کد خبر: 89494

کارشناس مسائل بین الملل گفت: درهشت سال گذشته ثابث شد که سیاست مماشات و لبخند در برابر غرب کارایی خود را از دست داده و نمیتواند حقوق ملت ایران را محقق سازد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر به نقل از سراج24؛ حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سراج24 در خصوص میراث دولت آقای روحانی برای دولت سیزدهم به ریاست آقای رئیسی در زمینه سیاست خارجی و داخلی، اظهار داشت: احتمالا یک دوره ی جدیدی با وجود آقای رئیسی آغاز شود که در آن به کمک قدرت میدانی و همچنین سیاست تعامل با الگوهای ایرانی و اسلامی نباید امتیاز بالایی به غربی ها داد زیرا هدف آن ها وقت کشی، تحریم، فشار و تسلیم کردن اراده ملت ایران بوده و هست.

وی گفت: آقای رئیسی در جریان اولین کنفرانس خبری خود ثابت کرد که از توانمندی های بالایی در زمینه سیاست خارجی برخوردار هست و می تواند در مذاکره با غرب دست بالاتری نسبت به دولت آقای روحانی داشته باشد و به نظر می آید که حتما یکی از اولویت های سیاست خارجی دولت سیزدهم توسعه تعاملات تجاری با کشورهای همسایه و منطقه ای است.

هانی زاده تصریح کرد: دولت های یازدهم و دوازدهم در حد خودشان تلاش کردند اما پیروزی ترامپ و خروج او از برجام و اعمال تحریم های جدید شرایط دشواری را برای تعامل با غرب به وجود آورد و تاثیر منفی بر وضعیت اقتصادی گذاشت.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: مماشاتی که دولت روحانی داشت موجب افزایش اشتهای غرب برای گرفتن امتیاز از ایران شد و به همین دلیل دولت جدید باید سیاست لبخند را کنار بگذارد و با اتکا به قدرت داخلی و منطقه ای حق ایران را از غرب بگیرد.

وی ادامه داد: در طول هشت سال گذشته چه در زمان حضور آمریکا در مذاکرات و چه در مدت بعد خروج آمریکا از برجام گفتگوهایی زیادی انجام شد اما تاثیری بر وضع اقتصادی و معیشتی مردم نداشت و ثابث شد که سیاست محتاط و لبخند در برابر غرب (اروپا و آمریکا) کارایی خود را از دست داده است و نمیتواند حقوق ملت ایران را محقق سازد. به معنای دیگر این سیاست تامین کننده حداکثر منافع و امنیت ملی ما نبود.

هانی زاده بیان کرد: کابینه آقای رئیسی باید از ظرفیت بالایی برای انجام کارهای زمین مانده کشور برخوردار باشد و بتواند در زمینه ی اقتصادی و روابط بین الملل به مراتب بهترعمل کند.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: به اعتقاد من دولت سیزدهم باید حتما به سیاست های کلان ابلاغی اقتصاد مقاومتی و تولید ملی توجه کند و حل مشکلات اقتصادی کشور را به روابط با کشورهای اروپایی و آمریکا گره نزند که باتوجه به مواضع و رویه فکری آقای رئیسی، این اتفاق هم خواهد افتاد.

هانی زاده در پایان با بیان اینکه دولت جدید باید با حفظ الگوهای ایرانی و اسلامی با کشورهای دیگر تعامل داشته باشد، خاطرنشان کرد: مردم ایران با آرای خود نشان دادند که خواهان تغییر و تحولی در وضعیت موجود هستند و به همین دلیل این پیام باید به وضوح به خارج از مرزهای ما منتقل شود.