کد خبر: 13062

سعیدی کیا:

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سئوالی درباره ترکیب کابینه احتمالی و احتمال حضور زنان در کابینه اش گفت: هر فرد شا یسته ای که وجود داشته باشد در کابینه ام استفاده خواهم کرد. در وزارت مسکن دو مدیر خانم شایسته و کارآمد داشتیم که من آنها را حفظ کردم و رشد کردند بر اساس شایستگی و کارآمدی کابینه ام را رقم می زنم و فرقی نمی کند که خانم باشد یا آقا.

محمد سعیدی کیا کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در جمع دانشجویان الزهرا در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت اقتصاد و برنامه های وی در زمینه افزایش سرمایه گذاری، گفت: دولت ها باید سیاستگذار، برنامه ریز، حمایتگر و نظارتگر باشند و تلاش کنند پول های موجود را در جهت سرمایه گذاری هدایت کنند.

وی ادامه داد: کشور وقتی آبادانی خوب پیدا می کند که مردم خوب کار کنند و در این صورت رشد اقتصادی بالا می رود. مکانیزم خوبی هم برای این کار وجود دارد تشکیل صندوق توسعه ملی و اختصاص ۲۰ درصد از منابع حاصل از درآمد نفت را باعث تقویت صندوق توسعه ملی می شود و منابع آن در جهت تولید بیشتر به کار گرفته می شود.

سعیدی کیا با بیان اینکه نباید سرمایه نفت را هزینه مصرف جاری کنیم گفت: باید سعی کنیم پول نفت را در سرمایه گذاری استفاده کنیم تا آیندگان نیز از آن استفاده کنند. به این طریق هم اشتغال ایجاد می شود هم میزان تولید بالا می رود. اگر سالانه ۲۰ میلیون دلار در این صندوق ذخیره شود می توانیم سالی یک میلیون شغل در کشور ایجاد کنیم.

کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره اینکه برنامه شما برای کاهش وابستگی بودجه به درآمد نفت چیست، گفت: ما در تحریم قرار داریم ولی معنی آن این نیست که برنامه ریزی نکنیم باید پول نفت را به سمت تولید ببریم تا اشتغال ایجاد شود. وقت یسیاست اقتصاد زده می شود این نابسامانی ها پیش می آید.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله در زمینه اقتصادی استقلال بانک مرکزی است. در تمام دنیا و کشورهای دیگر بانک مرکزی مستقل از دولت است زیرا پول بانک ها متعلق به مردم است نه دولت.

سعیدی کیا با بیان اینکه کار اقتصادی باید بر اساس مدل اقتصادی مناسب پیش رود افزود: در دوره سازندگی مدلی بود که رشد کشور را ملاک قرار داده بود. ولی در دوره دوم سازندگی وقتی تورم به حدود ۴۰ درصد رسید محرومیت برای مستضعفین افزایش یافت لذا مجبور شدند این طرح را متوقف کنند. در این دوره هم آقای احمدی نژاد با شعار عدالت شروع کرد ولی چون به پیشرفت کشور کمتر توجه شد اقتصاد به صورت ناکارآمد در آمد.

سعیدی کیا با بیان اینکه ما در این دوره فقر را تقسیم کردیم، افزود: اقتصاد کشور باید در چارچوب عدالت پیشرفت مناسب داشته باشد تا بتوانیم مردم را ثروتمند کنیم.

کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به سئوال دانشجویی مبنی بر اینکه نظر شما در مورد روند ربوی بانک ها چیست، گفت: در قانون تصویب شده هیچ ماده ای مبنی بر ربوی بودن بانک ها وجود ندارد. اگر قانون درست اجرا شود این بحث اصلاح می شود. وقتی نظارت دقیق در کار نیست این وضعیت پیش می آید. من با صداقت و امید می گویم که این وضعیت اصلاح شدنی است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه نظر شما در مورد مدیریت دولت نهم و دهم چیست گفت: من ضعف اصلی را کمبود منابع و تحریم نمی دانم بلکه نتیجه این وضعیت سوء تدبیرهاست اینکه آقا دیروز لغت تدبیر را به کار بردند به خاطر این است که مدیریت و تدبیر در اصل کار قرار گیرد. درست است که قسمتی از مشکلات به خاطر تحریم است ولی عمده ضعف های موجود در اثر سوء تدبیرها بوجود آمده است.

وی ادامه داد: همه وفاداران به انقلاب اسلامی متناسب با تجربه و تخصص باید در صحنه های خدمت به کشور وجود داشته باشند. فضای ایران برای هیچ خدمتگزاری که بخواهد صادقانه خدمت کند نباید تنگ باشد.

سعیدی کیا در پاسخ به سئوالی درباره نقاط ضعف و قوت دولت نهم و دهم گفت: انصافا وقت یمی خواهیم دولت را نقد کنیم باید منطقی و عقلانی در این مورد نظر دهیم دول نهم با گفتمان انقلابی خوبی شروع کرد و صاحب آرا شد. اما به تدریج رنگ باخت در دولت نهم و دهم سفرهای استانی کار بسیار خوبی بود شروع اجرای هدفمندی یارانه ها بسیار شجاعانه بود ولی نحوه اجرای آن ضعیف بود. مسکن روستایی و مسکن مهر کار سنجیده و به موقعی بود.

کاندیدای ریاست جمهوری درباره معایب دولت نهم نیز گفت: به علت اینکه به مبانی اقتصاد توجه نشد رشد اقتصادی به سرعت کاهش یافت و ارزش پول ملی افت کرد. و دیگر اینکه منحل کردن سازمان مدیریت و برنامه ریی کار اشتباهی بود که حتما باید احیاء شود.

سعیدی کیا قانونگریزی را از دیگر ضعف های دولت نهم و دهم برشمرد و گفت: اگر مدیری بگوید من این قانون را قبول ندارم وضعیت بدتر می شود قانون حتما باید اجرا شود.

وی در مورد نحوه پرداخت یارانه ها نیز گفت: این قانون باید اجرا شود پرداخت نقدی یارانه ها باعث ایجاد تورم است لذا باید جایگزین مناسب برای پرداخت نقدی پیدا کنیم نظر من این است که طرح تامین اجتماعی را جایگزین پرداخت نقدی یارانه ها قرار دهیم البته پرداخت نقدی به دو دهک اول لازم و ضروری است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سئوال دانشجویی مبنی بر اینکه با توجه به تعدد کاندیداها چرا کاندیدا شدید و در چه حالتی ممکن است به نفع کسی کنار بروید، گفت: من تنها کسی هستم که در ۴ دولت حضور داشته ام. در ۳ نهاد عمومی و انقلابی فعالیت کرده ام روش و رفتارم با مردم صادقانه بوده تا به حال قولی نداده ام که نتوانم عمل کنم لذا تصمیم گرفتم که در انتخابات این دوره حوزه پیدا کنم.

وی ادامه داد: اما در مورد ائتلاف و کناره گیری در مورد شخص دیگر باید منتظر بمانیم تا نظر شورای نگهبان معلوم شود و ببینیم چند نفر در صحنه باقی می ماند برآورد من این است که من بتوانم به عنوان کاندیدای مستقل تا آخر در انتخابات حاضر باشم.

سعیدی کیا افزود: من تنها نسی هستم که نشان درجه یک سازندگی در کشور را دارم. در رای گیری که در مجلس برای من اخذ شد دو بار بیشترین رای را کسب کردم یعنی بیش از ۹۵ درصد آرا.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سئوالی درباره ترکیب کابینه احتمالی و احتمال حضور زنان در کابینه اش گفت: هر فرد شا یسته ای که وجود داشته باشد در کابینه ام استفاده خواهم کرد. در وزارت مسکن دو مدیر خانم شایسته و کارآمد داشتیم که من آنها را حفظ کردم و رشد کردند بر اساس شایستگی و کارآمدی کابینه ام را رقم می زنم و فرقی نمی کند که خانم باشد یا آقا.