کد خبر: 88929

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران گفت: بر اساس آخرین آمار گمرک نزدیک به یک‌ میلیارد دلار صادرات پسته در 9 ماهه امسال داشتیم که در شرایط تحریم این میزان ارزآوری پسته مایه مباهات است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، حسین مهرابی در حاشیه افتتاح موزه پسته و رونمایی از کتاب «سکه خندان» در شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته اظهار داشت: شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته با نیم‌قرن سابقه تلاش و فعالیت عضو حقیقی انجمن اقتصاد کشاورزی ایران است.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان و عضو انجمن اقتصاد کشاورزی ایران با اشاره به کتاب سکه خندان به نویسندگی محسن هاشمیان، تصریح کرد: انجمن اقتصاد کشاورزی ایران با توجه به مجموعه تاریخ‌نگاری مستندشده دقیق نیم‌قرن تلاش تعاونی تولیدکنندگان پسته از نویسنده این کتاب قدردانی می‌کند؛ نویسنده تلاش داشته به دور از تعصب‌ها و جانبداری و مسائل سیاسی غیرلازم، مسیر حرکت در شکل‌گیری این نهاد را ترسیم کند تا بتواند اندوخته‌هایی برای سایر نهادهای خصوصی کشور ایجاد کند.

وی تصریح کرد: انجمن اقتصاد کشاورزی ایران مجدانه لازم می‌داند این اثر فاخر برجسته که تصویری از تلاش‌های محلی را برای ساماندهی یک مسئله مهم کشاورزی داشته است، تقدیر و تشکر کند تا فرهنگ کار جمعی را به‌صورت درخشان در کشور نهاینه کند.

ارسلان قاسمی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران با قرائت پیام رئیس اتاق تعاون ایران برای این مراسم اظهار کرد: کتاب سکه خندان نیم‌قرن تلاش شرکت تعاونی تولیدکنندگان پسته را به رشته تحریر درآورده است.

وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم کلمه پایتخت پسته جهان را هم به اسم رفسنجان اضافه کنید؛ چون پسته در ایران به اسم رفسنجان شناخته می‌شود و در دنیا به اسم ایران.

قاسمی افزود: بحث پسته، تحقق عینی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری فرمودند؛ تولید در درون و نگاه به بیرون شاه‌بیت اقتصاد مقاومتی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تعاون ایران عنوان کرد: بر اساس آخرین آمار گمرک نزدیک به یک‌میلیارد دلار صادرات پسته در 9 ماهه امسال داشتیم، در شرایطی که تأمین هر یک دلار ارز در این شرایط تحریم ظالمانه برای ما بسیار سخت بود، این میزان ارزآوری حاصل تلاش کشاورزان، تولیدکنندگان بوده که مایه مباهات است و  امیدواریم در سایر  بخش‌های کشاورزی هم چنین تعاونی فعال با این گستردگی  داشته باشیم که تولیدکننده و صادرکننده و بازار حول محور منافع مشترک خود جمع شوند.