کد خبر: 89157

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: 70 درصد بنگاه‌های متوقف در شهرک‌های صنعتی با مشکلات مالی و عدم تامین منابع مالی مواجه هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، محمدرضا پورابراهیمی در پنجاه و هشتمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی کرمان اظهار داشت: بزرگترین چالش برای استمرار فعالیت نیروگاه‌های بخش خصوصی این است که از منابع صندوق توسعه ملی، ارزها را با دلار هزار تومان و 3 و 500 تومان دریافت کرده‌اند و حالا برای بازپرداخت تعهدات خود مشکل دارند زیرا امکان صادرات وجود ندارد و وزارت نیرو هم امکان تسویه ندارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس تصریح کرد: استفاده از صندوق توسعه ملی برای پروژه‌هایی موثر است که 100 درصد صادرات‌محور هستند زیرا شوک‌های ارزی برای شرکت‌های غیرصادراتی فاجعه است و بنگاه را به زمین می‌زند.

پورابراهیمی عنوان کرد: استان کرمان باید از ظرفیت همه منابع تامین مالی استفاده کند، اما تاکید می‌کنم در استان به سمت صندوق توسعه نروند مگر اینکه بدانند مزیت‌های صادراتی داشته باشد و جلویش را برای صادرات نمی‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه 70 درصد بنگاه‌های متوقف در شهرک‌های صنعتی با مشکلات مالی و عدم تامین منابع مالی مواجه هستند، بیان کرد: لیست شرکت‌هایی تهیه شود که مشکل تامین منابع مالی دارند، سپس دوره‌های تخصصی برای آنها برگزار شود تا آموزش‌های لازم را فرا گیرند و گره‌های خود با بانک‌ها را رفع کنند و امکان عرضه در بازار سرمایه شکل گیرد.