کد خبر: 13496

ثبت نام دو داوطلب زن در انتخابات ریاست جمهوری، سمت وزیری بهداشت برای ولایتی در کابینه یک کاندیدا، حکم یک قاضی برای رئیس جمهور، ثبت نام با عینک دودی، ثبت نام مرد بحران با هدف تسکین آلام بشری از حاشیه های دومین روز ثبت نام کاندیداهای یازدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری بود.

دومین روز از ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری صبح امروز با بازدید وزیر کشور و اعلام آمار ثبت نام کنندگان روز گذشته در سالن وزارت کشور آغاز شد.

روز دوم ثبت نام نسبت به روز اول با استقبال کمتری از سوی کاندیداها به ویژه افراد مطرح روبه رو بود و به نظر می رسد آنطور که رئیس ستاد انتخابات نیز بارها اعلام کرده است، اغلب شخصیت ها ثبت نام برای انتخابات را به روز های آخر موکول کرده اند.

مرد بحران کشور: یارانه ها را یک میلیون خواهم کرد

در ساعات اولیه صبح امروز محمود مظفر، رئیس ستاد بحران کشور برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد سالن وزارت کشور شد.

وی که خود را مرد بحران ها نامید در مورد علت حضورش گفت: من بحران های زیادی را مدیریت کرده ام و امروز که در بحران های متعددی درحوزه های اجتماعی و اقتصادی قدم بر می داریم حضورم به عنوان رئیس جمهور می تواند در مدیریت این بحران ها نیز موثر باشد.

مظفر، صلح و دوستی را شعار خود عنوان کرد و گفت: هدفم تسکین آلام بشری است و سه اصل صداقت، دیانت و کرامت را برای تشکیل کابینه ام ملاک قرار می دهم.

وی همچنین در مورد مشائی گفت: ایشان هم فردی است که در این کشور در کنار رئیس جمهور زخمت زیادی می کشد و جریان انحرافی ساخته و پرداخته ذهن های برخی افراد است.

همچنین مرد بحران با انتقاد از میزان یارانه های پرداختی به مردم گفت: این رقم هایی که امروز داده می شود ناچیز است و باید کاری کنیم اقشار محروم ماهی یک میلیون دریافت کنند.

ثبت نام اولین کاندیدای زن


پس از ثبت نام مظفر، اولین کاندیدای خانم برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثبت نام کرد. راضیه امیدوار که به نظر خیلی آرام و خجالتی می آمد و با هجوم عکاسان و فیلم برداری به سمتش دچار شکه شده بود، ۴۶ سال داشت لیسانس اقتصاد بود. او گفت که برای خدمت به مردم آمده است و البته در مقابل سئوالاتی همچون انتخاب کابینه و اینکه آیا خود را رجل سیاسی می داند گفت که سئوال سیاسی نپرسید!

پست احمدی نژاد در کابینه یک کاندیدا

اکبر نظری دانشجوی فوق لیسانس علوم اجتماعی جوان دیگری بود که برای ثبت نام آمد. البته او با دست پر هم آمده بود. فتح الله زاده را به عنوان وزیر ورزش، محمد باقر قالیباف را به عنوان وزیر کشور، حداد عادل را معاون اول و محمود احمدی نژاد را به عنوان وزیر مسکن و ولایتی را به عنوان وزیر بهداشت در کابینه خود انتخاب کرده بود.

کاندیدایی که در خوابش وحی شد تا کاندیدا شود

امان الله محمدی مرد میانسالی بود که می گفت لیسانس نظامی دارد و اهل فارس است. بازنشسته سپاه است و روزگاری سرلشگر بوده است. آقای محمدی ظاهرا از خداد درخواست کرده بود که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نشانه ای به او بدهد و به همین دلیل نیز خدا در خواب نشانه ای را بر او وحی کرده بود، البته به گفته خودش نمی توانست این خواب و نشانه ها را بگوید.

تنها کاندیدای شاخص امروز

اما تنها کاندیدای شاخصی که امروز به محل ثبت نام آمد حسن سبحانی کاندیدای مستقل اصولگرا بود. تنها کاندیدای شاخصی که ثبت نامش نسبت به دیگر کاندیداها به طول انجامید سبحانی بود. که البته شاید دلیل ان این بود که سالن ثبت نام از کاندیداها معروف خالی بود و و حضور این کاندیدای اصولگرا غنیمت بود برای گرم شدن بازار ثبت نام ها.

از دیگر حاشیه های امروز در ستاد انتخابات نصب دوربین های مداری بسته در سالن ستاد انتخابات بود که روز دوم ثبت نام و زمانی که حسن سبحانی در حال ثبت نام بود توسط کارکنان وزارت کشور نصب شد.

شعار خارجی یک کاندیدا برای دولت یازدهم

روح الله اسلامی جوان ۳۱ سال و سه ماهه بود که برای ثبت نام آمد که البته بر ۳۱ سال و ۳ ماه سنش تأکید داشت. دانشجوی زبان بود و به قول خودش" آیکونی" از بیت المقدس روی سینه نصب کرده بود که می گفت می خواهد با توقف زمان آن را تسخیر کند.

روح الله را وقتی خبرنگاران به جمع آوردند تا کمی گپ بزنند و از برنامه هایش با خبر شوند، به زبان اینگلیسی صحبت می کرد. شعارش را irsinian globalatoin خواند و گفت که رنگ انتخاباتی اش ۴ رنگ است. آبی، سبز، سفید، قرمز، آبی که معلوم نشد چرا دوبار آبی و چرا ۵ رنگ؟ !

احمدی نژاد دیگر خسته شده باید استراحت کند

اما یکی دیگر از کاندیداهایی که امروز ثبت نام کرد یک پرستار ۳۶ ساله فوق دیپلم پرستاری بود. وی که در روز تولدش به محل ثبت نام آمده بود هدف از ورودش به عرصه انتخابات را خودباوری جوانان عنوان کرد و گفت: تمام اعضای کابینه من باید دکترا داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که باتوجه به مدرک تحصیلی خودتان فکر می کنید کسی با مدرک دکترا با شما همکاری کند گفت: من به تمام علوم علم و آگاهی دارم.

این پرستار جوان همچنین در پاسخ به این سوال که بدلیل اینکه تجربه کمی در عرصه سیاست دارید ممکن است از احمدی نژاد و هاشمی در کابینه ات استفاده کنید، گفت: احمدی نژاد دیگر خسته شده و باید استراحت کند و هاشمی هم دیگر پیر شده باید به سراغ چهره های جدید رفت.

برنامه یک آشپز برای نونهالان و بزرگسالان

یک آشپز هم امروز برای رئیس جمهور شدن اعلام آمادگی کرد و فرم های ثبت نام یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را پر کرد. اقبال کاظمی آشپزی بود که تا مقطع سوم راهنمایی تحصیلات داشت. در گرمدره کرج زندگی می کرد و البته بیکار بود. می گفت که برای همه از نونهالان تا بزرگسالان برنامه دارد.

حکم یک قاضی برای رئیس جمهور

قاضی دادگستری با حکمی که می گفت حکم اعدام محمود احمدی نژاد به جرم مفسد فی الارض بودن در دست دارد برای ثبت نام به وزرات کشور آمد.

صمد محمد نصب از حکمی که ادعایش را می کرد چند کپی هم آماده کرده بود و به دست خبرنگاران داد. گفت با توجه اختلاس های میلیاردی و سایر کارهای دولت دادخواست این حکم را داده است و ۱۷ روزه نیز حکم اعدام رئیس جمهور را گرفته است.

اما دومین روحانی که برای ثبت نام به وزارت کشور آمد جواد رویین تن نام داشت. وی که انتقاداتی به دولت داشت.

کابینه ام را fifty - fifty می بندم

دومین کاندیدای زنی که به محل ثبت نام آمد ثریا ملک زاده نام داشت. وی دانشجوی دکترای ÷ رستاری در مالزی بود و به گفته خودش این دومین بار است که در داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می شود.

وی با بیان اینکه کابینه ام را fifty - fifty می بندم گفت: قانون می گوید ما نمی توانیم بیاییم، اما من آمدم تا ثابت کنم که زنان هم توانایی دارند.

" با مهر خداوند را در دل مردم بریم" شعار انتخاباتی یک کاندیدا

آمی سما، استاد ادب و فرهنگ بود که با ظاهری متفاوت نسبت به دیگر کاندیداها با موهای بلند و کلاه و جلیقه آمده بود. او حرف هایش را با شعر و واژگان خاص ادبا می گفت. بروشورهایی هم آورده بود و گفت که تنها در صورتی که آیت الله هاشمی و مشائی کاندید شوند به نفع یکی از آنها کنار می روم.

این کاندیدای ادیب" با مهر خداوند را در دل مردم بریم" ، " دنیای آباد آخرت آباد می آورد" را جزء شعار های انتخاباتی خود نام برد و گفت: در ایران سیاست باز داریم نه سیاست مدار.

اما از بعد ظهر بدلیل کم بودن تعداد داوطلبان و کم بودن سوژه برای خبرنگاران هر کاندیدایی که به وزرات کشور می آمد تصویربرداران و عکاسان در تمامی فرایند ثبت نام آن کاندیدا را همراهی می کردند.

ثبت نام با عینک دودی

وارد شدن جوانی که شبیه رضا صادقی نظر خبرنگاران را به خود جلب کرد. این جوان که لباس مشکی پوشیده بود و عینک دودی بر چشم داشت، متولد ۱۳۵۹ بود و دلیل آمدنش به عرصه انتخابات را خودباوری جوانان عنوان کرد.

وی که از شیراز برای ثبت نام آمده بود دیپلم ریاضی داشت. مهمرتین دغدغه خود را اصلاح صداوسیما عنوان کرد و گفت: صداوسیما اتلاف منابع ملی است. این کاندیدای شیرازی در پاسخ به این سوال که فقط دغدغه شما اصلاح صداوسیما است گفت: برنامه های دیگری هم برای سامان دادن به تشکل های صنفی دارم که در صورت پیروزی آرنا اجرا می کنم.

کاندیدای روحانی که امروز ثبت نام کرد چه کسی بود

تنها روحانی که امروز ثبت نام کرد که البته دومین روحانی کاندیدا هم بود، مسئول طرح هجرت چالدران بود. این کاندیدای روحانی که جواد رویین تن نام داشت منتقد سیاست های دولت فعلی بود و مهمترین دغدغه خود را اشتغالزائی نام برد.

برای اغتشاش نیامدم

ستار غفاری هم جوان تبریزی بود که امروز به وزرات کشور آمد. این کاندیدا که متولد ۱۳۶۳ بود گفت برای ماجراجویی و مشهور شدن نیامده و هدفش خدمت است.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می کنید از فیلتر شورای نگهبان عبور کنید گفت: من به نظر شورای نگهبان تمکین می کنم و برای اغتشاش نیامدم.

این جوان تبریزی با بیان اینکه از ۸ سال پیش به فکر کاندیداتوری بده گفت: قصد داشتم برای دوره پانزدهم ریات جمهوری کاندیدا شوم اما بدلیل مشکلات زیادی که امروز با آن مواجه هستیم در این دوره کاندیدا شدم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر رد صلاحیت شوید چه کار می کنید؟ افسرده نمی شوید؟ گفت: من زیاد فرم پر کردم و هیچ جا هم من را قبول نکردن بنابراین به این موضوع عادت دارم و افسرده نمی شم بلکه زندگی می کنم.

رقیبم قالیباف و پورمحمدی است

امروز یک کاندیدایی که تنها رقیب خود را قالیباف و پورمحمدی می دانست هم ثبت نام کرد. عباس عنایتی دلیل ورودش در انتخابات را توصیه رهبری دانست و گفت: رهبر انقلاب فرمودند همه می توانند بیایند بنابراین من هم آمدم.

وی افزود: من سرمایه دار هستم و هشت سال بدون حقوق هم می توانم زندگی کنم بنابراین از عهده هزینه های تبلیغاتی ام بر می آیم.

جوان ترین کاندیدای امروز

اما جوان ترین کاندیدای امروز دانشجوی دانشکده علمی کاربردی هلال احمر با ۲۲ سال سن بود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا در این سن و سال کاندیدا شدید گفت: باید بلاخره از یک جائی شورع کرد و برای پیشرفت باید از آرزوهای بزرگ شروع کرد.

مشاور اکبر اعلمی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی که چندی پیش اعلام کرده بود که در انتخابات ریاست جمهوری رکت می کند از دیگر کاندیدای امروز بود که البته مدارکش ناقص بود و نتوانست ثبت نام کند.

برخلاف ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات شوراها، برای نام نویسی در انتخابات ریاست جمهوری تنها داشتن ۶ قطعه عکس و کپی از تمام صفحات شناسنامه کافی است که مشاور اکبر اعلمی ۳ قطعه عکس بیشتر همراه نداشت.

برنامه انتخاباتی با محوریت کشاورزی

آخریم فردی که برای ثبت نام به وزرات آمد، یک پیر مرد کشاورز بود که به گفته خودش در دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری هم ثبت نام کرده بود.

وی که ۱۲ فرزند داشت گفت محور برنامه هایم کشاورزی است. خبرنگاری از این کاندیدای کشاورز در مورد برنامه اش برای وزرش جوانان پرسید که پاسخ داد: اگر کشاورزی نباشد ورزش هیچ ارزشی ندارد.

دومین روز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با ثبت نام ۶۹ داوطلب به پایان رسید که دغدغه خیلی از این کاندیداها مشکلات امروز جامعه بخصوص تورم و معیشت نبود.