کد خبر: 88316

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: بارش های اخیر موجب آبگیری 80 درصد تالاب جازموریان شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ مرجان شاکری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس بازدیدهای میدانی اخیر از تالاب جازموریان اعلام شد 15 درصد این تالاب آبگیری شده است.

وی ادامه داد: بعد از این اطلاع رسانی برخی معتقد بودند آبگیری تالاب در این حد نیست و حساسیت هایی در برخی دستگاه های اجرایی برانگیخته شد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان تاکید کرد: سپس به منظور اندازه گیری دقیق مقدار آبگیری تالاب جازموریان طی سه روز گذشته اقدام به گرفتن نقشه و عکس های ماهواره ای کردیم که مشخص شد بیش از 80 درصد این تالاب آبگیری شده است.

وی با اشاره به پیش بینی های اداره کل هواشناسی در زمینه بارش های هفته آینده در استان کرمان اظهار داشت: در صورت ادامه بارندگی ها سطح آبگیری تالاب جازموریان به 100 درصد می رسد و این خبر خوشایندی برای استان کرمان با گذراندن 2 دهه خشکسالی است.

شاکری، احیا شدن تالاب طبیعی جازموریان را یکی از دغدغه های محیط زیست اعلام کرد و افزود: این مهم با رویکرد ملی پیگیری می شد.

وی با بیان اینکه تالاب جازموریان فصلی است و با بالاتر رفتن درجه حرارت در منطقه امکان تبخیر آب وجود دارد تصریح کرد: با آبگیری این تالاب اقتصاد منطقه نیز که وابسته به احیا تالاب است بهبود خواهد یافت.

تالاب جازموریان به عنوان یکی از تالاب های فصلی مشترک بین سیستان و بلوچستان و کرمان است که با مساحت سه هزار و 300 کیلومتر مربع بر اثر فرونشست زمین با ساختی جوان در فاصله 150 کیلومتری غرب ایرانشهر ایجاد شده است.

تالاب جازموریان به علت پدیده تغییر اقلیم در سنوات اخیر و همچنین احداث سدهای متعدد بر حوضه آبریز آن همچون سد جیرفت بر روی هلیل رود و سد کارواندر در سیستان و بلوچستان، اخیرا دچار خشکسالی شده و به عنوان یکی از کانون های گرد و غبار جنوب شرق کشور شناسایی شده است.

همزمان با بارندگی های اخیر، تصاویر ماهواره ای موجود نشان داد که این تالاب در حال آبگیری است و اگر لطف پروردگار همچنان شامل حال این منطقه باشد طبق پیش بینی های اقلیمی بزودی شاهد آبگیری کامل تالاب جازموریان خواهیم بود.

آبگیری 80 درصدی تالاب جازموریان شور و شعف زیادی در بین مردم این منطقه ایجاد کرده است.

 

انتهای پیام /