کد خبر: 88358

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان:

رئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان با اشاره به اینکه تاکنون ملخ‌ها در جنوب استان کرمان وارد مزارع نشده اند، گفت: در حال حاضر این آفت به مراتع و علفزارها هجوم آورده اما شرایط تحت کنترل است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر  ؛سعید برخوردی در گفتگو با خبرنگار مهر به اشاره به ورود دسته‌های ملخ به ایران گفت: ملخ‌ها در دسته‌های چند صد هزار تایی بعد از عبور از عربستان و خلیج فارس، به هرمزگان آمده‌اند و در حال حاضر جنوب استان کرمان و جنوب استان فارس را هم درگیر کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در جنوب استان کرمان به ویژه در منطقه جازموریان از بهمن ماه درگیر این مساله هستیم، ادامه داد: جازموریان به عنوان یکی از مراتع و علفزارهای بزرگ جنوب شرق کشور برای ملخ‌ها جذاب است و به همین دلیل ملخ‌ها از بهمن ماه به شکل دسته‌های پراکنده وارد منطقه شده‌اند.

شرایط تحت کنترل است

برخوردی با اشاره به اینکه در حال مبارزه با این آفت هستیم، افزود: تا کنون در این زمینه موفق بوده‌ایم و شرایط تحت کنترل است.

برخوری با اشاره به اینکه تاکنون دسته‌های ملخ به هیچ مزرعه‌ای وارد نشده‌اند، گفت: در حال حاضر ملخ‌ها فقط وارد مراتع به ویژه جازموریان شده‌اند.

رئیس جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان اقلیم و بارندگی‌های اخیر را در این مورد تأثیرگذار دانست و بیان کرد: با توجه به شرایط مناسب ملخ تخم گذاری کرده‌اند که منتظریم به شکل پوره‌ای دربیایند تا در این مرحله با این آفت مبارزه کنیم.

تخم گذاری ملخ‌ها در مراتع و علفزارها

وی با اشاره به اینکه مراتع جازموریان در حال خشک شدن هستند، افزود: جازموریان میزبان سنتی ملخ است و بارندگی‌ها و سرسبزی مراتع شرایط را برای تخم‌ریزی بیشتر ملخ مهیا کرد.

برخوری با اشاره به هجوم ملخ‌ها به مناطق سرسبز تصریح کرد: هر ساله وضعیت ملخ‌ها توسط فائو رصد می‌شود و ما نیز وضعیت منطقه را به این سازمان اعلام کرده و ارزیابی‌ها توسط آنها انجام و سپس وضعیت پیشروی ملخ‌ها به ما اعلام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بخشی از استان فارس، هرمزگان و جنوب استان کرمان درگیر این آفت است، گفت: سم‌پاشی برای مبارزه با ملخ‌ها ادامه دارد و تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شده است ضمن اینکه فائو در زمینه رصد و کنترل این آفت با ما همکاری می‌کند.

استقرار یک فروند هواپیمای سم پاش در فرودگاه جیرفت

رئیس جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان تصریح کرد: یک فروند هواپیمای سم پاس در فرودگاه جیرفت مستقر شده است تا در صورت گستردگی آفت و پاسخگو نبودن سم پاسی زمینی این کار با هواپیما انجام شود.

وی با اشاره به اینکه یک باند خاکی در حاشیه تالاب جازموریان احداث شده است، افزود: عملیات احداث یک باند دیگر هم تا پایان هفته به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه شرایط فعلاً تحت کنترل است و مشکل خاصی نداریم، افزود: با توجه به اینکه هجوم ملخ خطر زیادی دارد، تمام انرژی خود را در جهت مبارزه گذاشته‌ایم.

برخوری ادامه داد: ملخ اگر حالت تهاجمی بگیرد و دسته‌جات بزرگ میلیونی تشکیل بدهد می‌تواند باعث نابودی مزارع شود؛ البته به دلیل اینکه محصولات کشاورزی در جنوب کرمان در مراحل پایانی هستند خطر کمتری متوجه به این منطقه است؛ ضمن اینکه تاکید می‌کنم ملخ‌ها هنوز وارد مزارع نشده‌اند.

رئیس جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان با اشاره به اینکه هر ملخ می‌تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ تخم بگذارد، افزود: این مساله کمی خطرناک است به همین دلیل با حساسیت در حال کنترل شرایط هستیم.

عملیات مبارزه با ملخ‌ها موفقیت‌آمیز است

وی با اشاره به اینکه تاکنون عملیات مبارزه با این آفت موفقیت‌آمیز بوده است، گفت: می‌طلبد همه استان در این زمینه هماهنگ باشند و برای کنترل به کمک ما بیایند.

برخوری گفت: در حال حاضر سازمان جهاد کشاورزی با این آفت به عنوان آفت عمومی مبارزه می‌کند و در صورت ورود ملخ‌ها به مزارع به کشاورزان اطلاع رسانی می‌شود که چه اقدامی انجام دهند.

وی از سم‌پاشی ۷۰۰ هکتار از مزارع جنوب استان برای مقابله با ملخ‌های مهاجر خبر داد و افزود: گروه‌های اعزامی از سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان و وزارت جهاد کشاورزی در منطقه حضور دارند.

.برخوری افزود: یک آمادگاه با هشت خودروی سمپاش ulv در شهرستان قلعه گنج برای سمپاشی زمینی مستقر شده است.