کد خبر: 12081

محسن رضایی:

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در صورت انتخاب از سوی مردم دولت یازدهم را دولتی فراگیر خواهم کرد.

محسن رضایی در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی دانشجویان دانشگاه اراک اظهار داشت: دولت فراگیر تفاوتش با دولت وحدت ملی این است که دولت وحدت ملی می کوشد توافقی بین جناح های مختلف سیاسی ایجاد کند اما دولت فراگیر از همه توانایی های ملی نسل اول، دوم، سوم و چهارم استفاده خواهد کرد.

وی تصریح کرد: من معتقدم باید افراد کارآمد از همه استان ها به کار گرفته شوند و بر این اساس ورود نسل سوم و چهارم را به طور گسترده در دولت خواهیم دید چرا که باید تجارب گذشتگان را به آیندگان منتقل کرد.

*اقتصاد دولتی آسیب پذیر است اما اقتصاد مردمی غیر قابل تحریم

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه اداره اقتصاد کشور خاطر نشان ساخت: طرح من برای اداره اقتصاد کشور طرح اقتصادی فدرالی است نقطه اشتراک اقتصاد مقاومتی و اقتصاد فدرالی در مردمی کردن اقتصاد است در اقتصاد مقاومتی اقتصاد را مردمی می کنیم تا از این طریق بتوانیم در برابر فشارها مقاومت کنیم اقتصاد دولتی آسیب پذیر است اما اقتصاد مردمی غیر قابل تحریم است.

رضایی گفت: اگر اقتصاد ایران مردمی بود کسی نمی توانست آن را تحریم کند باید اقتصاد را مردمی کرد اقتصاد فدرالی یکی از اصولش مردمی کردن اقتصاد است.

وی ادامه داد: در طرح اقتصاد فدرالی اختیارات را به استان ها خواهیم داد تا مردم خودشان اقتصاد استان ها را اداره کنند نقطه مشترک اقتصاد مقاومتی و فدرالی مردمی کردن اقتصاد است.

*ربا مسیر نقدینگی را به سمت بهره وری کاذب سوق می دهد

کاندیدای مستقل یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون ربا در اقتصاد بانکی بیان کرد: ربا چه یک درصد باشد چه ۳۰ درصد ربا است این که عده ای می گویند نرخ سود بانکی در اروپا چون زیر ۳ درصد است ربا نیست اما در ایران چون ۳۰ درصد است ربا محسوب می شود، گفت: ربا یک درصد سی درصد نمی شناسد مسئله ربا این است که مسیر نقدینگی به جای اینکه از بازدهی و بهره وری بگذرد به سمت بهره وری کاذب سوق داده شود.

رضایی ادامه داد: اگر سود فعالیت های بانکی بر اساس قراردادهای اسلامی پرداخت شود و سود پول متاثر از بازدهی باشد اقتصاد اسلامی است و اشکالی هم ندارد.

*بانک مرکزی به دلیل نداشتن اختیارات نمی تواند تصمیم گیری درستی داشته باشد

وی پیرامون نحوه مدیریت بانک های خصوصی و دولتی بیان کرد: امروز بانک های خصوصی به دلیل اینکه مورد حمایت نهادهای دولتی قرار ندارند آسیب پذیر هستند از سوی دیگر به دلیل اینکه نظارت بانک مرکزی بر این بانک ها مثل بانک دولتی نیست این مسئله خود به خود به سیستم بانکی کشور ضربه می زند اما راه حل آن این است که باید بانک مرکزی را از مسائل سیاسی خارج کنیم در دولت پولی بانک مرکزی باید پول را اداره کند گرانی را کنترل کند اما به دلیل اینکه اختیارات لازم را ندارد نمی تواند تصمیم گیری درستی داشته باشد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سامان دادن به نظام بانکی از وظایف بانک مرکزی است من بر این باورم باید از طریق مجلس اصلاحاتی را در قوانین بانک مرکزی به وجود آورد تا دولت هدف ها و بانک مرکزی ابزارهای لازم را تعیین کنند تا از این طریق سیاست در مسئله اقتصاد دخالت نداشته باشد.

*اخلاق و دین نباید وجه المصالحه مسائل جناحی شود

کاندیدای مستقل یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه دین و اخلاق را نباید سیاسی کرد، گفت: اخلاق و دین نباید وجه المصالحه مسائل جناحی شود این سیاست است که باید از دین تبعیت کند و اخلاقی باشد نباید اجازه داد سیاست از دین خارج شود دین را نباید سیاسی کرد چرا که هدف همه ما این بود سیاست را دینی و اخلاقی کنیم.

رضایی در ادامه با اشاره به انتخابات ۸۴ اظهار داشت: این که عده ای می گویند من در انتخابات ۸۴ به نفع آقای هاشمی کنار رفتم به هیچ عنوان صحت ندارد چرا که من به نفع ملت ایران کنار رفتم.

کاندیدای مستقل یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان ساخت: در چند روز مانده به انتخابات اطلاعیه ای دادم اما در آن نام کسی را نبردم در دور دوم انتخابات هم در ستاد انتخابات هیچ کدام از دو نامزد شرکت نداشتم.

*نظرات من و آقای هاشمی یکسان نیست و در بسیاری از موارد دیدگاه های متفاوتی داریم

وی بیان کرد: این که می گویند من به نفع هاشمی کنار رفتم به خاطر این است که عده ای فکر می کنند چون من و آقای هاشمی کنار هم هستیم نظراتمان یکی است اما نظرات ما یکسان نیست در بسیاری از موارد دیدگاه های متفاوتی داریم که تاکنون فرصت نشده این دیدگاه ها را مطرح کنیم اگر ایشان به عرصه انتخابات ورود پیدا کرد و رقابتی ایجاد شد تفاوت هایمان را خواهید دید من هیچگاه به ضرورت شخصی در مورد اشخاص هیاهو نکردم اما اگر پای ضرورت نظام باشد به خاطر انقلاب و کشورم موضع گیری خواهم کرد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه پیرامون سیاست خارجی ایران تصریح کرد: امروز سیاست خارجی بسیار مورد توجه است دشمنان فشارهای بین المللی زیادی را علیه کشور برنامه ریزی کردند در بعد روابط با کشورهای عربی، و اروپایی در رابطه با مسائل هسته ای و شکل گیری ۵+۱ وضعیت خاصی در سیاست خارجی ما پیدا شده است.

*همواره افراط و تفریط به کشور ما ضربه زده است

رضایی ادامه داد: تجربه نشان می دهد همواره افراط و تفریط به کشور ما ضربه زده است ما باید رویکرد معتدلی در سیاست خارجی در پیش بگیریم.

کاندیدای مستقل یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: زمانی که ایران با ۵+۱ مذاکره می کند نتیجه دیپلماسی دنیا یک طرف میز و ایران در سوی دیگر است که باید قویترین دیپلماسی ها را به صحنه بسیج کنیم.

وی بیان کرد: با رعایت اعتدال در سیاست گفت وگو را غنی خواهیم کرد تلاشمان این است قوی ترین دیپلمات ها را بسیج کرده و مذاکرات را ادامه دهیم.

*اقتصاد فدرالی منجر به فدرال سیاسی استان ها نخواهد شد

رضایی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اقتصاد فدرالی منجر به فدرال سیاسی استان ها نخواهد شد، تاکید کرد: در طرح اقتصاد فدرالی هر استان دارای یک توانمندی هایی است که می تواند با استفاده از وضعیت نسبی در تولید و اشتغال نقش آفرین باشد استان ها به صورت زنجیروار به هم متصل می شوند این در شرایطی است که اختیارات سیاسی در پایتخت سیاست گذاری می شود.

*یکی از علت های بیکاری تکیه دولت بر اقتصاد نفتی است

وی در ادامه یکی از علت های بیکاری را تکیه دولت بر اقتصاد نفتی دانست و افزود: امروز ستون ساختمان اقتصاد ایران با تکیه بر نفت استوار شده در حالی که ستون های دیگری در بخش های کشاورزی، صنعتی، معدنی و بسترهای خوبی برای اشتغال هستند که می توانند پایه های این ستون باشند.

کاندیدای مستقل یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: معتقدم برای حل مشکل بیکاری می توان سی هزار میلیارد تومان نقدینگی فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها را به جای پرداخت به عنوان پس انداز ملی در بخش نقدینگی تولید هزینه کرد یارانه سبز به کشاورزان داد و کسب و کار خانگی را توسعه بخشید.

رضایی ادامه داد: باید وزارت خارجه را از حالت تشریفاتی خارج کرد تا آنها همچون سفرای کشورهای چین و ژاپن در کارگاه ها و کارخانه ها به دنبال اشتغال زایی برای کشور باشند.