کد خبر: 88336

بررسی خسارت های سیل در کرمان

سیلاب طی سه روز گذشته خسارت های فراوانی به زیر ساخت های شهرستان های مختلف استان کرمان وارد کرده و با وجود تلاش راهداران جاده کرمان به خراسان رضوی و خراسان جنوبی مسدود است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ؛ طی دو روز گذشته بارندگی شدید در اکثر شهرستان‌های استان کرمان موجب بروز سیلاب شده است، هر چند که کم میزان بارش‌ها در برخی از شهرستان‌هایی استان تا یک هفته قبل نگران کننده بود اما طی سه روز گذشته در برخی از شهرستان‌ها به اندازه یک سال گذشته باران باریده است.

بارندگی موجب شده سه راه اصلی راور – دیهوک که کرمان را به خراسان رضوی و جنوبی متصل می‌کند و راه شهداد – نهبندان که کرمان را به خراسان جنوبی متصل می‌کند به دلیل شکستن دو پل مسدود است و جاده شهداد – اندوهجرد بسته شده است.

راه ارتباطی ۲۲۵ روستا نیز تخریب شده و با وجود بازگشایی برخی از جاده‌های فرعی اما همچنان ده‌ها روستا در محاصره سیل هستند و تلاش برای امدادرسانی به روستاییان ادامه دارد.

تخریب برخی از بناهای تاریخی کرمان

همچنین خبرها از خسارت به زمین‌ها و باغ‌های کشاورزی، آب گرفتی برخی از روستاها و خسارت به واحدهای مسکونی، صدمه به برخی از بناهای تاریخی در شهرستان‌هایی راور، زرند، بافت و شهربابک حکایت دارد.

هم اکنون تلاش برای بازگشایی راه‌های روستایی ادامه دارد اما گفته می‌شود به دلیل شدت سیلاب امکان بازگشایی جاده راور – دیهوک و شهداد – نهبندان در کوتاه مدت وجود ندارد و مسافران برای رفتن به استان‌های خراسان جنوبی و رضوی باید از جاده‌های یزد استفاده کنند.

با وجود خارج شدن سامانه بارشی از استان کرمان اما سیلاب در استان ادامه دارد و مسئولان در انتظار فروکش کردن سیل برای برآورد خسارت‌ها هستند.

همچنین مسئولان شهری کرمان از تخلیه ۸ میلیون متر مکعب آب از این شهر خبر داده اند.

آبگیری سدهای استان کرمان

اما سیلاب در کنار تمام مشکلاتش موجب آبگیری سدهای خشکیده کرمان شده و اکثر سدها تا ۸۰ درصد آبگیری شده اند، رودخانه‌های خشکیده به خصوص در شرق استان نیز جاری شده اند.

مسئولان به مردم هشدار می‌دهند به هیچ عنوان در مسیر سیلاب‌ها قرار نگیرند و همچنان نکات ایمنی را رعایت کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان در گفتگو با مهر در خصوص آخرین وضعیت راه‌ها استان کرمان گفت: راه اصلی راور دیهوک بر اثر شکستن پل کالیشور بسته شده و شدت سیلاب در این منطقه همچنان زیاد است.

راه اصلی راور دیهوک بر اثر شکستن گل کالیشور بسته شده و شدت سیلاب در این منطقه همچنان زیاد است

سید علیخانی می‌گوید: همچنین سیل موجب تخریب جاده و شکستن یک پل در شهداد – نهبندان شده است و به محض فروکش کردن سیل کار بازگشایی این جاده‌ها انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: مسافرانی که قصد مسافران به مشهد و بیرجند دارند باید از مسیر بافق – یزد – طبس استفاده کنند.

وی گفت: در جاده راور علاوه بر شکستن پل ۲۰ کیلومتر جاده نیز تخریب شده است.

وی گفت: به بیش از ۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای رفع مشکل این جاده‌ها نیاز داریم.

معاون عمرانی استاندار کرمان نیز گفت: امدادگران در حال تلاش برای بازگشایی جاده‌های روستایی و اصلی استان و کمک به روستاهای در محاصره سیلاب هستند.

۲۲۵ روستا در محاصره سیل

سید مصطفی موسوی آیت الهی گفت: ۲۲۵ روستا در محاصره سیل قرار گرفتند که راه برخی از این روستاها بازگشایی شدند و تلاش برای بازگشایی جاده ۱۴۰ روستا در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: بیشترین مشکل در روستاهای رودبار جنوب گزارش شده است و برخی از روستاها دچار آب‌گرفتگی هستند.

وی گفت: آب از تعدادی از روستاها تخلیه شده است و امدادرسانی برای کمک به سایرین نیز ادامه دارد.

موسوی ادامه داد: به دلیل سیلاب پنج روستا نیز از جمعیت خالی شده‌اند و تلاش برای رفع مشکل این روستاها هم تداوم دارد، دو روستا در شهرستان فاریاب و سه روستا در شهرستان زرند تخلیه شده‌اند.

۳۹۰۵ سیل زده کمک رسانی شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: اقلام مورد نیاز مردم توزیع شده که شامل غذا، چادر، نایلون، پتو و کالاهای مورد نیاز حادثه دیدگان می‌شود.

رضا فلاح گفت: شب گذشته ۱۰۰ خودرو که در مسیر مشهد گرفتار شده بودند نیز نجات یافتند و تلاش برای کمک به افرادی که در رودبار جنوب در محاصره سیل هستند ادامه دارد.

وی در خصوص روستاهایی که از جمعیت تخلیه شده‌اند گفت: این روستا دچار آب‌گرفتگی شده‌اند و پس از حل مشکل مردم می‌توانند به روستاها باز گردند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

فلاح بیان کرد: سه هزار و ۹۰۵ نفر تحت پوشش کمک رسانی قرار گرفته‌اند که در مجموع ۸۱۸ خانوار بودند که این کمک‌ها اکثراً در مناطق روستایی انجام شده است.

فلاح ادامه داد: شهرستانهای رودبار جنوب، منوجان، ارزوئیه، انار، رفسنجان، ماهان، بردسیر، بافت، ساردوئیه، شهربابک، شهداد، فاریاب و کهنوج و ریگان بیشترین سایر شهرستانها دچار سیلاب شده‌اند.

سیلاب در بخش‌هایی از جاده راور دیهوک شدید می‌باشد و یکی از پل‌های اصلی نیز به کلی تخریب شده است

فرماندار راور نیز در گفتگو با مهر اظهار داشت: سیلاب موجب آب‌گرفتگی ورودی شهر راور شده و خسارت‌هایی به جای گذاشته همچنان رودخانه‌های فصلی جاری شده‌اند.

مالک اژدری افزود: سیل خسارت‌هایی را به پل‌ها و جاده‌های شهرستان وارد کرده است و هنوز خسارت‌های سیل برآورد نشده است.

وی تصریح کرد: سیلاب در بخش‌هایی از جاده راور دیهوک زیاد است و یکی از پل‌های اصلی نیز به کلی تخریب شده است و در واقع برای راه دسترسی راور به دیهوک راه جایگزین وجود ندارد و باید در انتظار فروکش کردن سیلاب برای رفع مشکل باشیم.

 

طبق اعلام سازمان هواشناسی استان کرمان سامانه بارشی هم اکنون از استان خارج شده است و پدیده غالب بروز باد و کاهش دمای هوا خواهد بود.