کد خبر: 89161

رئیس هیئت مدیره کانون وکلای استان کرمان گفت: استفاده از وکیل در پرونده‌های قضائی باید فرهنگسازی شود اما بیشتر مردم در دعاوی حقوقی مربوط به املاک وکیل می‌گیرند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، علی خواجویی‌راد صبح امروز در نشست خبری هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان که به مناسبت هفته وکیل مدافع برگزار شد اظهار داشت: جامعه وکلای استان کرمان از پاکدست ترین وکلا در سطح کشور هستند و نسبت به سوگندی که در ابتدای وکالت می‌خورند پایبند هستند.

وی با بیان اینکه انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری هر دو سال یک بار برگزار و اعضای جدید انتخاب می‌شود افزود: امسال 25 دی ماه انتخابات کانون وکلا برگزار و استقبال خوبی هم از برگزاری انتخابات شد.

رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان با بیان اینکه در این انتخابات پنج نفری که رای بیشتری داشتند به‌عنوان اعضای هیئت مدیره به مدت دو سال انتخاب شدند ادامه داد: کانون وکلا از یک اداره معاضدت تشکیل شده که خدمات رایگان به افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند را انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در این کانون واحد دادسرای انتظامی داریم افزود: هر مقام رسمی دولتی و قضایی می‌تواند تخلفات را به کانون اطلاع داده و اینجا پیگیری می‌شود.

خواجویی‌راد با بیان اینکه هفته وکیل مدافع یادآور تلاش‌ها و زحمات وکلا در عرصه‌های مختلف و دفاع از حقوق مردم است عنوان کرد: کانون وکلای کرمان هزار و 560 نفر عضو دارد و امسال تمدید پروانه‌های وکالت به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه رسیدگی به بعضی جرائم در دادگاه بدون وکیل قانونی نیست گفت: دادگاه باید برای افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند وکیل اختیار کند و در سال گذشته در 129 مورد دادگاه‌ها مستقیما برای پرونده‌ها وکیل گرفتند.

رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان با بیان اینکه کانون وکلا تاکنون 300 وکیل تسخیری در این نوع دادگاه‌ها داشته است ادامه داد: وکیل تسخیری وظیفه دارد پرونده را مطالعه و دفاع لازم را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه پرونده‌های وکالت در نگاه کلی به حقوقی و کیفری تقسیم می‌شوند بیان کرد: بیشتر مردم در دعاوی حقوقی و معمولا دعاوی راجع به املاک وکیل می‌گیرند.

خواجویی‌راد با بیان اینکه در تمام دنیا دعوا بدون وجود وکیل در دادگاه قابل طرح نیست و باید این موضوع مهم در کشور ما نیز فرهنگسازی شود گفت: اولین وظیفه هر وکیل ایجاد صلح و سازش است و موارد زیادی داریم که وکلای ما از ابتدای امسال پرونده‌ها را به صلح و سازش ختم کردند.

مجید شعبانی نایب رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه برنامه‌های متعددی به‌مناسبت روز وکیل در کرمان تدارک دیده شده است اظهار داشت: تجدید میثاق با شهدا در گلزار شهدای کرمان، معاضدت رایگان به همشهریان، دیدار با مدیرکل دادگستری استان کرمان و برگزاری نشست خبری برای تبیین خدمات کانون وکلا از برنامه‌های پیش‌بینی شده در هفته وکیل مدافع است.

شعبانی بیان کرد: وکلا مخاطرات زیادی دارند و در راه احقاق حق مردم و اجرای عدالت با تهدیداتی هم روبه‌رو می‌شوند که جا دارد به بهانه هفته وکیل مدافع قدردان زحمات آنها باشیم.

وی با بیان اینکه هزینه وکیل تسخیری باید از سوی قوه قضائیه پرداخت شود گفت: دولت باید این بودجه را به قوه قضائیه بدهد که تا امروز ریالی بابت این موضوع پرداخت نشده و وکالت تسخیری تاکنون رایگان انجام شده است.

نایب رئیس کانون وکلای دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه قراردادهای وکلا بررسی می‌شود گفت: وقتی از نتیجه دادرسی مطلع نیستیم وکیل مدافع نباید از قبل نتیجه دادرسی را تضمین کند.