کد خبر: 75632

مدیر کل فنی و حرفه ای آموزش و پرورش گفت: با موافقت سازمان سنجش کشور هنرجویان هنرستان ها از امسال می توانند در ۱۶ رشته بدون کنکور در آموزشگاه‌های فنی و حرفه ای ادامه تحصیل دهند.

کرمان خبر/ حسینی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: این رشته ها شامل رشته های چاپ ، نساجی، سرامیک، معدن، الکترونیک و مخابرات دریایی، فرش بافی، قلم زنی، امور دامی و گاوداری صنعتی، تکثیر و پرورش آبزیان و زنبورعسل و گیاهان زینتی و ماشین های کشاورزی است که هنرجویان می توانند تا مقطع فوق دیپلم ادامه تحصیل دهند.

وی گفت: با توجه به اجرای نظام جدید آموزشی در دوره دوم متوسطه از سال آینده، دوره تحصیل در هنرستان ها از دو سال به سه سال می رسد.

حسینی از تشکیل کلاس های فنی و حرفه ای در 2 هزار و 400 دبیرستان خبر داد و افزود: در مناطق روستایی امکان تشکیل هنرستان های مجزا وجود ندارد و دانش آموزان می توانند در چند رشته فنی وحرفه ای در دبیرستان ها نیز ادامه تحصیل دهند.

مدیر کل فنی و حرفه ای آموزش و پرورش گفت: طبق برنامه پنجم توسعه شاخص دانش آموزان هنرستانی تا پایان این برنامه باید به 48 درصد برسد ولی هم اکنون تنها 40 درصد دانش آموزان دوره دوم متوسطه در هنرستان تحصیل می کنند.

حسینی افزود: هم اکنون 300 هزار دانش آموز دوره دوم متوسطه در 2900 هنرستان فنی و حرفه ای در 43 رشته مشغول به تحصیل هستند.