کد خبر: 75639

قابل توجه میانسالانی که برای پیشگیری از سکته، آسپرین می‌خورند

در حالی که برخی مراجع دارویی خوردن آسپرین را پیش از بروز علائم خطرزا توصیه نمی‌کنند، نتایج یک بررسی جدید در آمریکا نشان می‌دهد تمایل افراد بزرگسال و بویژه مسن به مصرف قرص آسپرین با توجیه مراقبت از خود در برابر بیماری‌های احتمالی قلبی یا سرطان افزایش یافته‌ است.

بررسی انجام شده روی بزرگسالان آمریکایی حاکی از آن است که این گروه سنی روزانه یک دوز از قرص آسپرین مصرف می‌کنند؛ این در حالی‌ست که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف این دارو را برای افرادی که تجربه سکته مغزی یا قلبی نداشته‌اند، توصیه نمی‌کند.
مشاهدات نشان می‌دهد مصرف آسپرین بخصوص در میان بزرگسالانی که برای پیشگیری‌های اولیه از این دارو مصرف می‌کنند رو به افزایش است و عمدتا با هدف پیشگیری از بیماری‌های قلبی - عروقی و در برخی موارد حتی برای پیشگیری از سرطان استفاده می‌شود و طرافداران زیادی دارد. به همین ترتیب در مطالعه‌ای که روی بیش از ۲۵۰۰ فرد ۴۵ تا ۷۵ سال انجام گرفت، مشخص شد ۵۲ درصد از آنها قرص آسپرین استفاده می‌کردند.


«کرایگ ویلیامز» نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه اورگن آمریکا گفت: مصرف قرص آسپرین میان بسیاری از کار‌شناسان دارویی موضوعی چالش‌برانگیز است و تایید مصرف این قرص به منظور پیشگیری اولیه مساله را پیچیده‌تر کرده‌ است. در برخی از مطالعات آمده‌ است قرص آسپرین علاوه بر آنکه از بروز بیمار‌ی‌های قلبی - عروقی پیشگیری می‌کند در جلوگیری از ابتلای فرد به سرطان بخصوص سرطان روده نقش دارد.
به گزارش خلیج تایمز، این در حالی است که سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف غیرضروری این دارو را برای افرادی که طبق تعریف این سازمان، فاقد علائم خطرزا هستند تایید نکرده و تاکید دارد که با مصرف اولیه قرص آسپرین برای پیشگیری، عوارض جانبی نظیر احتمال خونریزی از جمله خونریزی دستگاه گوارش وجود دارد. (ایسنا)