کد خبر: 89267

مردم کرمان در حالی در آستانه ماه رمضان با معضل تکراری گرانی و کمبود کالاها در بازار دست و پنجه نرم می‌کنند که خبری از تحقق وعده مسئولان نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، در ماه‌های گذشته حتما گذر همه به بازار افتاده است و البته مهمترین چیزی که در این روزها به چشم می‌خورد کمبود کالاهای اساسی، ویترین‌های خالی و البته گرانی چند باره کالاهاست و متاسفانه در این وانفسای کرونا، کسادی بازار و تعطیلی اصناف چیزی که بیش از همه دردآور است سفره‌هایی است که روز به روز کوچک‌تر می‌شود و خبری از تحقق وعده‌های مسئولان نیست.

سریال دنباله‌دار کمبود کالاها این روزها دیگر برای مردم عادی شده و گویی فروشندگان نیز در این شرایط دیگر حال و حوصله پاسخگویی به مردم را ندارند و با چسباندن تکه کاغذی بر روی شیشه مغازه که " ... تمام شد یا ... نداریم" از مردم می خواهند که سؤال نپرسند.

کمبود مرغ و تخم مرغ، روغن، شکر و ... قصه تکراری این روزهای پرهیاهوی بازار است و در شرایطی که چند روزی بیشتر به ماه رمضان نمانده قیمت کالاهای اساسی به ویژه ارزاق عمومی مردم به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است.

محمدرضا قوام معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان با بیان اینکه تنظیم بازار کالاهای اساسی یکی از مواردی است که در سازمان صنعت، معدن و تجارت و دیگر سازمان‌هایی که به نوعی به عنوان دستگاه اقتصادی هستند، پیگیری می‌شود اظهار  داشت: از بهمن ماه سال گذشته التهاب و مشکلاتی در بازار داشتیم.

وی با اشاره به اینکه تولید و تامین مرغ بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است افزود: در این مدت تلاش کردیم تا التهابات این حوزه را به نوعی مدیریت کنیم که کمترین آسیب به اقشار آسیب پذیر جامعه وارد شود.

معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان با بیان اینکه از حدود 20 روز پیش قرارگاه ساماندهی مرغ در کشور تشکیل شده گفت: در این قرارگاه وظایف همه دستگاه‌ها مشخص شده و تولید و تامین مرغ زنده تا مرحله کشتارگاه به‌عهده جهاد کشاورزی و پشتیبانی امور دام بوده و از مرحله کشتار تا گوشت استحصالی توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت مدیریت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان همواره با کمبود مرغ مواجه بوده و کمبود مرغ استان باید از استان‌های معین تامین شود بیان کرد: تلاش ما بر این بوده که این مرغ وارداتی از دیگر استان‌ها به صورت عادلانه وارد بازار شده و بین واحدهای صنفی توزیع شود تا بدست مردم برسد.

قوام با بیان اینکه نظارت بر بازار وجود دارد اما با توجه به گستردگی بازار و تعداد زیاد واحدهای صنفی و از سوی دیگر بضاعت دستگاه‌های نظارتی تمرکز ما بیشتر بر مشارکت و گزارشات مردمی بوده است افزود: البته بازرسی‌های نوبه‌ای را هم در برنامه داریم.

وی با بیان اینکه ما منکر افزایش قیمت‌ها نیستم اما اگر جایی بالاتر از قیمت مصوب کالایی عرضه شود تخلف است و باید با آن برخورد شود گفت: آمار تشکیل پرونده‌های تخلف صنفی در استان قابل توجه است و سال گذشته حدود 10 هزار و 600 مورد پرونده تخلف صنفی در استان کرمان داشتیم.

معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان افزود: قیمت مرغ مصوب اعلام شده برای مرغ توسط قرارگاه 24 هزار و 900 تومان برای مصرف کننده است که قیمت قبلی آن 20 هزار و 400 تومان بود که افزایش قیمت داشتیم.

وی با بیان اینکه در برخی موارد افزایش قیمت ابراز کنترل بازار است و به این جهت قیمت مرغ افزایش یافت تصریح کرد: تعیین قیمت مرغ به صورت کشوری است و استان‌ها دخالتی در آن نداشته، همه ملزم به رعایت آن هستند و اگر در جایی تخلفی مشاهده شود باید با آن برخورد کرد.

قوام با بیان اینکه دولت در مقاطع مختلفی از سال با تزریق کالاهای اساسی با قیمت مناسب به بازار به دنبال کنترل و تنظیم بازار است افزود: در مقاطعی مانند پایان سال، ماه رمضان و ماه محرم که شاهد افزایش تقاضا در بازار هستیم دولت با اختصاص سهمیه‌هایی چون شکر، روغن، برنج، گوشت و مرغ منجمد از افزایش قیمت‌ها جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امسال هم تمهیدات لازم اندیشیده شده و برای ماه رمضان سهمیه‌های خاصی به استان در کالاهای اساسی از جمله برنج، شکر، مرغ و گوشت منجمد و روغن تخصیص داده شده گفت: این کالاها با توجه به سرانه جمعیتی هر شهرستان تقسیم عادلانه شده و در ماه رمضان با قیمت تعادلی به مردم عرضه می‌شود.

معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان با اشاره به مشکلاتی که هنوز هم در حوزه مرغ در استان کرمان وجود دارد بیان کرد: وظیفه ما توزیع و نظارت است و تولید ‌و تامین مرغ به عهده ما نیست البته پیش‌بینی می‌شود با توجه به مجوز واردات حدود 50 هزار تن مرغی که به صورت ثبت سفارش واردات به جهاد کشاورزی داده شده وضعیت مرغ در روزهای آینده در کشور سامان پیدا کند.

وی بیان کرد: امیدواریم امسال با توجه به شعاری که از سوی رهبر معظم انقلاب برای آن انتخاب شده مشکلات و موانع تولید در کشور برداشته شده و با افزایش تولید به بازار سروسامان دهیم تا در توزیع و قیمت‌‌ها مشکلات کمتری داشته باشیم.