کد خبر: 89402

برای مدیریت مصرف برق در استان کرمان اقدامات زیادی چون خاموشی مزرعه رمزارز رفسنجان انجام شده اما گذر از روزهای گرم پیش رو نیازمند مشارکت همگانی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از خبرگزاری تسنیم ، در حال حاضر قطعی برق و  خاموشی‌ها با توجه به مشکلات فراوانی که برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرد به دغدغه مهمی برای همه تبدیل شده است و موارد متعددی چون افزایش دمای هوا، کاهش نزولات آسمانی، کاهش ذخیره آب پشت سدها و روان آب‌ها، اورهال نیروگاه‌ها، استخراج رمزارزها و البته سوءمدیریت و بی‌برنامگی وزارت نیرو برای این خاموشی‌ها مطرح شده است.

حمیدرضا حبیبی مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان با بیان اینکه وزارت نیرو در صنعت برق کشور متولی تولید، انتقال و توزیع برق است اظهار داشت: تمام شبکه توزیع برق در کشور به هم پیوسته بوده و تمام مصرف کنندگان برق در کشور به هم وصل هستند.

وی با اشاره به اینکه امکان ذخیره سازی و دپوی برق وجود ندارد و برق مصرفی همان لحظه باید مصرف شود گفت: کنترل و مدیریت بین میزان تولید و مصرف برق در شبکه توسط مراکز دیسپاچینگ انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان با بیان اینکه عمدتاً نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی تامین برق کشور را به عهده دارند افزود: نیروگاه‌های بخار، گازی و برق آبی نیز وجود دارند.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه اتمی یک درصد و نیروگاه‌های تجدیدپذیر که بیشتر نیروگاه‌های خورشیدی و بادی هستند نیز یک درصد تولید برق کشور را به عهده دارند ادامه داد: استان کرمان در مجموع ظرفیت تولید 3 هزار مگاوات برق را دارد که عمدتاً از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و گازی انجام می‌شود و 60 مگاوات آن از نیروگاه‌های تجدید پذیر است.

33 درصد در برق مصرفی استان در حوزه عمومی، تجاری و خانگی استفاده می‌شود

حبیبی با بیان اینکه درصد کمی هم تولید برق در نیروگاه سد جیرفت داریم که میزان تولید آن به وضعیت آب پشت سدها برمی‌گردد گفت: استان کرمان جزو استان‌های صنعتی و معدنی است و حدود 44 درصد برق مصرفی ما در حوزه صنعت، 23 درصد کشاورزی و مابقی آن یعنی حدود 33 درصد در مصرف عمومی، تجاری و خانگی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمان ظرفیت تولید و مصرف برق با هم برابری می‌کند افزود: از سال گذشته نزدیک به 2 هزار مگاوات در شبکه سراسری مشترک جدید در شبکه اضافه شده و عملاً  2 هزار مگاوات تولید جدید برق به شبکه اضافه شده است که قاعدتاً نباید امسال مشکل خاصی را تامین برق داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان با بیان اینکه افزایش 4 درجه‌ای متوسط هوای کشور، ما را در شرایط ویژه‌ای قرار داد گفت: از سویی مشترکان افزایش مصرف را داشته و از سوی دیگر نیروگاه‌های ما به دلیل اینکه به افزایش درجه حرارت هوا حساس هستند افت تولید را داشتند.

وی با اشاره به اینکه به واسطه کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی‌ها ذخیره آب پشت سدها و روان آبها را از دست دادیم و کشاورزان ما مجبور شدند از پمپ‌های کشاورزی برای آبیاری استفاده کننده که افزایش مصرف را به دنبال داشت افزود: حدود 40 درصد ذخیره سدهای کشور را کاهش داشته که حدود 3 هزار و 500 مگاوات تولید برق شبکه می‌شود.

بزرگترین مزرعه رمزارز کشور از ابتدای خرداد خاموش است

حبیبی با اشاره به اینکه اورهال نیروگاه‌ها را داشتیم و متاسفانه قبل از اینکه نیروگاه‌های ما به مدار برگردد وارد پیک بار مصرف شدیم گفت: در شرایطی قرار داشتیم که بخشی از تولید خود را از دست داده و مصرف ما افزایش یافته بود و همه اینها باعث شد که ما مجبور به اعمال خاموشی‌ها شویم.

وی با بیان اینکه 10 درصد رمزارز دنیا در ایران تولید می‌شود افزود: استخراج رمزارز یک صنعت پذیرفته شده و قانونی است و بزرگترین مزرعه رمزارز کشور در رفسنجان قرار دارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای کرمان با بیان اینکه مزارع رمزارزها برق مورد نیاز خود را از شبکه برق استفاده می‌کنند گفت: مزارع رمزارز اجازه استفاده از شبکه را در شرایط بحران و زمانی که کشور در تامین برق به مشکل برخورد کرده را ندارد و از ابتدای خرداد ماه هم مرزعه رمزارز رفسنجان از مدار خارج شده است.

روزهای گرم در انتظار مردم کرمان؛ جمع‌آوری چندین هزار اشتراک غیرقانونی

محمد سلیمانی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان با اشاره به اینکه نوسانات، قطعی برق، خاموشی‌ها و مشکلاتی که در دو هفته اخیر ایجاد شده اظهار داشت: این مشکلات به دلیل به هم خوردن تعادل بین میزان تولید و مصرف در شبکه بود و مجبور شدیم در نقاط مختلف به صورت پراکنده خاموشی‌هایی را اعمال کنیم.

وی با بیان اینکه اگر نوسانات شبکه برق به وسایل برقی مشترکان آسیبی وارد کرده می‌توانند در سایت کشوری بیمه شرکت برق دریافت خسارت خود را پیگیری کند افزود: زمان بندی خاموشی‌های احتمالی در سایت شرکت برق و اپلیکیشن برق من اطلاع رسانی می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان با اشاره به اینکه اگر توازن بین تولید و مصرف برق وجود داشته باشد این خاموشی‌ها اعمال نخواهد شد گفت: همان طور که از سه شنبه گذشته، خاموشی برنامه ریزی شده‌ای در کرمان نداشتیم.

وی با انشعابات غیر مجاز اشاره کرد و گفت: هیچ کنترلی روی مصارف غیرمجاز شبکه وجود ندارد و با وجودی که سالانه چندین هزار اشتراک غیرقانونی قطع، جمع آوری و برخورد می‌شود باز هم عده‌ای به صورت غیرمجاز به شبکه برق وصل می‌شوند.

سلیمانی با بیان اینکه پیش‌بینی شده از ابتدای این هفته تا پایان هفته آینده روزهای گرمی را در پیش داشته باشیم افزود: خواهشمند که مشترکان حداکثر همکاری را با ما داشته و در مصرف برق صرفه جویی داشته باشند که روزهای اخیر را با کمترین تبعات پشت سر بگذاریم.