کد خبر: 13082

حجت الاسلام پورمحمدی:

کاندیدای ریاست جمهوری با اشاره به اینکه آقایان به خاطر حفظ قدرت و بی اطلاعی دیگران از قوانین بحث تعلیق فدراسیون فوتبال توسط فیفا را مطرح می کنند، گفت: کفاشیان نمی تواند بگوید استعفا نمی دهد زیرا در پایان زمان یکساله اش، اگر از دولت نامه نگیرد، فعالیتش غیر قانونی خواهد بود.

مصطفی پورمحمدی با تاکید بر اینکه اعتقاد دارد باید در ورزش نگاهی حرفه ای و تخصص گرا داشته باشیم، ضمن بیان مطلب فوق گفت: نباید در مدیریت ورزشی از افراد سیاسی استفاده کرد. سیاسی کردن نقطه آسیب ورزش است. ورزش در جای خودش می تواند به سیاست کمک کند و یا بالعکس. تعامل این دو به سود طرفین است اما اگر ورزش سیاست زده شود، از جایگاه خودش پایین تر خواهد آمد.

ورزش می تواند خود را اداره کند

وی که معتقد است مدیران ورزشی را باید از درون جمعیت ۱۰ تا ۱۲ میلیونی فعال در آن انتخاب کرد، افزود: ورزش می تواند با توجه به داشتن ورزشکاران سیاستمدار، دانشمند و یا اقتصاددان، خودش را اداره کند و دولت باید وظایف نظارتی بر آن داشته باشد. اگر دولت در مدیریت فدراسیون دخالت کند، فضای سالم را زیر سئوال برده و حاشیه های بسیاری را بوجود می آورد.

به اندازه کافی مدیر ورزشی داریم
کاندیدای ریاست جمهوری انتخاب کردن مدیران ورزشی از این جامعه را برای ۵۰ فدراسیون کار سختی ندانست و خاطرنشان کرد: به اندازه کافی مدیر ورزشی داریم و چه نیازی است از جاهای دیگر برای آن مدیر انتخاب کنیم. باید اجازه دهیم این جامعه بزرگ خودش تصمیم بگیرد. کار دولت سیاست گذاری، پشتیبانی، بسترسازی و ایجاد ورزشگاه است و در نهایت نظارت بر حسن اجرای کارها، اگر اینگونه باشد ورزش می تواند به سوی موفقیت گام بردارد.

اگر افراد سیاستمدار و پولدار را به زور وارد ورزش کنیم یک اشتباه بزرگ است
وی با بیان اینکه خودش هم اهل فوتبال بوده اما به علت آرتروز خفیف آن را کنار گذاشته، یادآور شد: مدیر ورزشی حتما باید ورزش و جامعه را بشناسد، اگر ورزش را بفهمد و جامعه هم آن را قبول کند، می تواند مفید باشد. اما اگر افراد سیاستمدار و پولدار را به زور وارد ورزش کنیم یک عیب و اشتباه بزرگ است.

وزیر ورزش من از جامعه ورزش است
پورمحمدی در پاسخ به این سئوال که آیا وزیر ورزش و جوانان کابینه خود را انتخاب کرده اید؟ ، اظهار کرد: بگذارید اول ثبت نام کنم اما مطمئن باشید وزیر ورزش من حتما از جامعه ورزشی خواهد بود در ذهنم چند نفر هستند اما همه چیز بستگی به نوع آرایش سیاسی نامزدها دارد.

حق ورزش را از صدا و سیما می گیرم
وی با تاکید بر اینکه حق ورزش و بخش های دیگر را از صدا و سیما خواهد گرفت، ادامه داد: البته صدا و سیما بار سنگینی دارد درست است حق پخش تیم ها باید پرداخت شود اما صدا و سیما فضایی گسترده به ورزش می دهد باید بنشینیم و سبک و سنگین کنیم که چقدر صدا و سیما در ترویج و اصلاح و موارد دیگر ورزش نقش داشته است. من نمی خواهم برنامه ای مانند ۹۰ را تایید یا نقد کنم اما برخی از برنامه های صدا و سیما حرف های ورزشی ها که توسط مدیران دولتی و ورزشی شنیده نمی شود، مطرح می کنند.

به قانون اساسی احترام می گذارم
کاندیدای ریاست جمهوری صبحت هایش را اینگونه اظهار داشت: به افراد سیاستمدار هم تلویزیون خصوصی داده نمی شود چون این خلاف قانون اساسی است، من کاملا به قانون اساسی احترام می گذارم اما راهکارهایی هم می شود، پیدا کرد که با حفظ قوانین، ظرفیت سازی گسترده ای صورت گیرد.

کسب کرسی های بین المللی
وی با اشاره به اینکه طبعا حفظ جایگاه های بین المللی منجمله در ورزش بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: ورزش ایران چهره های برجسته ای دارد که با سرمایه گذاری و لابی های لازم می توانند کرسی های بین المللی را بدست آوردند.

مامور شدن به وزارت ورزش
پورمحمدی اعلام کرد طبق قانون اساسی دوشغله ها از فعالیت در امور دولتی منع شده اند، اضافه کرد: راه حل قانونی این مسئله، ماموریت دادن به افراد است. فردی که می خواهد وارد ورزش شود و در آنجا پست بگیرد، می تواند به وزارت ورزش و جوانان مامور شود اما برخی های می خواهند هم در دولت باشند، هم مجلس و هم در ورزش که از هرکدام آنها نان بدست آورد که این غلط است.

مدافع استفاده از بازنشسته ها هستم
وی با تاکید بر اینکه بسیاری از روسای فدراسیون ها و مسئولان کمیته ملی المپیک بازنشسته هستند، تصریح کرد: البته بنده مدافع استفاده از بازنشسته ها هستم زیرا پیشکسوتان در همه جای دنیا جایگاه ویژه ای دارند. این مسئله که پیشکسوتان با توجه به تجربه و مقبولیت خود می توانند به خوبی یک مجموعه دارای هوادار را اداره کنند، در همه جای دنیا پذیرفته شده است.

کفاشیان نامه نگیرد، فعالیتش غیر قانونی است
کاندیدای ریاست جمهوری در خصوص وضعیت کفاشیان هم اظهار داشت: کفاشیان مشکل بازنشستگی داشت و از دولت نامه ادامه به کار دریافت کرد. اگر دوباره این نامه را دریافت کند، می تواند به کارش ادامه دهد، در غیر اینصورت نمی تواند به کارش ادامه دهد. کفاشیان حتی نمی تواند بگوید استعفا نمی دهد زیرا در پایان زمان یکساله اش، اگر از دولت نامه نگیرد، فعالیتش غیر قانونی خواهد بود.

تعلیق نمی شویم
وی در مورد اینکه اگر کفاشیان مجوز نگیرد ممکن است فیفا فوتبال ایران را تعلیق کند، یادآور شد: این بازی برنامه ۹۰ است. آقایان به خاطر حفظ قدرت و بی اطلاعی دیگران از قوانین این مسائل را مطرح کردند. فیفا اصولی دارد که پایبند به اجرای آن هستیم اما فیفا به قوانین داخلی کشورها هم احترام گذاشته و در آنها دخالتی نمی کند. وقتی می گویم افرادی که می خواهند پست بگیرند باید در یک رده سنی خاص باشند، مدرکشان لیسانس به بالا بوده، سابقته کیفری و جنایی نداشته باشند و… فیفا دخالتی در آنها نمی کند که غیر قانونی بودن فعالیت بازنشسته ها جزو این مسائل است.

هیچ خطری از سوی فیفا ما را تهدید نمی کند
پورمحمدی با تاکید بر اینکه در برنامه ۹۰ حرف های غیر قانونی و غیر واقعی مطرح شد و در آن برنامه ۴ ساعته، ۵ دقیقه به کارشناس بازرسی کل کشور زمان پاسخگویی داده نشد، تاکید کرد: این اقدامات ظلم به افکار عمومی است. من نمی خواستم در آن مقطع برخوردی جدی با آنها انجام دهم زیرا به ضرر ملت بود اما امروز می گویم که هیچ خطری از سوی فیفا ما را تهدید نمی کند. ضمن اینکه فردوسی پور به اندازه قد، قواره و فهمش صحبت نمی کند. او مجری خوبی است اما باید کنترل شود.

در گذشته پرسپولیسی بودم
وی با بیان اینکه در فوتبال ایران آنقدر کارشناس داریم که متکی به یکی دو فرد نباشد، در مورد اینکه طرفدار کدام تیم است، اظهار داشت: در گذشته پرسپولیسی بودم آنهم به خاطر اینکه در زمان شاه تیم تاج متعلق به حاکمیت بود اما امروز استقلال مانند پرسپولیس بین مردم ایران محبوب است. البته من تیم های شهرستانی را قبول دارم زیرا در این سال ها منطقی و درست پیش رفته اند، مانند تیم های استان های آذربایجان، تبریز و خوزستان. در این بین در استان خراسان از ظرفیت های موجود استفاده نشد و خوب نتوانست جلو بود.

باید تعداد تیم های لیگ زیاد شود
کاندیدای ریاست جمهوری با انتقاد از کاهش تیم های لیگ برتری افزود: باید تا آنجایی که می شود تعداد تیم های لیگ زیاد شود زیرا این مسئله به نفع تیم ملی ما است. شنیدم سرمربی تیم ملی خواسته تعداد تیم های لیگ را کمتر کنند. وقتی لیگ کوچک می شود، حس هویت ملی تضعیف می شود و چند استان کشور را کنار گذاشته و از ظرفیت سازی برای آنها کم خواهد شد.

کمک های پنهانی زیاد به سرخابی ها
وی در مورد بحث خصوصی شدن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اضافه کرد: اینکه کل بودجه ورزش به یک رشته برود و بخش عظیمی از آن به دو باشگاه اختصاص یابد، عادلانه نیست. ضمن اینکه آنچه اعلام می شود ظاهر قضیه است زیرا متاسفانه کمک های پنهانی زیادی از منابع دولتی به این دو باشگاه می شود.

برخی از باشگاه ها نه تنها خصوصی نشده بلکه دولتی تر شده
پورمحمدی با بیان اینکه این دو باشگاه هواداران زیادی دارند که می توانند سهام آن را بخرند، تصریح کرد: دولت باید به این دو باشگاه زمین و سرمایه ثابت بدهد و یا وام های بلند مدت و بدون بهره در اختیارشان قرار دهد، کمک هایی که شفاف بوده و اجازه می دهد آنها بصورت مستقل کارها را پیش ببرند. متاسفانه در این مدت شعار خصوصی سازی زیاد مطرح شد اما اطلاع دقیقی دارم برخی از باشگاه ها نه تنها خصوصی نشده بلکه دولتی تر هم شده است.

یارانه برای ۵ بخش خصوصا خبرنگاران
وی با بیان اینکه اگر رئیس جمهور شود تنها به ۵ بخش یارانه خواهد داد، یادآور شد: ورزشکاران، هنرمندان، خبرنگاران و روحانیت مولد هستند و درآمد ندارند و باید در کنار محرومان از یارانه ها استفاده کنند. متاسفانه چند هنرپیشه معدود که درآمد میلیاردی دارند و چند فوتبالیست چنین درآمدهایی دارند که متاسفانه جامعه هنرمندان و ورزشکاران را با آنها مقایسه می کند که کار درستی نیست. شما می دانید امروز به خاطر این شرایط مالی برخی از خبرنگاران به دلالی، کاسبی، خبر فروشی و تیتر فروشی روی آورده اند، یعنی این جامعه دارای مشکل است.

تبانی به خاطر دولتی بودن باشگاه ها و پول های مفت است
کاندیدای ریاست جمهوری در پایان در خصوص بحث تبانی در فوتبال هم گفت: تبانی به خاطر دولتی بودن باشگاه ها و پول های مفتی است که بین آنها رد و بدل می شود. اگر باشگاه های خصوصی باشند، به خاطر خصوصی بودن پول مفت نمی دهند. متاسفانه این پول های یامفت باعث تبانی شده است زیرا آقایان برای بدست آوردنش زحمت نمی کشند.