کد خبر: 11598

باهنر:

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری گفت: اگر بر اساس نظرسنجی ها نفر نخست باشم ثبت نام می کنم وگرنه به نفع دیگری کنار خواهم رفت.

محمدرضا باهنر بعد از ظهر امروز در نشست خبری تا انتخابات و در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی قم در پاسخ سوالی مبنی بر اصلح بودن خود اظهار کرد: عقل و شرع می گویند اگر کسی خود را اصلح نمی داند نباید وارد میدان شود بنابراین حتما به این نتیجه رسیده ام که بنا به دلایلی اصلح هستم و اشخاص دیگر هم چنین برداشتی از خود داشته اند؛ در مورد خودم می توانم بگویم بر اساس تجربه ۲۵ ساله نمایندگی در مجلس، مشخصات ویژه ای را دارا هستم به طوری که حداقل بر تصویب، اجرا و نظارت ۲۰ بودجه ملی تسلط دارم و در تصویب چهار برنامه توسعه هم نقشی اساسی داشتم.

وی افزود: طی این مدت با بیش از هزار نماینده و ۲۰۰ وزیر سر و کار داشته ام و از همه دولت های پس از انقلاب هم آشنایی کاملی دارم.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با بیان اینکه جامعیت من در بین هیچ یک از نامزدهای دیگر دیده نمی شود، گفت: با این وجود شرط اساسی رأی مردم است به همین دلیل وارد ائتلاف شده ام و اگر بر اساس نظرسنجی ها نفر نخست باشم ثبت نام می کنم وگرنه به نفع دیگری کنار خواهم رفت.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد هاشمی رفسنجانی و اظهارات اخیر وی خاطرنشان کرد: ما رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی شناسیم و اعتقاد داریم کشور فلسطین باید باقی بماند و همه مردم صاحب رأی باشند اما گاهی اوقات هاشمی شناسی خود پروژه مستقلی است و حقیقت امر را باید از خود ایشان پرسید.

سوال بعدی از باهنر در مورد جریان انحرافی بود که وی در جواب گفت: گاهی نقدهایی به دولت و مجلس وارد است که هیچ اشکالی هم ندارد اما موضوع انحراف تفاوت هایی با این امر دارد؛ معتقد هستم انحراف یک جریان نیست که ظرفیت اجتماعی داشته باشد بلکه یک حلقه است که سخنان هنجارشکن دارد؛ اگر این افراد به قدرت برسند و بتوانند بر برخی مسائل احاطه یابند احساس می کنیم مسیر انقلاب به انحراف کشیده می شود که این نوع انحراف در مجلس دیده نمی شود هرچند اشکالاتی وجود دارد؛ در مورد یکشنبه سیاه مجلس باید گفت سه فعل از سه فاعل سر زد و رهبر معظم انقلاب هم با صریح ترین بیانات نظر خود را بیان کردند.

وی ادامه داد: ما هم به عنوان مدیران مجلس مخالف استیضاح بودیم و با امضاکنندگان آن هم صحبت کردیم اما نمی توانستیم از نظر قانونی جلوی آنها را بگیریم؛ شخص آقای لاریجانی هم در مقابل تهمت ها دفاع کرد و رهبری هم فرمودند دفاع تندی بوده است؛ در مورد رئیس جمهور هم رهبری فرمودند کار ایشان خلاف شرع، مصلحت، قانون و اخلاق بوده است. به شخصه اعتقاد دارم اگر در یک تریبون رسمی تنها در مورد یکی از این موارد مخاطب ولی فقیه قرار گیرم دیگر نتوانم کاری در کشور انجام دهم.

باهنر در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر لابی در سیاست بیان کرد: در تعریف لابی اختلاف نظرهایی وجود دارد؛ به نظر من لابی یعنی تلاش برای همفکر کردن دیگران و در این صورت امر به معروف و نهی از منکر هم نوعی لابی محسوب می شود؛ بر اساس این تعریف تا آخر عمر لابی را دنبال خواهم کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به سوال دیگری با مضمون توانمندی های خود گفت: توان اجرایی و مدیریت در ریاست جمهوری تفاوت هایی با دیگر مسئولیت ها و پست ها دارد؛ به نظر من سابقه وزارت برای ریاست جمهوری کفایت نمی کند، کسی می تواند رئیس دولت باشد که علم عمومی، قدرت ادراک و جمع بندی باشد و بتواند مدیرانی متخصص را با یکدیگر هماهنگ کند. کسی که در مورد قانون برنامه پنجم کار کرده باشد و آن را به تصویب برساند این توانایی ها را دارد.

وی ادامه داد: مدیریت یک کمیسیون به نظر من سخت تر از ریاست بر هیئت دولت است زیرا اعضای کمیسیون می توانند به راحتی رئیس را حذف کنند بنابراین باید بر دل ها حکومت کرد.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حمایت از احمدی نژاد افزود: آقای یونسی همه داستان را نگفته است؛ زمانی که احمدی نژاد قرار بود شهردار بشود ایشان مباحثی را مطرح کردند که خلاف قانون بوده است، در آن زمان گفتم باید در وزارت اطلاعات تجدید نظر اساسی بشود که یک شخص پایین تر را تایید صلاحیت کرده اما احمدی نژاد را قبول نمی کند.

وی ادامه داد: ۲۰ سال پیش از ریاست جمهوری احمدی نژاد با او رفاقت داشتم اما در سال ۸۴ رئیس ستاد انتخاباتی لاریجانی بودم زیرا بنا نداشتیم مصالح کشور را فدای دوستی ها کنیم؛ پس از آن هم با اینکه نمی خواستیم احمدی نژاد رئیس جمهور شود اما به دلیل اینکه اصول گرا بود از او حمایت کردیم ولی به تدریج دریافتیم نظرات کارشناسی احمدی نژاد را هم قبول نداریم؛ در طول هشت سال مدیریت او هرجا کاری از دولت به نفع ملت بوده دفاع کرده ام و در مقابل برنامه های غیر از آن ایستاده ام.

باهنر گفت: بر اساس قانون اساسی سیاست های کلی نظام توسط رهبری تعیین می شوند و مجلس هم موظف به کار در همان چارچوب است؛ رئیس جمهور هم اگر در چارچوب قوانین کشور فعالیت کند بر اساس همان نظرات رهبری است.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با بیان اینکه سیاست های رهبری در تمام قوانین جاری کشور جاری است، گفت: معدود مواردی بوده است که امام راحل یا رهبر معظم انقلاب امری داشته باشند که در چارچوب قوانین نبوده است؛ تبعیت از رهبری را از نظر شرع و قانون لازم می دانم اما نیازی نیست برای اجرای هر قانون از رهبری کسب تکلیف کرد.