کد خبر: 89345

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: افرادی که واقعا زیاده‌خواه هستند به شیوه‌های مختلف سعی می کنند ماموران را مرعوب کنند اما با شکل گیری اراده جمعی، هیچ فردی جسارت اقدامات خلاف قانون و خلاف هنجار را نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری فارس ، یدالله موحد دوشنبه شب در شورای اداری بخش ماهان اظهار داشت: پس از انتصاب آیت‌الله رئیسی به عنوان ریاست قوه قضاییه، بر اساس برنامه تحولی ارائه شده از سوی ایشان برای ایجاد یک حرکت جدید، تحولات بنیادین در قوه قضاییه در حال شکل‌گیری است و نگاهی نو به وظایف و ماموریت‌ها در کشور و در درون قوه قضاییه شکل گرفته و در بخش‌های مختلف گام‌های بلندی برداشته شده است که بخشی از آنها از جمله برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی را مردم به خوبی مشاهده می‌کنند.

وی با اشاره به این مطلب که توجه به کرامت انسانی مقوله بسیار مهمی است که در قوه قضاییه به صورت جدی دنبال می‌شود، عنوان کرد: مراجعان به قوه قضائیه دارای کرامت و عزت هستند و حرمت آنها در دستگاه قضایی باید حفظ شود و در برنامه تحولی قوه قضاییه به این مقوله نیز به صورت جدی پرداخته شده است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با اشاره به چرخش رویکرد این قوه به سمت بهره‌گیری از مشارکت عمومی و نهادهای مردمی بر مبنای سند تحول قضایی خاطرنشان کرد: کار در قوه قضاییه آنقدر وسیع و گسترده است که اگر این قوه مشارکت مردمی و نهادهای مذهبی و غیردولتی را نداشته باشد نمی‌توانند موفقیت‌های مورد نظر در سند تحول قضایی را به دست آورد.

موحد، حل و فصل دعاوی و پیشگیری از وقوع جرم با مشارکت عمومی را هدف مهم دستگاه قضایی برشمرد و ادامه داد: اگر بتوانیم تمامی ظرفیت‌ها را در قوه قضاییه به کار گیریم در کوتاه مدت شاهد اثرات بسیار خوبی خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه در هر منطقه و بخش ظرفیت‌های بزرگ مردمی در حوزه عدالت و امنیت وجود دارد، عنوان کرد: به عنوان مثال در شهر ماهان 376 مصلح و حَکَم قرآنی مهارت‌های نحوه ایجاد مصالحه در اختلافات را فرا گرفته‌اند .

رئیس کل دادگستری استان کرمان اظهارداشت: مصلحین و حکمین قرآنی، شوراهای حل اختلاف که اعضای آن از افراد وثوق مردم هستند، کانون‌های داوری و اجرای طرح میانجی‌گری ظرفیت‌های مردمی است که به کمک دستگاه قضایی می‌آید.

موحد به راه‌اندازی سامانه سجام به منظور توسعه همکاری مردم و گزارش‌دهی تخلفات نیز اشاره کرد و گفت: در شهر ماهان 457 نفر در این سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های این سامانه در کنار ظرفیت‌های سایر سازمان‌ها می‌توان در حوزه امنیت و توسعه عدالت گام‌های بلندی برداشت.

موحد با تاکید بر این مطلب که از حیث امنیتی وضعیت مناسبی داریم، عنوان کرد: ظرفیت و ساختارسازی لازم در جامعه انجام شده و اگر به خوبی از آنها استفاده کنیم به وضعیت مورد نظر خود از نظر امنیتی و عدالت دست خواهیم یافت.

وی تصریح کرد: بسیاری از مسائل امنیتی از جمله در حوزه ورود اتباع بیگانه غیرمجاز نیاز به سیاست‌های هماهنگ ملی و مبتنی بر ملاحظات بین‌المللی دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بر اساس تعامل بین دستگاه‌های مربوطه زمینه هرگونه تعدی و تعرض به حقوق بیت‌المال از بین می‌رود، تصریح کرد: به عنوان مثال در حوزه مقابله با زمین‌خواری اگر اراده جمعی در نهادهای دست اندرکار زمین و مسکن شکل گیرد، زمینه‌های تعدی به اراضی دولتی و ملی از بین می‌رود.

موحد تاکید کرد: افرادی که واقعا زیاده‌خواه هستند به شیوه‌های مختلف سعی می کنند ماموران را مرعوب کنند اما با شکل گیری اراده جمعی، هیچ فردی جسارت اقدامات خلاف قانون و خلاف هنجار را نخواهد داشت.

وی بر فعالسازی تمامی ظرفیت‌ها تاکید کرد و ادامه داد: هماهنگی و اقتدار موجود باید به سمت رفع مشکلات مردم هدایت شود و از جمله این موارد در حوزه تامین آب آشامیدنی سالم برای مردم ماهان است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: موضوعات مطرح شده در حوزه سرقت آب آشامیدنی مردم و تعرض به آب کشاورزی مردم باید به جدیت مورد رسیدگی قرار گیرد و با هرگونه تخلف در این حوزه با جدیت و قاطعیت برخورد شود.

موحد با اشاره به اینکه دستگاه قضایی استان کرمان از تمام فعالیت‌ها در راستای تامین حق مردم در حوزه‌های مختلف حمایت می‌کند، تاکید کرد: در حوزه مقابله با زمین‌خواری جلوگیری از تعرض به اراضی دولتی همواره آماده حمایت از برنامه‌های پیش رو هستیم.