کد خبر: 17403

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر رعایت قانون در کشور گفت: باید قانون در کشور اجرا شده و از سوی دیگر فرمایشات مقام معظم رهبری را توجیه نکرد. باید صادقانه آنچه معظم له می فرمایند را عمل کنیم؛ چه باب میل ما باشد و چه نباشد.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی صبح امروز در جمع مدیران و کارمندان سازمان و در ادامه جلسات عمومی هفتگی با اشاره به شرایط خطیر بین المللی جهان اسلام گفت: آنچه امروز در کشورهای مختلف جهان اسلام از جمله عراق، سوریه، بحرین و… اتفاق می افتد نشان می دهد که دشمنان دست بردار نبوده و هر روز به یک توطئه و فتنه جدید دست می زنند.

وی ادامه داد: اتفاق بد دیگری که در خصوص جهان اسلام افتاده و امروز شاهد آن هستیم این که دشمن از خود امت اسلامی نیز سرباز گرفته است و این اتفاق بدی است که به ما تحمیل شده است.

پورمحمدی با اشاره به حوادث ناگوار سوریه و همکاری حکام منطقه با غرب علیه ملت سوریه گفت: متاسفانه حکام عرب منطقه با پول و امکاناتی که در اختیار گروه های تروریست قرار می دهند آرامش را از منطقه برده اند که خود مصیبتی بزرگ است.

جمهوری اسلامی ایران نقطه اتکای جهان اسلام

وی در ادامه با بیان اینکه نجات جهان اسلام از این مصیبت بزرگ کار دشواری است، افزود: جهان اسلام امروز به یک نقطه امن نیاز دارد که بدون آن نمی توان به هیچ پیشرفتی رسید. چرا که اگر همه جا پر از آشوب و فتنه باشد دیگر نقطه اتکایی وجود نخواهد داشت. جهان اسلام یک نقطه اتکا دارد که جمهوری اسلامی است و دشمنان آن را هدف شدیدترین توطئه ها قرار دادند. جمهوری اسلامی از سیطره دشمنان اسلام و استکبار فارغ و تحت نفوذ آنان نیست و از منافع امت اسلامی دفاع می کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: تجزیه و تضعیف امت اسلامی روش متعارف دشمنان است. بنابراین اگر بنا باشد با تجزیه و تضعیف امت اسلامی مبارزه کنیم نیازمند یک پایگاه امن هستیم که در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران است.

تاثیر تفرقه و اختلاف داخلی ایران بر امت اسلامی

وی با انتقاد از برخی تفرقه افکنی های داخلی گفت: اگر در جمهوری اسلامی وحدت، عقلانیت، درایت، هفکری، تعامل و تفاهم برقرار و مستقر شد هم می تواند خود را حفظ کند و هم می تواند از امت اسلامی دفاع کند. اما اگر نتوانستیم این کار را انجام دهیم و دچار تفرقه و اختلاف شدیم هم خودمان در خطر هستیم و هم سرنوشت سخت تری بر جهان اسلام و امت اسلامی حاکم می شود.

وی افزود: اگر زمانی دولت عثمانی به ۲۰ کشور تبدیل شد، هیچ بعید ندانیم امروزه هر کشور اسلامی به ۴ الی ۵ تکه تبدیل می شود. چه تضمینی وجود دارد که سوریه، عراق، لبنان و حتی عربستان به چند تکه تبدیل نشود؟ ! سودان که امروز به دو تکه تبدیل شده در حال تبدیل شدن به سه تکه است، اما چه تضمینی وجود دارد که لیبی نیز مسیر سودان را طی نکند؟ !

هر که به آتش اختلاف بدمد در زمین دشمن بازی کرده است؛ چه اسم حزب اللهی داشته باشد و چه اسم غیر حزب اللهی


معاون سیاسی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به برخی اختلافات داخلی گفت: اینکه در کشور سر هر چیز کوچکی دعوا و اختلاف راه بیافتد، حتما خط دشمن است و نباید در این موضوع تردید کرد. هر کسی که به این آتش بدمد در زمین دشمن بازی کرده است؛ چه اسم حزب اللهی داشته باشد و چه اسم غیر حزب اللهی؛ چه اسم ولایت مدار داشته باشد و چه اسم غیرولایت مدار؛ چه اسم طرفدار سرسخت انقلاب داشته باشد و چه اسم مخالف انقلاب. باید بداند که این زمین، زمین دشمن است.

آنانکه کشور را به تفرقه دعوت می کنند، خط دشمن را تعقیب می کنند

وی خاطرنشان کرد: چرا ما با فتنه ۸۸ مخالفت کردیم؟ ! چون فتنه ۸۸ زمین دشمن برای تفرقه بود. امروز آنانکه به هر دلیلی کشور را به سمت تفرقه، دشمنی، کینه و تشتت شدید آرا دعوت می کنند باید بدانند که خط دشمن را تعقیب می کنند و نباید در این مسئله تردید شود.

کسی می تواند بگوید که اختلاف از رحمان و نعت خداوند است؟ ! کسی می تواند بگوید که دشمنی، کینه، بدبینی و نفرت حرکتی الهی، انسانی و اسلامی است؟ ! اینکه گفته شود اختلاف وجود دارد، درست است؛ اینکه گفته شود سلیقه ها با همدیگر متفاوت است، صحیح است؛ اینکه گفته شود برداشت ها مختلف است، درست است.

وی افزود: اما چه باید کرد؟ ! اگر برداشت، سلیقه، دیدگاه مان مختلف باشد باید تنازع و درگیری ایجاد کرد؟ ! متاسفانه امروز شاهد ایجاد دشمنی، تهمت، دشنام و درگیری هستیم و بعد می گویند ما دنبال درگیری نیستیم.

پورمحمدی گفت: متاسفانه شاهدیم که همدیگر را متهم می کنند که تو بلندگوی دشمن هستی، قدرت طلب هستی و… اما باید بدانیم که این تهمت ها در آینده به درگیری کشیده می شود و این در حالی است که خداوند این رویکرد را نفی و نهی می کند.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه تفرقه و اختلاف خط دشمن و شیطان است، گفت: معنای این که از اختلاف دست برداریم آن نیست که از مواضع خود عقب نشینی کنیم یا اینکه اگر کسی تشخیص داد حرفی درست است آن را مطرح نکند. اما نباید حرف درست را با بدگویی، درشت گویی و خشونت، پرخاش و تحقیر بیان کرد. چرا که اگر این شیوه در پیش گرفته شود کسی به این حرف درست گوش نمی دهد. چون این حرف درست به کینه، دشمنی و انتقام گیری تبدیل می شود. بنابراین اگر به دنبال ترویج حرف درست هستیم باید آرام، درست و با احترام حرف زد و با رعایت قانون اجازه سوء استفاده به دشمن ندهیم.

در عرصه انتخابات باید با منطق و قانون عمل کرد

وی با حساس و دقیق خواندن فضای انتخابات گفت: سیاست مداران باید دقت کنند که نمی توان به راحتی با فضای انتخابات بازی کرد. عده ای در میدان انتخابات حضور دارند که یا با سلیقه ما همخوانی دارند و یا ندارند. نباید کاری کرد که اگر رقیب ما شکست بخورد منزوی شده به سمت دشمنی و کینه توزی برود و برای کشور مشکل ایجاد کند و یا اگر پیروز شد بیاید و با انتقام گیری کشور را با درد سر روبرو کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: باید در عرصه انتخابات طوری عمل کرد که اگر رقیب شکست خورد به سمت فتنه گری و دشمن رفته و علیه منافع ملت و مصالح نظام و انقلاب دست به توطئه نزد. بنابراین باید در عرصه انتخابات منطق و اصول داشت و بر مبنای قانون عمل کرد، چه این قانون با سلیقه ما همخوانی داشته باشد و یا نداشته باشد.

جریان های سیاسی از رویکرد مذموم سیاسی استفاده نکنند

وی با هشدار نسبت به فراگیر شدن رویکرد دشمنی و انتقام در عرصه سیاست گفت: این رفتار مذموم سیاسی که به کدورت ها و دشمنی ها اضافه می کند، اول از سوی جریان های ضد انقلاب در کشور راه افتاد. این جریان ها چون نمی توانستند حرف خود را بر کشور حاکم کنند، تلاش کردند با اسلحه و ترور حرف خود را حاکم کنند که ناکام ماندند.

پورمحمدی گفت: متاسفانه بعدها جریان چپ سیاسی وقتی نتوانست حرف خود را در کشور حاکم کند از همین شگرد ولی ضعیف تر و نرم تر استفاده کرد و این سنت سیئه را ادامه دادند تا امروز که این سنت ناروا بین ما اصولگرایان نیز رایج شده است.

باید یک منطق و اصول را بر رفتار سیاسی خود حاکم کرد

پورمحمدی با اشاره به رواج بداخلاقی ها افزود: این ها سنت های شیطانی، مذموم و غیرانسانی است و نباید از آن دفاع کرد. اگر ما خود را اصولگرا می دانیم نباید از این سنت ها استفاده کنیم. این سنت متعلق به ما نیست و نباید استفاده شود.

این سنت ها، سنت هایی است که از سوی ضد انقلاب و بعدا به شکل دیگر از سوی رقبای چپ ما استفاده شد و امروز اصولگرایان به شکل دیگر از آن تبعیت می کنند. بنابراین باید این سنت مذموم را کنار گذاشته و یک منطق و اصول را بر رفتار سیاسی خود حاکم کرد.

فضای انتخابات فضای رقابت و مسابقه در خیرات باشد

وی در ادامه اظهار داشت: بالاخره در نظامات اجرایی انتخابات کشور یک سری مشکلات وجود دارد که باید از طریق قانونی حل کرد و نمی توان با درشت گویی و برخود آن ها را رفع کرد. مقام معظم رهبری نیز مکررا و پی در پی تاکید کرده اند که بدون برخورد، درگیری، اهانت، هتاکی و متشنج کردن فضا در عرصه انتخابات فعالیت کرد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: معظم له همواره بر رعایت قانون از سوی همه طرف های انتخابات تاکید کرده و این یک وظیفه برای همه است. بنابراین نباید به دشمن مجال داد و باید کاری کرد فضای انتخابات، فضای رقابت و مسابقه در خیرات باشد و هر کس خوبی های خود را نشان دهد. البته باید انتقاد کرد ولی با ادبیات درست.

وی افزود: اینکه گفته شود روش مدیریت، روش و سبک زندگی رقیب را قبول نداریم درست است، ولی باید درست و مستند بیان شود. باید اهل دلیل و منطق بود و گفته شود به این دلیل روش رقیب با مبنای انقلاب و دین سازگار نیست و روش فلان کاندیدا را منطبق بر روش درست می دانیم و همان را ترویج و تبلیغ کنیم. اما در این مسیر از بداخلاقی، تهمت و دشنام پرهیز کنیم. اگر این خط را تعقیب کنیم حتما نتیجه بهتری به دست می آید.

دستگاه های نظارتی اجازه تخطی از قانون را به دولت آینده ندهد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به نقش دستگاه های نظارتی بر برقراری آرامش در کشور گفت: هر گرایش سیاسی اگر در انتخابات آینده پیروز شد باید دستگاه های نظارتی مانند مجلس، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و قوه قضائیه به صورت جدی پای قانون بایستد و طبق قانون عمل کند.

اگر دستگاه های نظارتی اجازه تخطی از قانون را به دستگاه اجرایی ندهد، ۷۰ الی ۸۰ درصد نگرانی مردم نسبت به رویکرد دولت آینده رفع می شود. بنابراین باید دستگاه های نظارتی محکم وظیفه قانونی خود را انجام دهند.

در نهایت ممکن است از بین افرادی که شورای نگهبان صلاحیت شان را تایید کرده باشد یکی که حداقل ویژگی ها را داشته باشد، پیروز عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم شود. در این صورت اگر دستگاه های نظارتی به وظیفه قانونی خود عمل کنند، خیلی از نگرانی ها رفع شده و آسیب های کشور پایین می آید.

فرمایشات رهبری را توجیه نکنید؛ صادقانه عمل کنید

معاون سیاسی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: باید سعی کرد قانون در کشور اجرا شده و از سوی دیگر فرمایشات مقام معظم رهبری را توجیه نکرد. باید صادقانه آنچه مقام معظم رهبری می فرمایند را عمل کنیم؛ چه باب میل ما باشد و چه نباشد؛ چه این موضوع را بپسندیم و چه نپسندیم. اگر رعایت کنیم این چرخه می چرخد. این شرایط را باید آگاهانه و عاقلانه تعقیب کرد و اجازه نداد دشمن بر ما غلبه کند تا هم خودمان به سعادت برسیم و هم برای امت اسلامی همچنان یک پناهگاه باشیم.