کد خبر: 89014

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان از جمع‌آوری ۳۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان زکات در ۹ ماهه نخست سال جاری در استان کرمان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، یحیی صادقی در ستاد راهبردی زکات استان کرمان با بیان اینکه نقش کمیته امداد در اقتصاد استان کرمان بسیار اثرگذار است اظهار داشت: در حوزه اشتغال و تولیدات گیاهی و دامی اقدامات بسیار خوبی توسط مددجویان کمیته امداد استان کرمان انجام شده است.

وی با بیان اینکه مشکلات زیادی داریم اما موانع نباید کار را متوقف کند افزود: آمار نیازمندان در استان کرمان آمار بدی بوده و وضعیت نگران کننده است اما حقیقت دارد.

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان عنوان کرد: 10 درصد خانواده‌های نیازمند استان کرمان تحت پوشش کمیته امداد بوده و 120 هزار خانواده که جمعیت حدود 300 هزار نفری است از کمیته امداد ماهانه مستمری می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در بحث زکات، تبیین آن برای کشاورز بسیار اهمیت دارد و باید مردم اقناع شوند گفت: زکات یک تکلیف دینی است و برکات آن به کل جامعه خواهد رسید.

صادقی با اشاره به اینکه در استان کرمان با برنامه‌ریزی انجام شده روحانیون خدمت سربازی خود را در کمیته امداد در امر زکات انجام می‌دهند افزود: اداره زکات در اداره کل کمیته امداد استان کرمان فعال است.

وی با بیان اینکه 987 شورای زکات در روستاهای استان کرمان تشکیل شده است گفت: از ظرفیت ستادهای نماز جمعه در سراسر استان استفاده می‌شود و همکاری بسیار خوبی وجود دارد.

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به اینکه از زکات دهندگان برتر در بین صلاتین نماز جمعه تجلیل می‌شود و اثربخشی بسیار خوبی داشته افزود: چندین هزار اصل درخت به‌عنوان شجره طیبه برای امر زکات در استان کرمان وقف شده است و هر چه این درختان ثمر بدهد در زکات هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال 98 رتبه اول کشور در بحث جمع‌آوری زکات را کسب کردیم عنوان کرد: در 9 ماهه اول سال 99 مبلغ هفت میلیارد و 200 میلیون تومان زکات واجب جمع‌آوری شده است.

صادقی با اشاره به اینکه 27 میلیارد و 600 میلیون تومان زکات مستحبی جمع‌آوری شده است و پنج میلیارد تومان زکات فطریه جمع‌آوری شده است گفت: 39 میلیارد و 900 میلیون تومان مجموع زکات جمع‌آوری شده در 9 ماهه ابتدای سال جاری است.

وی با بیان اینکه بیش از 73 درصد زکات جمع‌آوری شده صرف امور نیازمندان استان شده است افزود: 27 درصد صرف امورعمرانی نیازمندان در نقاط محروم شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به اینکه در جمع‌آوری زکات بحث لجستیک یکی از چالش‌ها است و نیازمند جدی به خودرو برای رفتن به روستاها هستیم گفت: مردم استان کرمان مردم نیکوکاری هستند و مشارکت بسیار خوبی برای کمک به نیازمندان دارند به طوری که در جمع‌آوری صدقات 160 درصد رشد داشته‌ایم و مردم کرمان به‌دنبال معامله با خداوند هستند.

برنامه 5 ساله زکات استان کرمان تدوین می‌شود

 مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان کرمان نیز در این جلسه  اظهار داشت: این کار سابقه قبلی ندارد و می‌تواند به‌عنوان یک الگو در کشور مطرح و مورد استفاده قرار گیرد.

حجت‌الاسلام محمد قاسمی‌زاده با اشاره به اینکه این برنامه می‌تواند پنج ساله باشد تا به یک رشد معقول در این مدت برسد گفت: در حوزه زکات دو کار اصلی را شروع کردیم که نخستین آن تشکیل ستاد راهبردی است و تمام مدیران زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی در استان عضو آن هستند.

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه ستاد اجرایی نیز در کنار آن تشکیل و دبیرخانه آن نیز راه‌اندازی شده است افزود: کارگروه‌هایی در حوزه تولیدات گیاهی و دامی و کارگروه فرهنگی ذیل ستاد راهبردی زکات تشکیل شده است.

قاسمی‌زاده با عنوان اینکه 16 شهرستان زیرمجموعه جهاد کشاورزی است که بیش از 500 مهندس ناظر با کشاورزان در ارتباط هستند و مشاوره می‌دهند گفت: دامپزشکی، تعاون روستایی و امور عشایری نیز نقش مؤثری دارند و از آنها کمک گرفته می‌شود.

قاسمی‌زاده با بیان اینکه زکات یک امر واجب الهی است و دستور و فرمان خداست ادامه داد: اطلاعات زکات باید تبیین شود و مردم آگاهی کامل داشته باشند و همه چیز شفاف باشد.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت اطلاع‌رسانی به‌عهده ناظرین کشاورزی در بخش‌های مختلف است گفت: همه باید سهم خود را در برابر زکات به‌خوبی انجام دهند، اولویت‌بندی برنامه‌ها باید انجام شده و در برنامه پنج ساله 1400 به آن توجه شود.

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه کمیته امداد در ارتباط با زکات تقریباً تصدی اول را دارد و جمع‌آوری و تقسیم زکات را انجام می‌دهد افزود: کمیته امداد نقش مهمی در فرهنگسازی زکات در جامعه را دارد.

وی با اشاره به اینکه تمام ادارات کل وابسته به جهاد کشاورزی یک واحد زکات دارند و در این مسیر تلاش می‌کنند ادامه داد: مشوق‌های مقدور که قابلیت اجرایی دارد را باید برای زکات در نظر گرفت و باید حتماً پرداخت کنندگان زکات تجلیل شوند.

 

قاسمی‌زاده با بیان اینکه تبلیغ و اطلاع‌رسانی در امر زکات و برکات آن برای جامعه بسیار اهمیت دارد و اثرگذار است گفت: احیای زکات حذف ربا از جامعه را به دنبال دارد و سخن خداوند و برکت بزرگی است.