کد خبر: 10992

فتحی پور

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که چندی پیش برای حضور در انتخابات یاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرده، ضمن تشریح برنامه های خود گفت که در صورت پیروزی در انتخابات ظرف دو سال بودجه کشور را بدون اتکا به درآمدهای نفتی، خواهد بست.

ارسلان فتحی پور در نشست خبری امروز سه شنبه اظهار کرد: در حال حاضر در بودجه سال ۹۲ درآمد مالیاتی ۵۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده، این در حالی است که من معتقدم می توان درآمد مالیاتی به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رساند که در این صورت تحول اقتصادی ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: من قادر خواهم بود در صورت پیروزی در انتخابات، ظرف دو سال بودجه کشور را بدون وابستگی به نفت به مجلس ارائه کنم و در غیراینصورت هم در مجلس شورای اسلامی نسبت به اصلاح قانون مالیات اقدام خواهیم کرد تا جلوی فرارهای مالیاتی نیز گرفته شود، متاسفانه در حال حاضر کسانی هستند که از طریق واسطه گری و دلالی به درآمدهای آنچنانی می رسند اما یک ریال هم مالیات نمی دهند در حالی که در این زمینه به بخش تولید سخت گیری می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان با لایحه فعلی دولت در مورد اصلاح قانون مالیات موافق نیست، تصریح کرد: در این لایحه مالیات بر ارث و ثروت گنجانده شده که ما به آن اشکالات جدی داریم، اصلاح سیستم مالیاتی کشور هم اگرچه زمانبر است، اما می توان ظرف دو سال درآمدهای کشور را بدون اتکای به نفت پیش بینی کرد.

فتحی پور در بخش دیگری از این نشست خبری، توجه به وضع معیشتی مردم و کاهش فاصله طبقاتی را از اولویت های خود برشمرد و تصریح کرد: ما معتقدیم افزایش تورم سرمایه های موجود جامعه را به بخش واسطه گری و دلالی می کشاند و این امر موجب کاهش تولید و در نتیجه افزایش بیکاری می شود، همچنین سیاست هایی که منجر به کاهش تولید و عدم توجه به زیرساخت های صنعتی و اقتصادی می شوند، تورم و بیکاری را به دنبال خواهند داشت.

وی با بیان اینکه شرایط اقتصادی ایران به طور بالقوه آمادگی پذیرش تورم را دارد، یادآور شد: با توجه به ویژگی های ساختاری اقتصاد ایران، یعنی اقتصاد نفتی، کسری بودجه مداوم و شوک های ارزی حاصل از درآمد نفتی و سیاست انبساطی پولی نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهایی که تحت پوشش جو حاصل از این نوع اقتصاد هستند، رواج دارد، البته کنترل و مهار آن به شیوه علمی شدنی است.

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی افزایش درآمدهای ارزی ناشی از افزایش قیمت نفت را منجر به افزایش غیرطبیعی تورم در سال های اخیر دانست و افزود: این امر در تمام بخش های اقتصادی تاثیر منفی داشته است.

فتحی پور در ادامه با اشاره به افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر، تصریح کرد: افزایش قیمت در بازار مسکن به دلیل هجوم نقدینگی به سمت آن بوده است و این به تدابیر دولت برمی گردد، در واقع بازار مسکن هم قربانی افزایش نقدینگی و هم عامل افزایش نرخ تورم است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اقتصاد کشور دچار بیماری هلندی است، اضافه کرد: واردات بی رویه کالاهای مصرفی با اتکای به دلارهای نفتی و خالی کردن صندوق ذخیره ارزی، اقتصاد ایران را دچار بیماری هلندی کرده که یکی از عوامل آن افزایش قیمت کالا و خدمات است که درمانش دست کم چندین سال به طول می انجامد و نیازمند اصلاح سیاست های پولی و مالی و سیاست های درآمدی با دخالت مستقیم در بازار است.

وی لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۲ را انبساطی توصیف کرد و گفت: ما در مجلس سعی می کنیم بودجه ۹۲ را به صورت انقباضی مصوب کنیم زیرا در غیراینصورت تورم افزایش می یابد.

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت من سطح استاندارد زندگی مطلوب را برای تمامی شهروندان فارغ از شغل، جنس و محل زندگی آنها تعریف خواهد کرد و ما خود را مکلف به فراهم کردن بسترهای دستیابی به این سطح استاندارد برای همه شهروندان می دانیم.

وی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری بیشتر در تولید آن را راه حل اصلی کاهش تورم و افزایش تولید دانست و خاطرنشان کرد: در این صورت قیمت کالا پایین می آید و اشتغال گسترش می یابد که همین امر باعث می شود درآمد و قدرت خرید مردم بالا برود.

فتحی پور همچنین بر لزوم به کار بردن سیاست های تضمینی در جهت کاهش تورم و بالا بردن قیمت خرید مردم، تاکید کرد.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه به صورت مستقل وارد عرصه انتخابات شده، اظهار کرد: من خود را اصولگرا می دانم و تا لحظه آخر در عرصه انتخابات حضور خواهم داشت زیرا با کسی ائتلاف نکرده ام و بنا ندارم به نفع کسی کنار بروم، اما اگر بدانم رای می آورم ولی مصلحت کشور در این است که باید فرد دیگری تقویت شود، به او کمک خواهم کرد.

وی با تاکید بر توجه به شایسته سالاری در دولت آینده درباره برنامه خود برای تاسیس پارلمان اقتصاددانان گفت: انشاءالله در این پارلمان از تمامی پتانسیل ها و ظرفیت ها بدون گرایش به ظرفیت های خاص استفاده خواهم کرد تا با اتکای به خردجمعی و عقلانیت در مورد مباحث اقتصادی به نتیجه واحدی برسیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تشکیل « سازمان توسعه ملی» به عنوان یکی از برنامه های خود در دولت آینده اظهار کرد: در این سازمان همه طرح های مربوط به صنایع پخته خواهد شد و تصمیم گیری ها در یک جا متمرکز می شود تا انشاءالله صنعت رشد کند و به پویایی برسد.

فتحی پور درباره بحث استقلال بانک مرکزی نیز تصریح کرد: مجلس معتقد بود نوع سیاست های اتخاذ شده از سوی دولت به بانک مرکزی فشار می آورد و این موجب افزایش تورم می شود، لذا چون مجلس نتوانست مانع سیاست های دولت شود، بحث استقلال بانک مرکزی را مطرح کرد وگرنه ما معتقدیم بانک مرکزی باید زیرنظر حاکمیت باشد و استقلال صرف در آن معنایی ندارد.

نماینده مردم کلیبر در مجلس در ادامه تاکید کرد که سیاست خارجی کشور باید از حالت امنیتی خارج شود و به سمت و سوی فرهنگی و اقتصادی برود.

وی در پاسخ به سوالی درباره رابطه دولت و مجلس گفت: من همواره آرزو داشتم کسی که رییس دولت می شود سابقه نمایندگی داشته باشد تا مشکلات نمایندگان در ارتباط با حوزه های انتخابیه شان و بحث های قانون گذاری را درک کرده باشد، انشاءالله روابط با مجلس در دولت ما با آرامش بدون تنش و به صورت کارشناسی شده تعریف خواهد شد، همچنین معتقدم وزرای تخصصی یک روز در هفته باید برای هم اندیشی در کمیسیون های مربوطه حضور یابند.

فتحی پور اصلاح قانون پولی و بانکی را نیز در اولویت برنامه های خود عنوان و خاطرنشان کرد که قوانین فعلی در این رابطه قوانین فرسوده ای هستند که باید با نظر کارشناسان و متخصصان اصلاح شوند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره طرح هدفمندی یارانه ها نیز گفت: من در مجلس هشتم از مدافعان اصلی این قانون بودم، اما معتقدم باید زندگی استاندارد حداقلی برای همه تعریف شود لذا وعده یارانه نمی دهم چراکه وقتی همه مردم زندگی استانداردی داشته باشند، یارانه معنایی ندارد.

وی در پایان با بیان اینکه با خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس موافق است، درباره برنامه های خود برای توسعه ورزش خاطرنشان کرد: توسعه ورزش باید از برنامه های مهم دولت آینده باشد چراکه ورزش آبروی نظام است و باید بیش از این روی آن سرمایه گذاری کرد.

ادامه اخبار