کد خبر: 89131

رئیس کل دادگستری استان کرمان از پرداخت ۱۹۰ میلیارد ریال از بدهی‌های کارخانه قند بردسیر با پیگیری‌های دستگاه قضایی خبر داد و گفت: با توجه به اعلام هیات مدیره و نمایندگان سهامداران کارخانه قند بردسیر حاضر در جلسه مبنی بر تمایل به واگذاری سهام کارخانه مقرر شد، ظرف مدت سه ماه آینده نسبت به واگذاری سهام و مشتری‌یابی اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، یدالله موحد در نشست ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی کرمان اظهار داشت: با پیگیری‌های دستگاه قضایی بخش زیادی از بدهی‌های کارخانه قند بردسیر به مبلغ ۱۹۰ میلیارد ریال پرداخت شده و با نظر مساعد سهامداران این کارخانه، جذب سرمایه‌گذار جدید و توانمند از نظر مالی و فنی برای احیای مجدد آن در بازه زمانی سه ماه آینده در دست پیگیری است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان خاطرنشان کرد: کارخانه قند بردسیر از حدود ۱۴ سال قبل با مشکل مواجه شده است که با تعلل هیات مدیره و مسئولان مربوطه، این مشکلات همچنان باقی مانده بود.
وی با اشاره به ورود دستگاه قضایی به منظور حل مشکلات این کارخانه و ایجاد زمینه احیای مجدد آن اظهار کرد: بسیاری از اموال و تجهیزات این کارخانه به دلیل تعلق به سهامداران بخش خصوصی و افراد مصداق بیت‌المال هستند و  هرگونه تعلل در تعیین تکلیف آن به معنای تضییع حقوق بیت‌المال به شمار می‌رود.

موحد تاکید کرد: در حال حاضر بخش تولید و اقتصاد جزء حقوق عامه به شمار می‌رود و هر فردی که به حقوق عامه آسیب وارد کند، تحت عنوان ترک فعل مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: دلسوزان بخش اقتصاد و تولید تلاش می‌کنند که ضمن پرداخت بدهی‌های این کارخانه زمینه فعالیت مجدد آن را فراهم کنند و باید مشخص می‌شد که هیات مدیره می‌خواهد خودش این کار را ادامه دهد یا اینکه واگذار کرده و سرمایه‌گذار جدید برای آن جذب شود که در این جلسه تصمیم‌گیری شد.

وی صدور پروانه بهره‌برداری برای یکی از چاه‌های این کارخانه ظرف یک ماه آینده را از دیگر مصوبات این نشست برشمرد و افزود: با توجه به اعلام هیات مدیره و نمایندگان سهامداران کارخانه قند بردسیر حاضر در جلسه مبنی بر تمایل به واگذاری سهام کارخانه مقرر شد هیات مدیره با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان و فرمانداری بردسیر ظرف مدت سه ماه آینده نسبت به واگذاری سهام و مشتری‌یابی اقدام کنند.

موحد ادامه داد: در این نشست مقرر شد سازمان بازرسی استان کرمان با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان طی کار کارشناسی در خصوص تعیین میزان مطالبات سازمان تامین اجتماعی از کارخانه قند بردسیر و میزان پرداختی کارخانه به این سازمان ظرف مدت سه ماه اقدام کنند.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبات انجام شده، در صورتی که جذب سرمایه گذار جدید برای احیای کارخانه قند بردسیر محقق نشود، هیات مدیره کنونی با همکاری مدیران استانی باید احیای آن را در دستور کار قرار دهند و در غیر این‌صورت تعقیب کیفری مقصران مشکلات این کارخانه پیگیری می‌شود.

در این نشست مشکلات یک واحد تولیدی خودرو در استان کرمان در زمینه تامین ورق‌های فولادی مورد نیاز و ثبت سفارشات آن مورد بررسی قرار گرفت و راهکار رفع آن نیز در تعامل با سازمان صمت و اتاق بازرگانی استان تعیین شد.