کد خبر: 88884

در جلسه رفع موانع تولید استان کرمان موارد متعددی چون عملکرد ضعیف استان در پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ و رونق تولید و مشکلات زیست محیطی کارخانه زرترشت مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، جلسه رفع موانع تولید استان کرمان به ریاست علی زینی‌وند استاندار کرمان و با حضور حسین مهرابی سرپرست معاونت هماهنگی اموراقتصادی استانداری و جمعی از مسئولان در سالن شهید مرتضوی استانداری کرمان برگزار شد.

در این جلسه ناهید کلانتری معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه هزار و 93 میلیارد تومان سهم استان  از مجموع تسهیلات تبصره 18 است اظهار داشت: سهم استان از این تسهیلات باید از طریق بانک‌های صنعت و معدن، پست بانک، ملی، آینده، تجارت، توسعه تعاون و سپه پرداخت می‌شد.

وی با بیان اینکه در مجموع کشور 7 هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات تبصره 18 پرداخت شده است گفت: متأسفانه استان کرمان در جذب این تسهیلات خوب عمل نکرده و تنها 18 درصد از منابع تخصیص داده شده به استان پرداخت شده است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با عنوان اینکه استان کرمان از امکان جذب 596 میلیارد تومانی خود، تنها 106 میلیارد تومان پرداخت کرده است ادامه داد: این در حالی است که میزان جذب این تسهیلات در کشور 65 درصد از تسهیلات مصوب است.

وی با بیان اینکه تسهیلات تبصره 18 علاوه بر اینکه با منابع صندوق تلفیق شده و سود آن پایین می‌‌آید ادامه داد: طی تفاهم نامه‌ای نیز به صورت متوسط 3 درصد یارانه به این تسهیلات تخصیص داده می‌شود که از 12 تا 14 درصد کاهش سود را به دنبال خواهد داشت.

کلانتری با اشاره به اینکه تسهیلات رونق تولید در سطح کشور 15 هزار و 400 میلیارد تومان پرداختی داشته که 31 درصد متوسط کشوری است گفت: استان کرمان در این زمینه نیز با آمار 24 درصد پایین‌تر از میانگین کشوری است.

علی زینی‌وند استاندار کرمان در این جلسه با توجه به مشکلات مطرح شده در ارتباط با کارخانه فرآوری طلای زرترشت اظهار داشت: این کارخانه نیاز به پروانه بهره‌برداری دارد.

وی با بیان اینکه اداره کل صنعت‌، معدن و تجارت جنوب استان کرمان راساً نسبت به صدور مجوز بهره‌برداری برای این کارخانه اقدام کند گفت: پروانه‌ کارخانه مشروط داده می‌شود.

استاندار کرمان با اشاره به بازدیدی که این کارخانه داشت افزود: ملاحظات زیست محیطی درستی در ارتباط با این کارخانه وجود دارد و باید آنها را رفع کنند.

 

وی تأکید کرد: با توجه به ملاحظات زیست محیطی، طی یک ماه کارخانه با انتخاب مشاور باید برنامه عملیاتی خود را جهت رعایت ملاحظات محیط زیست ارائه کند.