کد خبر: 13052

زاکانی در کنفرانس خبری

کاندیدای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه هزینه های گزاف، نامزدها را وامدار می کند اظهار داشت: به هیچ وجه بنا ندارم تبلیغات پرخرجی داشته باشم و تبلیغات کم خرج باید فرهنگ شود.

علیرضا زاکانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تسلیت حادثه جانسوز اتفاق افتاده در سوریه، گفت: این اتفاق تلخی است که در دستور کار نظام سلطه برای تفرقه بین شیعیان و اهل سنت قرار دارد، این موضوع نسبتی با برادران اهل تسنن ندارد و توطئه ای است از طرف کسانی که در مقابل مقاومت سوریه به استیصال رسیده اند.

زاکانی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: با نگاهی که به جامعه داریم انقلاب اسلامی را بعد از ۳۴ سال در افق بالایی مشاهده می کنیم که تاثیرات جهانی بالایی داشته، البته در کنار این افق کاستی هایی نیز مشاهده می شود که اگر استفاده از همه امکانات را در دستور کار خود قرار دهیم می توانیم در اندک زمان بر مشکلات فائق آییم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه موضوع اقتصادی و فرهنگی را در اولویت کار خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: معتقدم با استفاده از همه توان و همه ظرفیت های همکاری، می توان بر مشکلات فائق آمد، همچنین معتقدم ریشه کن کردن فقر نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

زاکانی افزود: این فقر را نباید تنها در حوزه اقتصادی قلمداد کرد، بلکه باید در حوزه گسترده تری دید. ما روز به روز مشاهده می کنیم که نرخ تورم افزایش پیدا کرده و نابسامانی های بازار امکان برنامه ریزی را از برنامه ریزان گرفته است. ما امیدواریم در این مسیر فوریت توجه به اقتصاد کشور و ایجاد زمینه ثبات و حرکت در مسیر تولید، امکانی را فراهم کند تا فقر ریشه کن شود.

وی با اشاره به اینکه فقر در حوزه فرهنگی کمتر از حوزه اقتصادی نیست، تصریح کرد: کسی که در حوزه فرهنگی فقیر است در جهت پیشرفت ایران اسلامی به میدان نمی آید و خود نیز مانعی برای پیشرفت می شود. ما باید با در نظر گرفتن اولویت در حوزه فرهنگی نیز به دنبال فقرزدایی باشیم، فقر ابعاد مختلفی دارد و نسبت به همه ابعاد آن باید هدف گذاری شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: ما باید با توجه به شیوه های مطلوب زندگی و سبک زندگی امکانی را برای ساختن جامعه اسلامی فراهم کنیم و در حوزه اقتصادی نیز مشکلات را برطرف کنیم، در حوزه فرهنگی نیز زیربنایی را به وجود بیاوریم تا فقر فرهنگی را از بین ببریم.

زاکانی ادامه داد: من معتقدم همه برنامه هایمان باید با توجه به ظرفیت های اجتماعی و مردمی ساماندهی شود، در هر حوزه باید با برنامه ریزی دقیق و شناخت فرصت ها مردم را به میدان تحولات وارد کرد، همانطور که مردم ما در جنگ تحمیلی با حضورشان ما را موفق کردند الان نیز در ساحت های مختلف زندگی، می توان با حضور مردم امکانی را فراهم کرد و به موفقیت هایی رسید که بدون حضور آنان این مهم امکان پذیر نیست.

بنا ندارم تبلیغات پرخرجی داشته باشم

زاکانی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه تبلیغات شما در انتخابات به چه صورت خواهد بود و منابع مالی شما به چه شکلی است، اظهار داشت: توجه بنده به ساده بودن انتخابات و ایجاد شرایطی است که در آن تبلیغات با حداقل امکانات مالی انجام شود و این یک اصل است.

وی اظهار داشت: بنده به هیچ وجه بنا ندارم تبلیغات پرخرجی داشته باشم و اگر هم پولی داشتم این کار را نمی کردم. چرا که هزینه های گزاف، نامزدها را وامدار عناصری می کند که حاضرند این هزینه ها را انجام دهند و به نوعی چشم امید به بعد از انتخابات دارند و این اولین آسیب به شمار می رود.

زاکانی با نادرست خواندن هزینه زیاد برای انتخابات تصریح کرد: باید بسنده کردن به حداقل ها، به یک فرهنگ تبدیل شود؛ همه با صداقت تمام خود را معرفی و برنامه شان را ارائه کنند تا مردم شناخت خوبی نسبت به نامزدها داشته باشند.

نامزد ریاست جمهوری یازدهم با تاکید بر اینکه بنده اصرار به انجام یک تبلیغات کاملا ساده دارم، یادآور شد: امیدوارم با حداقل امکاناتی که فراهم می شود کار را انجام دهم و معتقدم مسیری که ما انتخاب کردیم نیازی به هزینه چندانی ندارد و به عنوان یک الگوی کار برای دیگران هم مطرح شود.

وی یادآور شد: نیازی به تبلیغات گسترده که در گذشته وجود داشته، ندارم و امیدوارم هیچ کدام از نامزدها چنین تبلیغاتی را نکنند چرا که اینکار را موثر نمی دانم و در واقع یک ارزش است و بیشتر از طریق رسانه ملی این کار را انجام خواهم داد.

تا انتها می مانم مگر اینکه جهت گیری اصولگرایان مورد تهدید واقع شود

زاکانی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تا انتها در انتخابات می مانید گفت: قطع و یقین تا انتها خواهم بود مگر به یک شرط و آن اینکه جهت گیری کشور که جهتگیری اصولگرایان است مورد تهدید واقع شود که در این صورت همه نامزدهای اصولگرایی باید با یک همیت و عقلانیت بر کسی که می تواند این جهتگیری را حفظ کند تفاهم کنند.

وی افزود: همه تلاشم این است تا گفتمان و راهی را که ارائه می کنم با اقبال عمومی همراه باشد و دیگران به نفع این گفتمان کنار بروند.

زاکانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تحلیل وی از اظهار نظر هاشمی در خصوص مشورت با مقام معظم رهبری برای حضور در انتخابات گفت: بنده معتقدم ایشان در سال ۸۴ برای آمدن به صحنه چنین تصمیمی نگرفت و خدمت مقام معظم رهبری نرفت. در حالیکه جزو کاندیداهایی بود که انتظار می رفت خدمت مقام معظم رهبری حضور داشته باشد.

حضور هاشمی منتفی است

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: اما اینبار که آقای هاشمی این موضوع را مطرح کرده بنده معتقدم از اساس دیگر فرصتی برای وی با توجه به شرایط سنی و اقتضائاتش وجود ندارد. جامعه توان بالاتر و نشاط بیشتری می خواهد تا شرایطی که آقای هاشمی دارد. لذا از اساس حضورش منتفی خواهد بود و نیازی به ورود به این مباحث نیست.

زاکانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برنامه های خود در حوزه جوانان اظهار داشت: مهمترین مشکل جوانان بحث اشتغال است. اگر توجه بر تولید داخلی را اصل بدانیم و اشتغال ایجاد کنیم امکان بزرگی برای فعال کردن جوانان در عرصه های مختلف خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: امروز شاهدیم ۴/۲۹ درصد جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال بیکارند در حالی که نرم جامعه حدود ۱۴ درصد بود. لذا معتقدم بیشترین کمک به حوزه جوانان توجه به حوزه اشتغال طی یک فرآیند دقیق است.

زاکانی با بیان اینکه در حوزه زنان نیز باید به بحث اشتغال توجه شود گفت: باید از ظرفیت زنان در حوزه های مختلف بهره برد و در جهت بالا بردن نقش آنان در اجتماع تلاش کرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما چند موضوع خاص را به عنوان نقاط ویژه قرار دادیم که هر یک از برنامه هایمان در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره باید پیوندی با آن نقاط داشته باشد که یکی از آنها خانواده و تشکیل و استحکام آن است.

زاکانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای نجابت اعلام کرده است زاکانی در صورت اقبال عمومی می تواند به ائتلاف سه گانه بپیوندد گفت: اگر با اقبال عمومی مواجه شدیم که نیازی به ورود به ائتلاف نیست و به سوی پیروزی می رویم البته صحبتی نیز با بنده راجع به ائتلاف نشده است.

اصل بیان گفتمان انقلاب یک هدف است

وی ادامه داد: اصل بیان گفتمان و تاکید بر ارزش های انقلاب برای ما یک هدف است و امیدواریم در این مسیر با ارائه برنامه های بزرگ مورد اقبال مردم قرار بگیریم.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه یکی از اشکالات دولت های گذشته عدم توجه کامل به همه ابعاد انقلاب اسلامی بوده است افزود: بنده معتقدم شعارهای انقلاب باید در تمام ابعاد در دولت آتی مورد توجه باشد.

شعار جدی بنده قانون مداری است

وی با بیان اینکه نوسازی فرهنگی و اخلاقی باید مورد عنایت دولت آتی قرار بگیرد، تصریح کرد: شعار جدی بنده قانون مداری و توجه به ظرفیت های مغفول مانده قانون اساسی است.

این نامزد احتمالی با اشاره به اصل ۸ قانون اساسی که به امر به معروف و نهی از منکر تاکید دارد، خاطر نشان کرد: امر به معروف ونهی از منکر که در قانون اساسی به آن اشاره شده باید از مردم به مسئولین و مسئولین به مسئولین و مردم به مردم محقق شود. بنده اگر توفیق ریاست جمهوری آینده را کسب کنم تلاش خواهم کرد تا زمینه امر به معروف و نهی از منکر مسئولان توسط مردم فراهم شود.

زاکانی گفت: در صورتی که زمینه امر به معروف و نهی از منکر مسئولان توسط مردم فراهم شود، شرایطی فراهم خواهد شد تا به موجب آن وقتی دولت خیرخواهی مردم را انجام داد، مورد توجه قرار بگیرد.

وی توجه به استقلال سیاسی و فرهنگی را از محور برنامه های خود در دولت آتی دانست و در پاسخ به سوالی درباره کنار رفتنش به نفع نامزدهای دیگر گفت: بنا ندارم به نفع کسی کنار بروم و اینها و القائات که مطرح می شود را نادرست می دانم. البته به همه کاندیداهایی که در صحنه حضور یافتند احترام می گذارم و امیدوارم شاهد یک رقابت اخلاقی و اثباتی باشیم.

خبرنگاری از زاکانی پرسید که گفته می شود شما به آقای قالیباف گرایش دارید که وی در پاسخ گفت: این حرفها جز شایعه ای بیش نیست.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه قصد دارد به جای نفی شخصیت دیگر نامزدها، آرا و نظرات آنها را به نقد بگذارد، تصریح کرد: بنده آماده هستم درباره سابقه ۳۴ گذشته خود به هر کسی که سوال دارد پاسخگو باشم.

نامزد احتمالی انتخابات آتی ریاست جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره نظر سنجی های صورت گرفته، گفت: در شرایط کنونی نظر سنجی ها موضوعیت ندارد چرا که فعلا نامزدها برنامه های خود را ارائه نکرده اند و با مردم صحبت نداشته ایم. لذا نظر سنجی زمانی می تواند به عنوان یک ابزار موضوعیت داشته باشد که مردم حرفها و برنامه های نامزدها را شنیده و تصمیم خود را نیز گرفته باشند.