از شهرستان های استان تحت کشت است.

  • هدف  کارتان بیشتر در چه راستایی است؟

سرچشمه پور- هدف اصل ما اشتغال است، این که در بحران آب و مشکلات  اقتصادی افراد بتوانند زندگی و کارشان را مدیریت کنند از این رو به همه ی افرادی که راغب انجام این کار باشند مشاوره می دهیم اگر چه برای کمک بیشتر به افراد، سمینارهایی هم در طول سال برگزار می کنیم. ما در هر روستا یک نفر را به عنوان مدیر در نظر می گیریم اما همان یکنفر می تواند باعث اشتغالزایی برای ۵۰، ۶۰ نفر شود.

-سخن آخر

افراد با توجه به مهارتشان باید شغل آینده شان را تعیین کنند مشکل امروز جامعه ما توقع بالای جوانان است وگرنه هر شخصی که مهارتی داشته باشد بیکار نخواهد ماند، کسی که سرمایه هم نداشته باشد می تواند از تکنیکهای مختلف صاحب شغل شود.

انتهای پیام/