کد خبر: 13

در دوران فرماندهی امیر سیاری نیروی دریایی ارتش موفقیت‎های بزرگی را به خود دیده است

امیر دریادار « حبیب الله سیاری» دی ماه ۱۳۳۴ در خانواده ای ساده و مذهبی در شهرستان فسای استان فارس به دنیا آمد.

تحصیلات:

وی درسال ۱۳۵۳ پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی به استخدام ارتش در آمد و پس از طی دوره مقدماتی در رسته تکاوری در دانشکده افسری نیروی زمینی، مشغول به تحصیل و پس از پایان تحصیلات در نیروی دریایی ارتش مشغول خدمت شد.

امیر سیاری دوره های کلاه سبزی، دافوس و علوم استراتژیک را در دانشگاه عالی دفاع ملی گذراند. وی دارای درجه نظامی دریاداری (معادل سرتیپ) و مدرک تحصیلی دکتری است. امیر سیاری با طی مدارج عالی علمی و پژوهشی به عضویت هیئت علمی دانشگاه دفاع ملی در آمد.

جانبازی:

وی در روزهای اولیه حمله رژیم بعثی به خرمشهر، در منطقه عملیاتی آبادان- خرمشهر در عملیات شکست حصر آبادان (ثامن الائمه) بر اثر اصابت ترکش خمپاره، مجروح و به درجه جانبازی نایل شد.

دریادار سیاری جانباز ۷۰ درصد دفاع مقدس است. وی ۹۴ ماه در مناطق عملیاتی مختلف حضوری فعال داشته و بالغ بر ۳۲ ماموریت جنگی و اعزام به مناطق عملیاتی به ویژه آبادان و خرمشهر را در پرونده نظامی خود دارد.

مسئولیت ها:

از جمله مسئولیت های امیر سیاری می توان به فرماندهی آموزش تفنگداران دریایی منجیل، فرماندهی تیپ یکم تفنگداران دریایی بندرعباس، جانشین فرمانده منطقه یکم دریایی، فرمانده آموزش تخصص های دریایی رشت و منطقه چهارم دریایی نداجا اشاره کرد.

امیر سیاری پس از آن به ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران منتقل شد و به عنوان جانشین معاون هماهنگ کننده، مشاور نظامی و معاون امور اجرایی و پشتیبانی خدمات رزمی ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران به ایفای نقش پرداخت.

وی در سال ۱۳۸۴ به عنوان جانشین فرمانده نیروی دریایی به نداجا (نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی) بازگشت. امیر دریادار سیاری از مرداد ماه سال ۱۳۸۶ با حکم فرمانده کل قوا (مدظله العالی) به سمت فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شده است. وی هفتمین فرمانده نیروی دریایی ارتش است که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب این مسئولیت را بر عهده دارد.

متن حکم انتصاب امیر سیاری به فرماندهی نیروی دریایی ارتش از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) :

امیر دریادار حبیب الله سیاری

به پیشنهاد فرمانده کل ارتش و نظر به حسن سوابق، شما را به فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.

انتظار دارم آمادگی ها و قابلیت های آن نیرو که در سال های دفاع مقدس و پس از آن با مجاهدت فرماندهان و کارکنان پیشرفت های چشم گیری داشته است ارتقا یابد.

از تلاش های امیر دریادار کوچکی در مدت تصدی این مسئولیت قدردانی و تشکر می کنم.

توفیق همگان را از خداوند متعال مسالت دارم.

سید علی خامنه ای ۸۶.۰۵.۲۹

عملکرد:

در دوران فرماندهی وی در نیروی دریایی، این نیرو به موفقیت ها و دستاوردهای چشمگیری چون ساخت ناوشکن جماران ۱ و ۲، ساخت انواع شناورهای سطحی، بالای سطح و زیر سطح، افتخاراتی چون حضور و پیشروی در آب های آزاد، تامین امنیت کامل ناوگان حمل و نقل دریایی و شکار دزدان دریایی سومالیایی دست یافته و به یکی از قوی ترین نیروهای مسلح کشور تبدیل شده است.