کد خبر: 14968

زاکانی:

علیرضا زاکانی انتخاب علی مطهری به عنوان سخنگوی ستاد آیت الله هاشمی را کاملا حساب شده دانست.

  این کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری که در جمع دانشجویان دانشگاه الزهرا سخن می گفت، افزود: با حضور آیت الله هاشمی در انتخابات، رسانه های خارجی ذوق زده شده و اقبال زیادی نشان دادند، در بخش داخلی هم مخالفین اصولگرایی در کنار ایشان جمع خواهند شد و البته ایشان نیم نگاهی هم به بخش اصولگرایان دارد و می خواهد از سبد رای اصولگرایی هم بهره ببرد.

او ادامه داد: آنگونه که از صحنه دریافت دارم، ایشان توفیقی نخواهد داشت، مگر اینکه در تفرقه اصولگرایان بخواهد به پیروزی برسد، در حال حاضر نیاز به عقلانیت بالا در بین اصولگرایان مشاهده می شود و لذا باید مسیری را دنبال کنند که در صورت در خطر قرار گرفتن نظام و اصولشان به یک نفر واحد برسند.

زاکانی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت پیروزی از اعضای دولت احمدی نژاد استفاده خواهد کرد، یا نه، گفت: مدل من مدل شایستگی است و اگر در انتخابات پیروز شوم، براساس این مدل وزرا، معاونین و استانداران را انتخاب می کنم، لذا هرکس که شایسته باشد باید انتخاب شود.

این نماینده مجلس، با شفاف خواندن فضای انتخابات خاطرنشان کرد: یک شفافیت اجمالی در فضای انتخابات وجود دارد، قبل از ثبت نام گمانه زنی هایی وجود داشت که چه کسانی در انتخابات شرکت می کنند اما امروز ثبت نام شدگان معلوم هستند و مشخص است هر یک در کدام رتبه ها فعالند.

زاکانی ادامه داد: امروز سه گروه بازیگر در صحنه هستند که البته عرض و طولشان هم اندازه نیست، یک عده اصولگرایان، یک گروه مخالفین اصولگرایی و گروه سوم کسانی هستند که جهت گیری امروز نظام را برنمی تابند، آنها مخالف اصل انقلابند و جایی در ثبت نام و رقابت ندارند، باید دید از چه گروهی حمایت می کنند، مثل سال ۸۸ که دست به دست هم دادند و از میرحسین حمایت کردند.

زاکانی افزود: کسانی که وارد صحنه شدند، از دو گروه اول هستند، یعنی یا اصولگرا هستند یا مخالف اصولگرایی که جهت گیری دیگری را می بینند، کسانی امروز مخالف اصولگرایی هستند که در ۲۴ سال گذشته بر مملکت حاکمیت کرده اند، دولت های اصلاحات، سازندگی و دولت اخیر نیز هر سه مخالف اصولگرایی هستند ولی با توجه به ثبت نام کنندگان زیاد سخت نیست که نامزد نهایی این گروه ها را مشخص کنیم، کاملا مشخص است که چه کسانی می خواهند سه گروه مخالف را نمایندگی کنند.

وی تاکید کرد: اصلاح طلبان اذعان دارند که باید هاشمی را به عنوان نامزد نهایی انتخاب کنند و انتظار داشته باشند او کفه سنگینی باشد، خیلی هم طبیعی است که عده ای که ثبت نام کرده بودند، استعفا دهند و عده ای نیز در آینده استعفا خواهند داد.

این نماینده اصولگرای مجلس همچنین گفت: گروه اخیری که در قدرت هستند نیز حمایت خود را معطوف به هاشمی خواهند کرد، چراکه به علت نوع گزینه هایشان نمی توانند از مجاری قانونی عبور کنند و اگر هم سرمایه ای داشته باشند، به ظرف هاشمی منتقل می کنند.

زاکانی در ادامه صحبت هایش به نقد گفتمان حاکم بر دولت پرداخت و گفت: اولین نقدی که من به سه دوره گذشته دارم، نقطه آغاز و الگوی مورد بهره برداری آنهاست، در انقلاب اسلامی تمدن اسلامی افق پیش روی ماست اما راه رسیدن به آن، ساختن جامعه اسلامی و مقدمه آن تشکیل دولت اسلامی است، برای رسیدن به اهداف انقلاب هم دولت سازندگی و هم اصلاحات برگرفته از نگاه توسعه مدارانه غربی را پی گرفتند و الگوی اقتصاد آزاد را مطرح کردند، این الگو برای جامعه ما مشکلات بسیاری را به ارمغان آورد.

زاکانی ابراز عقیده کرد که مشکل دولت نهم و دهم هم بی الگویی و بی توجهی به توزیع ثروت بود که باعث شده دستاورد ما در حوزه اقتصاد رفتن به مسیری نادرست باشد، معتقدم با الگویی درست باید کشور را اداره کرد و زیربنای فرهنگی را مقدم بر اقتصاد قرار داد، همانطور هم که رهبری فرمودند با الگوی شرقی و غربی نمی شود کشور را اداره کرد، دولت موسوی با الگوی شرقی و دولت های بعدی با الگوی غربی اداره می شدند.

زاکانی اشاره ای نیز به نوع نگاه دولت ها به رهبری داشت و گفت: این سه مجموعه نگاه غلطی به رهبری داشتند، نگاه آنها توصیه گر اخلاقی است که باید تغییر پیدا کند، به علاوه نوع نگاهشان به مردم هم غلط است، نوع نگاه درست نگاهی است که امام و رهبری به مردم داشتند، مردم بودند که انقلاب را به پیروزی رساندند و در جنگ ۸ ساله نیز در صحنه بودند، حال در دوره سازندگی نگاه مردم به قدری غلط بود که در بودجه سال ۸۱ بودجه ای برای تجهیزات مقابله با مردم تصویب کردند و گفتند در اصلاح اقتصادی مردم شورش می کنند و باید آنها را بزنیم تا بتوانیم اصلاح انجام دهیم، از همین منظر به قدری شیب اصلاح اقتصادی کشور تند شد که شورش هایی در کشور برپا شد.

او ادامه داد: دوم خردادی ها هم تا وقتی مردم را می خواستند که همراهشان بودند، در دوره اخیر هم نگاه به مردم غلط است، به اعتقاد من دولت باید کار اقتصاد کشور را به سمتی ببرد که به مردم واگذار شود، در حوزه فرهنگ هم خود مردم هم باید راهگشا باشند در این صورت است که مشکلات به سمت صفر تمایل پیدا می کند.

زاکانی بر مساله استفاده از نخبگان و شایسته سالاری هم تاکید کرد و افزود: یکی از اشکالات دولت ها حمایت از متخلف است، در هر سه دوره از متخلفین حمایت کردند در حالی که دولت نباید هیچ خط قرمزی داشته باشد، نه رییس جمهور و نه اطرافیان آن خط قرمز نیستند و اگر خطایی می کنند باید با آنها برخورد شود.

زاکانی از بی توجهی به سرمایه های انسانی کشور نیز گلایه کرد و گفت: پتانسیل های زیادی در کشور وجود دارد که به خوبی می توان از آنها استفاده کرد ولی تا به حال چنین اتفاقی نیفتاده است.

او انتقاد دیگر به دولت های قبلی را پایبند نبودن به قانون عنوان کرد و افزود: در هر سه دوره قانون شکنی را باب کرده اند، حتی در سال ۸۵ به دنبال تغییر قانون اساسی بودند تا کسی که سرکار بود بتواند در دور بعدی هم رییس جمهور باشد.

او با تاکید بر اینکه قانون اساسی ما بسیار مترقی است، بر رعایت امر به معروف و نهی از منکر تاکید کرد و یادآور شد: کشور ما در شرایط امروز نیاز به تحول بنیادی دارد که همه داشته های مثبتش را مدنظر قرار دهد و نداشته هایش را جبران کند.

او بار دیگر به حضور هاشمی رفسنجانی در انتخابات اشاره کرد و گفت: توصیه ها برای بازگشت به گذشته ارتجاع است، ما حتی حق نداریم درجا بزنیم چه برسد که بخواهیم کسی را که متعلق به دهه هفتاد بوده برگردانیم، کسی که در دهه هفتاد توانمندتر بوده، حاصل اداره کشورش، تورم ۴۹ درصدی بوده. او بی شک با توجه به اینکه سنش بالا رفته، حالا اداره می شود، راه اصلاح جامعه کاملا مشخص است و باید دولتی روی کار بیاید که به مسائل اقتصادی و فرهنگی توجه داشته باشد.

زاکانی مبارزه با مفاسد اقتصادی را هم از برنامه هایش خواند و توضیح داد: مواجه با مفاسد اقتصادی، در دوره های گذشته مواجه شعاری بوده برخی حتی شعار هم نداده اند تا وقتی که مفاسد اقتصادی آسیب بزند، نباید اقتصادی پویا را انتظار نداشته باشیم حتی این امر می تواند به سیاست، فرهنگ و اجتماع هم آسیب بزند.

زاکانی در ادامه به دیپلماسی تعامل گرای پیش رو اشاره کرد و گفت: دستگاه دیپلماسی ما خوابیده چون نگاهمان نگاه منفعل است و باید مشکلات کشور را در داخل کشور حل کنیم، اگر ما در خارج تحریم شده ایم، اصل شکستن تحریم ها در داخل است.

به گزارش ایسنا، زاکانی در ادامه به پرسش های دانشجویان پاسخ داد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا به نفع کسی در انتخابات کناره گیری می کند، پاسخ منفی داد و گفت: نامزدهای اصولگرا در صورتی که ببیند که خطری تهدیدشان می کنند، باید به اتفاق رای برسند و بهترین نامزد را برای رقابت با آقای هاشمی انتخاب می کنند.

زاکانی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: دوم خردادی ها طرح های سیاسی را رعایت نمی کنند وگرنه از همان اول می دانستند در انتخابات تقلب نشده ولی چون الان کارشان گیر است، می گویند تقلب نشده، آنها می دانستند جنایت نشده ولی گفتند جنایت شده است، آنها باید پاسخ بدهند که چرا در جریان فتنه تقوای سیاسی را رعایت نکرده اند و آن ضربات را به نظام زده اند.