کد خبر: 88495

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از وزیر جهاد کشاورزی درخواست پیگیری مجدانه تخصیص اعتبارات بخشودگی سود و جرائم وام‌های کشاورزی را کرد و گفت: لازم است که هر چه سریعتر این اعتبارات از طرف سازمان برنامه برای اجرایی شدن انجام شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از فارس از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی در نشست مشترک با وزیر جهاد کشاورزی با بیان شرایط و وضعیت کشاورزی استان کرمان اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که استان کرمان در سال گذشته در بحث خشکسالی و گرمازدگی مواجه شد، کشاورزان دچار خسارت شدند و به همین دلیل موضوعات مربوط به وام‌های بخش کشاورزی و بیمه محصولات کشاورزی در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به تصمیمات اخذ شده، مقرر شد تسهیلات بخش کشاورزی را به استناد احاکم برنامه ششم توسعه استهمال کنیم و سود و جرائم بخشیده شود.

پورابراهیمی عنوان کرد: سال گذشته حدود 2 هزار میلیارد تومان برای این امر تخصیص داده شده بود که کفاف خسارت وارده را نمی‌داد و لذا پیگیری‌های لازم انجام شده و قرار است رئیس سازمان برنامه و بودجه بر اساس توافق صورت گرفته حداقل مبلغ 2 هزار میلیارد تومان در هفته‌های اخیر به این موضوع اختصاص دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از وزیر جهاد کشاورزی درخواست پیگیری مجدانه تخصیص این اعتبارات را داشت و افزود: لازم است که هر چه سریعتر این اعتبارات از طرف سازمان برنامه برای اجرایی شدن بخشودگی سود و جرائم وام‌های کشاورزی انجام شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس همچنین در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی به بیمه محصولات کشاورزی پرداخت و بیان کرد: در نشست‌های مشترک کمیسیون اقتصادی در سال گذشته، قول موافق رئیس بیمه صندوق کشاورزی بر پرداخت سریع تعهدات بیمه کشاروزی استان و لحاظ کردن بیمه پایه و اعمال ضرایبی برای افزایش پرداخت‌های خسارت‌های بیمه‌ای بود و بر همین اساس نشست مشترک رئیس صندوق بیمه با فعالان و کشاورزان در کرمان برگزار شد. 

وی بیان داشت: اما متاسفانه علی‌رغم تعهد انجام شده تا امروز تعهدات صندوق بیمه کشاورزی در ارتباط با موضوعات مربوطه عملیاتی نشده و مشکلات متعددی ایجاد شده است.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص لزوم پیگیری تسریع ابلاغ اعتبار 2 هزار میلیارد تومانی سال 98 برای بخشودگی سود و جرائم وام‌های کشاورزی اعلام کرد: این مسئله در هیئت وزیران هم تصویب شده و طی چند روز آینده با پیگیری از طریق وزارت پرداخت خواهد شد که حجم زیادی از وام‌های بلاتکلیف، مشخص می‌‌شود.

حجتی طی تماس با صندوق بیمه محصولات کشاورزی اعلام کرد با توافق انجام شده طی چند روز آینده پرداخت خسارت محصولات کشاورزی استان کرمان با اولویت در دستور کار قرار خواهد گرفت.