کد خبر: 124

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه در نشستی مشترک با سفرای خارجی مقیم تهران آخرین مذاکرات به عمل آمده میان جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ۵+۱ در آلماتی قزاقستان را تشریح کرد.

عباس عراقچی در این دیدار با بیان خلاصه ای از مذاکرات گذشته جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ۵+۱ به خصوص از مذاکرات استانبول در فروردین ۱۳۹۱ تاکنون، توضیح داد که جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۵+۱ در استانبول توافق نمودند در جهت اعتمادسازی گام های متقابلی را به صورت برابر و متوازن اتخاذ کنند تا نهایتا در یک روند جدید همکاری، منجر به حل و فصل عادلانه موضوع هسته یی از طریق شناسایی حقوق جمهوری اسلامی ایران و رفع تحریم ها شود.

وی سپس خلاصه ای از طرح ۵ ماده ای کشورمان که در اجلاس مسکو به ۵+۱ ارائه شد را توضیح داد و تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران پیشنهادات جدید ۵+۱ ارائه شده در جلسه اخیر آلماتی را در قالب طرح پیشنهادی خود قابل بررسی می داند.

معاون آسیا و اقیانوسیه با توضیح در مورد پیشنهادات جدید کشورهای ۵+۱ تاکید کرد که این پیشنهادات به پیشنهادات جمهوری اسلامی نزدیک شده و از ماهیت منطقی تر و واقع بینانه تری برخوردار است، ولی هنوز ابعاد آن ها مشخص نیست و بدین منظور جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد با مشاهده حسن نیت و انعطاف لازم از سوی طرف مقابل، زمینه های نیل به یک تفاهم در جلسه بعدی آلماتی در فروریدن ۱۳۹۲ فراهم آید.

در این جلسه برخی از سفرای مقیم با طرح سوالات خود اظهار امیدواری کردند مذاکرات ایران با ۵+۱ در مسیر سازنده ای مبتنی بر همکاری و تفاهم ادامه یابد.