کد خبر: 89098

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه موافق دادن آب کشاورزی به صنعت نیستیم گفت: بعضی‌ها به بهانه کمبود آب کشاورزی هراسی می‌کنند؛ درحالی که این بخش نباید تعطیل شود بلکه با استفاده از فناوری‌های نوین لازم است رونق داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، عباس سعیدی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت چهل و دومین سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی با بیان اینکه 151 پروژه طی سال گذشته در بخش کشاورزی به بهره‌برداری رسیده است اظهار داشت: آبیاری تحت فشار و احداث سدهای خاکی از جمله این پروژه‌ها است.

وی با بیان اینکه دو هزار و 254 میلیارد ریال برای این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری شده گفت: از این تعداد پروژه 35 پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی مانند سردخانه‌ها را شامل می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه در هفت سال گذشته بیش از 9 هزار و 127 پروژه در حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی به بهره‌برداری رسیده است افزود: هزار و 430 میلیارد تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه آبیاری تحت فشار استان کرمان در این سال‌ها رتبه اول تا سوم را داشته است و بیش از 95 هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار دارد تصریح کرد: تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم نوین آبیاری در اولویت است.

سعیدی با اشاره به اینکه 28 میلیارد تومان در دو سال گذشته برای احیای قنوات تخصیص داده شده که از محل اعتبارات ملی، استانی و حوادث بوده است ادامه داد: از احداث گلخانه‌های کشاورزی در استان کرمان به‌دلیل بهره‌وری بالا حمایت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات برای احداث گلخانه نداریم و مجوز احداث گلخانه‌ها در استان کرمان در کوتاه‌ترین زمان ممکن داده می‌شود عنوان کرد: در حال حاضر 100 هکتار گلخانه در شمال استان کرمان وجود دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه بیش از 400 هزار تن ظرفیت سردخانه‌های استان کرمان است که عموماً در چهار شهرستان قرار دارند گفت: 68 درصد کشاورزی استان کرمان به‌صورت مکانیزاسیون و با استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه دام نیز، دام‌های نژادهای نو ترکیب را دنبال می‌کنیم و گله‌های بیش از 100 راسی دام نژاد اصلاح شده در استان وجود دارد افزود: چندین مزرعه ماهی خاویاری در استان کرمان وجود دارد که حدود دو سال آینده در ماهان به تولید محصول خاویار خواهد رسید.

سعیدی با اشاره به اینکه احتمال هجوم ملخ‌ها به استان در اواخر بهمن‌ماه وجود دارد یادآور شد: طی چند سال گذشته 13 هزار هکتار مبارزه با ملخ در شمال استان کرمان انجام شده و آفت زنجیره خرما در استان کرمان تحت کنترل است.

وی با بیان اینکه کرمان یک استان کشاورزی بوده و بیش از 36 درصد اشتغال استان کرمان مربوط به بخش کشاورزی است ادامه داد: کشاورزی نیاز به آب دارد و در تمام دنیا با آب کشاورزی انجام می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه تأمین غذای مردم با کشاورزی ایجاد می‌شود و متأسفانه بعضی‌ها در استان به بهانه آب کشاورزی هراسی می‌کنند گفت: امنیت غذایی مانند امنیت نظامی مهم است و ما نباید در تأمین غذای مردم به جایی وابسته باشیم.

وی با عنوان اینکه 720 میلیون متر مکعب در سند سازگاری با کم آبی استان کرمان تعهد صرفه جویی داده‌ایم که با تغییر الگوی کشت و پرداخت تسهیلات برای آبیاری‌های نوین انجام می‌شود افزود: اگر کشاورزی موفق بود صنعت هم موفق خواهد شد در غیر این صورت کشاورزی فقیر، صنعت فقیر را به دنبال دارد و چرخ صنعت را از کار خواهد انداخت.

سعیدی با اشاره به اینکه تحت هیچ شرایطی موافق دادن آب کشاورزی به صنعت نیستیم و به‌شدت با آن مخالف هستیم بیان کرد: خسارت سرمازدگی در سال گذشته در شمال استان کرمان نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه در ابتدای امسال بر اثر سیلاب مقداری از اراضی کشاورزی در منطقه شهداد خسارت دیده‌اند افزود: در مجموع 5 هزار و 900 میلیارد تومان به کشاورزی استان کرمان طی سال گذشته خسارت وارد شده است.

 

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه در 10 سال گذشته حدود 20 هزار هکتار کاهش سطح زیر کشت محصول پسته در شمال استان کرمان داشته‌ایم گفت: یک چهارم باغات کشور در استان کرمان وجود دارد و حدود 215 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان کرمان مربوط به محصول پسته است.