کد خبر: 13481

محمدرضا عارف کاندیدای احتمالی یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در سفری یک روزه به کردستان و با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه کردستان در فضای آزاد به سوالات آنها پاسخ داد.

  بعدازظهر چهارشنبه در دانشگاه کردستان دانشجویان بعد از سخنرانی عارف و آغاز زمان پرسش و پاسخ هم به صورت تربیون آزاد و هم کتبی سوالات خود را از این کاندیدای احتمالی ریاست جمهور یازدهم پرسیدند و عمده سوالات آنها در راستای تفهیم شدن برای دادن رای بعد از گذشت ۳۴ سال از انقلاب بود.

عارف در جواب به این پرسشیدر زمینه گزینش مدیران شایسته سالاری را تنها مبنای انتخاب مدیران بعد از انتخاب شدن خود به عنوان رئیس جمهور دانست و گفت: مدیران بومی با تعصبی که دارند فعالیت های موثرتری را ارائه می کنند که باید با انتخاب آنها در رده های مختلف مدیریتی کدورت های که از گذشته تاکنون ایجاد شده است برطرف کرد.

اعلام این نظر از سوی عارف با استقبال دانشجویان مواجه شد و فضا را برای ایراد سوالات مختلف دیگر از سوی دانشجویان باز کرد همچنین وی در خلال پاسخ گویی های خود بر آزادی بیان و عدم محدودیت در متفاوت بودن دیدگاه ها تاکید کرد.

یکی دیگر از حاضران در پرسش خود از کاندیدای احتمالی دور یازدهم ریاست جمهوری خواستار بیان راهکارهای رفع مشکلات اقتصادی و راهکار مبارزه با فساد اقتصادی سوال پرسید.

عارف مشکلات امروز اشتغال را نرخ بیکاری بالا دانست و بیان کرد: فارغ التحصیلان دانشگاهی که بیکاری در بین آنها دو برابر است نیاز به ساماندهی و ایجاد اشتغال دارند و در استان کردستان اولویت ایجاد اشتغال با پرداخت بودجه و ساماندهی و مدیریت بودجه با گردشگری و کارآفرینی صنعتی است و باید نرخ بیکاری یک رقمی شود و سالانه حداقل یک میلیون شغل در سراسر کشور ایجاد شود.

وی وضعیت فساد اقتصادی در کشور را نگران کننده دانست و افزود: باید با استناد به ظرفیت های قانون برای مبارزه با فساد راس فساد و پرونده های سه میلیاردی دنبال شوند تا امنیت و اطمینان به همراه سلامت اجتماعی واقعی به درستی معنی شود.

یکی از دانشجویان مخالفین جریان اصلاح طلب با تاکید بر بسیجی بودن خود و اینکه افتخار می کند حافظ امنیت و آسایش است از برخوردهای نامناسب با بسیجیان و چگونگی ادامه روابط با آمریکا و عدم به رسمیت شناختن اسرائیل سوال پرسید.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با استناد به اینکه قانون اساسی وظیفه تامین آسایش را تنها وظیفه نیروی انتظامی دانست و عنوان کرد: البته بسیج سهم زیادی در دفاع مقدس و پیروزی ایران در جنگ تحمیلی داشته است و مردم شریف فلسطین تنها صاحبان اصلی سرزمین مقدس هستند که جمهوری اسلامی آنها را به رسمیت می شناسد و تعامل حسنه و مثبت با دنیا به وسیله دیپلماسی قوی و ارزشمند مسیر اصلی سیاست خارجی کشور است.

دست آخر محمدرضا عارف کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم فراهم شدن شرایط حضور در انتخابات برای تمامی جریان ها و افراد گفت: انتظار می رود که در این دوره شاهد حضور قابل توجه اصلاح طلبان در عرصه انتخابات باشیم.

وی انرژی هسته ای را تنها یک بهانه برای جلوگیری از رسیدن به آرمان های انقلاب اسلامی توسط استکبار دانست و اعلام کرد: سیاست قوی در حوزه خارجی بخش زیادی از مشکلات فعلی در کشور را رفع می کند.

نکته مهم در این مراسم حضور بیش از اندازه پسرها و کم اهمیت بودن موضوع انتخابات یا حضور عارف برای بانوان بود چرا که تنها تعداد انگشت شماری از دانشجویان دختر در این مراسم حضور یافته بودند که اکثریت آنها نیز خبرنگاران رسانه های جمعی بودند.

بعد از خروج عارف از سالن بین دو تن از دانشجویان مخالف و موافق اصول گرایان درگیری لفظی مبنی بر اقدامات دوره ریاست جمهوری خاتمی و احمدی نژاد در کردستان شکل گرفت که دانشجوی موافق اصولگرایان بیان کرد در دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی کردستان فقط کوه گردشگری آبیدر را داشته و این تفرجگاه دردی از جوانان دوا نمی کند در حالی که در دو دور ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد راه های کردستان تقویت و بسیاری از حوزه های دیگر تقویت و ارتقاء یافتند وعارف نیز بی توجه به مناظره این دو دانشجو دیگر هیچ سوالی را پاسخ نگفت.

بدون شک جدای از برگزاری این مراسم در دانشگاه کردستان نحوه رفتار و برخورد نیروهای حراست دانشگاه کردستان با خبرنگاران رسانه های جمعی در شان این مرکز آموزش عالی نبود.