کد خبر: 12731

مشایی در رسانه های بین الملل

بحث حضور مشایی در انتخابات رسانه های بین المللی را نیز سرگرم کرده است

  نشنال اماراتی می نویسد: محمود احمدی نژاد با شرکت دادن دوست دیرین خود در انتخابات بعد جدیدی را در رقابت های انتخاباتی ایران ایجاد رده است؛ کسی که مخالفان او می گویند، احمدی نژاد را" افسون" کرده است.

  اما احتمال حضور او در انتخابات ریاست جمهوری ژوئن (خرداد ماه) تنش ها را افزایش خواهد داد. مشایی ۵۲ ساله، مودب، بلند قد و بلند پرواز در یکی از اظهارنظرهای خود از آمریکا به عنوان" یکی از کشورهای بزرگ جهان" یاد رده بود که این امر خشم اصولگرایان ایرانی را به دنبال داشت یا در یکی دیگر از سخنان خود گفته بود که" ایرانیان دوست همه مردم جهان هستند، حتی مردم اسرائیل"

نشنال مدعی شد که اصولگرایان ایران از برنامه احمدی نژاد برای میدان دادن به رفیق دیرینه خود، اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات در برابر متحدان سابق خود عصبانی هستند.

به عقیده نشنال، احمدی نژاد به دنبال نگه داشتن قدرت با شیوه پوتین-مدودف است. مشایی نیز نشان داده است که می تواند بیمه خوبی برای رییس جمهور ایران و متحدانش باشد. برخی مشایی را به" راسپوتین" ، عارف روسی که مشاور تزار روسیه بود، تشبیه کرده اند.

با وجود گمانه زنی کارشناسان مبنی بر ردصلاحیت مشایی، حتی اگر وی برای حضور در بین کاندیداها تایید شود، شانس او برای پیروزی در انتخابات بسیار کم است؛ چرا که او همسو با سیاست های تورم زای رییس جمهور کنونی ایران، محمود احمدی نژاد عمل می کند. فرحی، کارشناس می گوید: " مشایی عملی انجام نمی دهد یا چیزی نمی گوید که نشان دهنده سلیقه متفاوت او با مدیرش باشد. "

وال استریت ژورنال نیز با اشاره به اینکه در دوره های گذشته از ماه اردیبهشت پوسترها و بیلبوردهای کاندیداها در خیابان های تهران خودنمایی می کرد نوشت که در این دوره با تعدد کاندیدا ها نشانی از این موضوع دیده نمی شود.

به نوشته این روزنامه، اسفندیار رحیم مشایی یکی از نامزدهای بالقوه ای است که چشمها بر او دوخته شده است. اسفندیار رحیم مشایی، مشاور ارشد رییس جمهور ایران و چهره جنجالی جناح اوست. بسیاری او را انتخاب احمدی نژاد برای بقا و حفظ میراثش می دانند.

وی در مصاحبه ای با ایسنا به سوالی مبنی برا حضورش در انتخابات پاسخی نداده بود.

به نوشته وال استریت ژورنال، به عقیده برخی ها اسفندیار رحیم مشایی، با تفکرات ملی گرایانه خود و با استفاده از جوانان و ایرانیان سکولار که پیش از این از جنبش سبز حمایت می کردند، زمین بازی را از آن خود خواهد کرد. هدی ۲۴ساله یکی از دانشجویان تهرانی است که میگوید به اسفندیار رحیم مشایی رای خواهد داد.

آسوشیتد پرس نیز با اشاره به اینکه ۸سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رو به پایان است با بررسی کاندیداهای احتمالی انتخابات در مورد اسفندیاررحیم مشایی نوشت: احمدی نژاد هم اکنون به دنبال آن است تا اسفندیار رحیم مشایی را جایگزین خود کند؛ کسی که گفته می شود برای شرکت در انتخابات تایید نخواهد شد.

به نوشته اسوشیتدپرس، احمدی نژاد چندین هفته است که به سراسر ایران سفر می کند و در برخی از این سفرهای اسفندیار رحیم مشایی را با خود به همراه می برد.

دیلی بهاسکار هندی نیز مانند سایرین معتقد است احمدی نژاد با مشایی به دنبال حفظ جایگاه خود است. به عقیده این خبرگزاری هندی، منتقدان ایران نگرانند که مشایی کشور را از اندیشه های اسلامی دور نگه دارد.