کد خبر: 89026

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: سرمازدگی حدود ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت به محصولات کشاورزی استان کرمان وارد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، عباس سعیدی در جلسه ستاد پیشگیری و فرماندهی پاسخ به بحران استان کرمان با بیان اینکه لازم است جلسات ستاد مدیریت بحران ماهیانه و فصلی برگزار و مشکلات پیش رو بررسی شود اظهار داشت: در 9 ماهه امسال اقدامات خوبی برای پیشگیری از بحران به‌ویژه در بحث سیل و سیلاب انجام شده است.

وی با بیان اینکه 130 جلسه ستاد بحران در سطح شهرستان‌ها برگزار شده و بین 50 تا 60 درصد مصوبات اجرایی شده است گفت: 453 دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین در سیل و سیلاب ابتدای سال و بعد از آن به‌کار گرفته شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه در موضوع گرد و غبار در استان 25 هزار هکتار مطالعه بیابان‌زدایی در استان انجام شده افزود: هزار و 300 مورد نهالکاری برای بیابان زدایی و 450 هزار هکتار مالچ‌پاشی از ابتدای امسال در استان انجام شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری سیل، طوفان، تگرگ و صاعقه بیشترین حوادث استان بودند گفت: 52 حادثه را از ابتدای امسال پشت سر گذاشتیم که سیل با 22 مورد بیشترین حوادث استان بوده است.

سعیدی با اشاره به اینکه هزار و 878 میلیارد تومان خسارت از ابتدای امسال به‌دلیل حوادث غیرمترقبه به استان وارد شده است عنوان کرد: 5 هزار و 265 نفر در سیلاب ابتدای سال گرفتار شده بودند که توسط نیروهای هلال احمر نجات یافتند.

وی با بیان اینکه جیرفت، بافت و کرمان شهرستان‌های سیل‌خیز استان از ابتدای امسال بودند افزود: از ابتدای امسال زلزله بالای 4 ریشتر بیش از 10 مورد در استان ثبت شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه شهرستان‌های کرمان، راور و فاریاب بیشترین زلزله‌ها را تجربه کردند گفت: مناطق هجدک، گلباف، سیرچ، فاریاب و شهداد زلزله‌خیز هستند و بیشترین موارد زلزله در این مناطق از ابتدای امسال ثبت شده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال 34 مورد آتش‌سوزی و حریق در مراتع و جنگل‌ها داشته‌ایم عنوان کرد: در این حوادث هزار و 647 هکتار مراتع و جنگل‌های استان بر اثر آتش‌سوزی تخریب شدند.

سعیدی با اشاره به اینکه امسال شاهد ملخ صحرایی در استان بودیم و 39 هزار هکتار از اراضی استان مورد هجوم ملخ صحرایی قرار گرفت که با آن مقابله شد افزود: در سال 99 تاکنون دو مورد تلفات جانی از سیل و صاعقه در استان کرمان داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه از اول دی‌ماه کاهش شدید دمای هوا در استان کرمان باعث خسارات زیادی به بخش کشاورزی وارد کرده است گفت: تاکنون حدود 2 هزار و 400 میلیارد تومان خسارت سرمازدگی محصولات کشاورزی به استان کرمان وارد شده و شهرستان‌های جنوبی بیشترین خسارت سرمازدگی را داشته‌اند.