کد خبر: 89064

استاندار کرمان گفت: بازگشت اعتبارات استان کرمان در این بی‌پولی کشور ظلم به استان است و مدیران استان یک ماه برای جذب اعتبارات فرصت دارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علی زینی‌وند در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی استانکرمان که با حضور شهباز حسن‌پور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و تعدادی از مدیران استان در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد با بیان اینکه منظومه روستایی یک سند آمایش برای هر روستا است اظهار داشت: این منظومه در بازه زمانی خود باید اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه مهمترین کمیسیون مستقر در کشورها کمیسیون برنامه‌ریزی است که برنامه 10ساله آنها تدوین و بازنگری می‌شود گفت: نظرات کارشناسی در تهیه منظومه روستایی لحاظ می‌شود.

استاندار کرمان با تصریح به اینکه قرار نیست در روستاها آپارتمان ساخته شود و باید از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه شود افزود: در سند سازگاری با کم‌آبی قرار نیست سطح زیر کشت کاهش داده شود بلکه قرار است منابع آبی موجود مدیریت و مصرف آب بهینه شود.

وی با ابراز اینکه "در زمان حاضر فقط زمین‌ها را سبز نگه می‌داریم و به‌تناسب سطح زیر کشت محصولی برداشت نمی‌شود" ادامه داد: تعریف زنجیره مشاغل در روستاها باید انجام شود.

زینی‌وند با تأکید به اینکه بازاریابی محصولات تولیدشده روستایی در منظومه روستایی باید دیده شود گفت: برای هر روستا یک مزیتی است که می‌تواند این مزیت جهانی تعریف شود و از آن بهره‌برداری کرد.

وی با اشاره به اینکه آگاهی‌بخشی به جوامع روستایی بسیار اهمیت دارد و این مسئله باید در طرح‌های منظومه روستایی دیده شود اضافه کرد: در بحث جذب اسناد خزانه نگران هستیم و دستگاه‌ها باید تمام تلاش خود را برای جذب اعتبارات استان انجام بدهند.

استاندار کرمان با بیان اینکه بازگشت اعتبارات استان کرمان در این بی‌پولی کشور ظلم به استان است گفت: مدیران باید تعهد کتبی بدهند که اعتبار دستگاه خود را جذب می‌کنند وگرنه ناگزیر باید این اعتبارات جابه‌جا شود و به سایر دستگاه‌ها اختصاص یابد.

وی خطاب به مدیران استان کرمان گفت: یک ماه فرصت دارید که تمام توان خود را بگذارید تا اعتبارات استان جذب و در جلسات گزارش کامل داده شود و ما هم در تمام راهکارها کمک خواهیم کرد تا مدیران موفق به جذب اعتبارات خود شوند.

جعفر رودری رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: هزار و 862.4 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی تملک دارایی استان کرمان است.

وی با اعلام اینکه 792 میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی به استان کرمان تخصیص داده شده است که معادل 42.5 درصد بودجه استان می‌شود گفت: 344 میلیارد تومان آن نقد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با تصریح به اینکه مهلت جذب اسناد تا کنون تمدید نشده و این مسئله نگران‌کننده است افزود: اگر این مهلت تمدید نشود، با مشکل مواجه می‌شویم و اعتبارات استان کرمان برگشت می‌خورد و چنانچه دستگاهی اسناد خزانه را جذب نکند، این تخصیص جابه‌جا می‌شود.

وی با بیان اینکه "تاکنون بالغ بر 533 میلیارد تومان اموال و املاک مازاد دستگاه‌ها در استان کرمان شناسایی شده است" گفت: از این میزان تاکنون 33 میلیارد تومان آن به فروش رسیده و مبلغ حدود 22 میلیارد تومان آن به استان کرمان برگشت داده شده است.

 

رودری عنوان کرد: 5 هزار و 182 میلیارد تومان درآمد مالیاتی در استان کرمان وصول شده و 905 میلیارد تومان مازاد وصول مالیاتی در استان در ده‌ماهه امسال است.