کد خبر: 89083

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس و عضو کمیسیون تلفیق مجلس گفت: لایحه بودجه به‌سمت حمایت از تولید پیش رفته است و هدف ما همین است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدمهدی زاهدی در خصوص لایحه بودجه دولت اظهار داشت: بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها دو برابر بودجه عمومی کشور است و هیچ وقت مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نقدینگی که به دلیل این حجم از بودجه بانک‌ها و شرکت‌های دولتی ایجاد می‌شود زنگ خطری است برای مسائل تورمی و کاهش درآمد مردمی که از همین جا ناشی می‌شود.

زاهدی افزود: هم در مجلس و هم کمیسیون تلفیق بیشتر نگاه مثبت بود، اما بین نمایندگان جمع‌بندی این بود که اگر بودجه رای منفی بگیرد باید به دولت برگردد و دوباره اصلاح شود که موجب سرگردانی کشور از لحاظ منابع درآمدی و هزینه‌‌ای در سال آینده می‌شود.

وی با بیان اینکه کلیات بودجه با رأی لب مرزی در کمیسیون تلفیق رأی آورد، بیان کرد: لایحه چند ابهام اساسی داشت که برای تصمیم‌گیری نیاز به شفاف‌سازی داشت.

زاهدی ادامه داد: بودجه با فروش روزانه‌ دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بسته شده بود در صورتی که طی دو تا سه سال گذشته به این تعداد نرسیده است و با اما و اگرها و اتفاقات هم به راحتی امکانش نیست به این عدد برسیم، که سبب شد پیش‌بینی درآمدی از نفت زیر سوال برود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون اکثر کارمندان و کارگران زیر خط فقر آمدند، گفت: در بحث محرومیت‌زدائی در کشور با توجه به حجم محرومیت‌ها انتظار می‌رفت در بودجه توجه بیشتری صورت گیرد اما آنچه ما دیدیم، دولت دیده است کفایت نمی‌کند.

زاهدی با بیان اینکه لایحه بودجه نقاط مثبت خوبی هم دارد از جمله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، رتبه‌بندی فرهنگیان و گرمایش و سرمایش مدارس ادامه داد: کلیات بودجه خوب است اما نقاط ضعفی دارد.

وی گفت: در تبصره ۱۲ لایحه دولت موضوع افزایش حقوق کارکنان دولت ۲۵ درصد برای همه گروه‌ها تعیین شده که یک چالش بود و بحث تضاد عدالتی مطرح شد. در اینجا بحث یارانه‌ها مطرح شد که اقشار مختلف متناسب با میزان درآمد بتوانند از یارانه خوبی برخوردار شوند که فاصله‌ها را جبران کند.

زاهدی گفت: تعیین یارانه‌ها بر اساس دهک‌های مختلف درآمدی تعیین شده و موجب می‌شود به سطح پایین کمک کنیم که وارد چرخه زندگی هزینه‌ای آنها شده و نمی‌تواند نقدینگی را افزایش دهد.

وی با اشاره به اینکه مالیات‌ها نیز پلکانی می‌شود تا عدالت اجتماعی رعایت شود در پرداخت‌ها که امیدوارم در صحن علنی مجلس هم رای بیاورد، افزود: در جاهایی در بحث تولید، مالیات را کاهش دادیم و در جاهایی شفاف کردیم که بیشتر فرارهای مالیاتی داشتیم.

زاهدی با تاکید بر اینکه مالیات در حوزه تولید کاهش داده شده و اتفاقات خوبی در حوزه تولید صورت می‌گیرد، عنوان داشت: باید بتوانیم چرخه تولید را آنقدر بالا ببریم که تورم کاهش پیدا کند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه به سمت حمایت از تولید پیش رفته است و هدف ما همین است، اظهار کرد: همچنین پیش‌بینی شده به استان‌ها کمک خوبی انجام دهیم از جمله اینکه اختیار ۵۰ هزار میلیارد تومان به استان‌ها داده می‌شود تا به برنامه‌ریزان و مدیران استان‌ها اعتماد شود.

وی در خصوص عوارض گمرکی نیز گفت: بسیاری از کالاهای لوکس وارد کشور شد و خیلی‌ از کالاها هم ارز ۴۲۰۰ گرفت اما کالاهای اساسی وارد نکردند و عوارض گمرکی برای کالاهای لوکس و ... اعمال شده و در جاهایی هم کمک کردیم کاهش پیدا کند از جمله کالاهای اساسی و با این کار جلوی رانت و بی‌حساب و کتاب واگذار کردن ارز را گرفتیم.